Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kepler bude hledat planety u cizích hvězd

Jistě ještě máte v živé paměti přechod Venuše přes Sluneční disk z roku 2004. Tehdy proběhla celosvětová akce Venus Transit, která měla mimo jiné objasnit princip tranzitní astronomie. Právě tohoto principu bude využívat družice Kepler při hledání exoplanet.

Do dnešních dnů bylo již objeveno více než 150 exoplanet, tedy planet obíhajících kolem cizích hvězd. Všechny doposud objevené planety jsou ovšem velmi hmotné a často obíhají velmi blízko u svých hvězd, jsou tedy pro život naprosto nevhodné. To pochopitelně neznamená, že by neexistovaly planety terestrického typu (podobné Zemi). To pouze naše technika není tak dokonalá, abychom menší planety objevili. Změnit by to měla družice Kepler, kterou chce NASA vyslat do vesmíru v roce 2008.

Ilustrační foto...

Teleskop má sledovat vybrané hvězdy a hledat periodicky se opakující poklesy jejích jasností. Planety při oběhu kolem hvězdy čas od času z našeho pohledu přejdou přes hvězdu a tím dojde k poklesu jasnosti hvězdy. Jedná se o princip podobný přechodu Venuše přes Slunce v červnu 2004. Změny poklesu jasnosti lze dnes měřit už i menšími dalekohledy (ostatně úspěšně to vyzkoušeli i na Brněnské hvězdárně), ale pokud chceme nalézt tělesa o velikosti Země, potřebujeme aparaturu velmi citlivou. V pozemských podmínkách je to díky atmosféře a přesvětlené obloze v podstatě nereálné a tak se astronomové stěhují do vesmíru.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Transitní metoda hledání exoplanet má nevýhodu v tom, že pravděpodobnost správné orientace soustavy hvězda – planeta – Země je dosti malá.Kepler by měl odstartovat v červnu 2008 a přibližně měsíc po startu by měl začít pracovat. Délka mise se plánuje na čtyři roky s možností prodloužení.

Dalekohled o průměrů 0,95 metru má velké zorné pole a bude vybaven fotometrem a neuvěřitelným počtem 42 CCD kamer o velikosti 2200x1024 pixelů! Celkově by měl Kepler za čtyři roky prozkoumat na 100 000 hvězd. Vědci věří, že se jim podaří během primární části mise nalézt asi 50 planet o velikosti naší Země, 185 planet o velikosti do 1,3 průměru Země a asi 640 planet o velikosti 2,2 průměru Země. Hledání planet podobných té naší nebude jediným úkolem teleskopu, vědci také chtějí studovat dráhy planet, jejích přibližné hmotnosti, teploty na povrchu apod.

Petr Kubala

| Zdroj: Space.com, http://kepler.nasa.gov IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Infračervená mapa planetky Ceres
Ilustrační foto...
Léto na konci vesmíru
Ilustrační foto...
MRO se přibližuje k Marsu
Ilustrační foto...
Vesmírný diář Pedro Duquea VI
Ilustrační foto...
Drobky ve vzdálených končinách -- díl třetí
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691