Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Několik vět: Jiří Dušek, Leoš Ondra

Další díl našeho miniseriálu. Poslední odpovědi na několik všetečných otázek...

Jiří Dušek

1. Co Te zrovna nejvic zamestnava?
Určitě práce na hvězdárně. V posledních měsících a týdnech jsem připravoval nové představení pro velké planetárium „Smrt na dosah ruky“. Díky tomu jsem zanedbával řadu jiných povinností, takže teď se snažím dodělat všechny ostatní resty. Taky bych se rád vrátil k psaní několika slíbených publikací... a začal si užívat běžného života, což se mi naštěstí docela daří.

2. Jaky zajimavy objev z minuleho roku Ti vrtal nejdele hlavou?
Osobně mne fascinovalo především přistání pouzdra Huyghens na Saturnově Titanu. Z bližšího vesmíru mne začala v hlavě vrtat Kraví hora. Tedy kopec, na kterém stojí naše hvězdárna. Z mnoha úhlů pohledu se totiž jedná o fascinující místo a já se jej v nejbližší době proto pokusím poznat co nejlépe. A v neposlední řadě jsem opět trochu hlouběji pronikl do tajů naší planety, i lidí kolem sebe -- a to je pro mne osobně asi to nejzajímavější.

3. Pojedes se letos podivat na zatmeni Slunce?
Doufám, že ano. Chystám se spolu s přáteli podniknout kratochvilný výlet do Egypta.

4. Bude podle Vas letosni sjezd Mezinarodni astronomicke unie v Praze nejak prospesny nasi astronomicke obci?
Tak říkajíc z politického hlediska určitě ano. Česká republika má šanci při této příležitosti konečně vstoupit do Evropské jižní observatoře, což řadě astronomům umožní získat přístup ke skutečně vrcholné vědě. Kdyby se stalo jenom tohle, pak Kongres zcela splnil svůj účel (a ovlivnil tak českou astronomii od nynějška až do okamžiku „velkého krachu“). Bezesporu se také bude jednat o velkou reklamu České republice. I když mám obavy, že důraz bude kladen především na „historické dědictví“ rudolfínské doby. Pro mne osobně však Kongres IAU zásadní mezník nepředstavuje. Další rozvoj moji domovské hvězdárny neovlivní a já osobně se této akce pro vysoké náklady nejspíš taky nezúčastním.

Leoš Ondra

1. Co Te zrovna nejvic zamestnava?
Pokud myslíš vůbec, tak pořád život a nestačím se divit co je na světě zajímavých věcí, a to nejen v astronomii (jednou z mých vášní je teď řecký ostrov Korfu, takže bádám i v této oblasti pod povrchem věcí, od botaniky až po historii, a snažím se o ostrově dotvořit webové stránky). Na jaře se stěhuju na Vysočinu, budeme s mou milou bydlet v kouzelným domku na polosamotě u lesa, ale hned za Jihlavou, na to těším už od Náchoda :-) Při té příležitosti dělám různé inventury a třídění inventáře hmotného i nehmotného (například vracím knihy, které mám léta půjčené - kdyby někdo měl nějaké pohledávky je nejvhodnější doba se ozvat :-), a zjistil jsem, že mám strašnou spoustu rozdělaných a nakousnutých projektů, nápadů a poznámek, které jsem nikdy nedotáhl dokonce, takže něco z toho opráším. Z astronomických věcí bych rád časem vytvořil stránky kam bych takovéstřípky dával (včetně aktualizovaných verzí starých článků, například Zajímavostí noční oblohy pro Kozmos, nebo přednášek Živé obrazy v Brně na hvězdárně), a hlavně bych měl někdy dokončit knihu o nejzajímavějšíchobjektech na nebi, kterou píšu už několik let pro Willman-Bell. Každý objekt (je jich tam asi dvacet, včetně Plejád, Mizaru nebo Mlhoviny v Orionu, mých nejoblíbenějších) tam má svou vlastní kapitolu. Popravděřečeno je teď kniha ve stavu hibernace už řadu měsíců. Jinak co mě v současné době živí je tvorba webových stránek a kromě toho externě učím v počítačové škole (díky Ivoši Míčkovi, tímto pozdravuji :-). Jo a momentálně mě zaměstnává i autoškola, někdy začátem února dělám zkoušky.

2. Jaky zajimavy objev z minuleho roku Ti vrtal nejdele hlavou?
Upřímně řečeno si naprostou většinu objevů nepamatuju, nebo si nejsem jistý jestli to bylo loni nebo dřív (čas šíleně utíká a zrychluje se :-), a nechce se mi to teď prohledávat. Sleduju samozřejmě očkem i tiskové zprávy, ale hlavně čas od času proberu preprinty na xxx.lanl.gov, a tam mě asi nejvíc zaujaly práce, které řešily problémchemického složení obálky Slunce. Člověk by si mohl myslet, že u tak detailně studované hvězdy je zastoupení jednotlivých prvků známe s bůhvíjakou přesností, a hlavně je na ta data spolehnutí, ale není tomu tak ani zdaleka. Neměl jsem moc času to studovat detailně (pokud by to někoho trápilo tak je to např. preprint 0502563, jedním z autorů je Bahcall, tak jsou odkazy na předchozí práce), ale jde třeba změnu obsahu kyslíku, a to ne o nějaká promile, ale asi 1,5-krát směrem dolů, což samozřejmě rozhodí sluneční modely, které už krásně odpovídaly údajům z helioseismologie a odjinud, a najednou se to musí řešit...

3. Pojedes se letos podivat na zatmeni Slunce?
Úplný zatmění Slunce jsem ještě neviděl takže jsem už s dvouročním předstihem naplánoval naši soukromou expudici do Turecka, v pásu totality je i Alanya, kde budeme bydlet. Co se týká ptačí chřipky tak jak říká klasik nač stahovat kalhoty když brod je ještě daleko, na klasickou chřipku zemře přímo u nás mnohem víc lidí a nikdo nepropadá panice. Ze začátku jsem se snažil zjistit, které místo by bylo optimální (jak kvůli počasí tak kvůli viditelnosti různých jevů jako jsou protuberance apod.), ale nakonec jsem usoudil, ze to necháme náhodě a toho 29. března se prostě budeme kochat čímkoliv co přijde přímo tam, proč si komplikovat život. Pokud se nezadaří a na těch pár minut přijdou mraky nebo třeba celý den proprší, máme náhradní program :-) Moře na koupání sice ještě nebude, ale takhle zjara to tam musí krásně kvést (shodou okolností teď vyšla krásná kniha Rostliny Středozemí od Academie), nebude horko jako v létě, takže se dají podnikat výlety a v okolí Alanye je spousta jeskyní. Pokud počasí vyjde, pak třeba zažijeme něco podobého jako při památných Leonidách, akorát asi nebudu vyjadřovat nadšení takovou spoustou sprostých slov jako tenkrát. Ačkoliv... :-)

4. Bude podle Tebe letosni sjezd Mezinarodni astronomicke unive v Praze nejak prospesny nasi astronomicke obci?
Naprosto netuším co z něj bude mít astronomická obec, já už dávno nejsem profesionální (placený) astronom, a vědu nedělám už vůbec, ale Virginie Trimblová mi psala, že by se u té příležitosti ráda setkala, když tadybude, tak ji rád nezklamu. Musím zjistit, jestli je to pro obyčejné lidi vůbec přístupné :-)

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Již dva roky jsme plnoletí
Ilustrační foto...
První trojnásobný systém mezi blízkozemními
Ilustrační foto...
Astronauti znovu v kosmu, část nosníku se stěh
Ilustrační foto...
43. týden na obloze (20. - 26. října 1997)
Ilustrační foto...
Bude či nebude aneb o kometě C/1999 S4 (LINEAR)
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691