Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Dvacet let od katastrofy raketoplánu Challenger

V sobotu 28.ledna uplyne přesně dvacet let od chvíle, kdy se americký raketoplán Challenger vydal na svou poslední pouť do vesmíru. Krátce po startu mise STS – 51L došlo k explozi, kterou nepřežil nikdo ze sedmičlenné posádky.

O havárii raketoplánu Challenger toho bylo za dvacet let již napsáno tolik, že nemá cenu toto téma nikterak rozvádět. Přesto si myslí, že toto výročí je natolik významné, že bychom jej měli na stránkách IAN vzpomenout.

Ilustrační foto...

Raketoplán

Americký raketoplán byl vyvinut jako vícekrát použitelný kosmický dopravní prostředek. Přestože jeho primárním úkolem měly být lety ke kosmické stanici, byl využit především k jiným účelům. Na svou první misi odstartoval kosmický koráb 12.dubna 1981. Všem bylo vždy jasné, že nejkritičtějšími částmi letu je start a přistání, ale nikdo si nepřipouštěl jakoukoliv možnost nehody.

Osudný den

Dne 28.ledna 1986 v 11 hodin 38 minut východoamerického času (16:38 SEČ) odstartoval z Mysu Canaveral raketoplán Challenger. Let probíhal celkem normálně po dobu 73 sekund. Poté došlo k nečekané explozi palivové nádrže. Vše se rozletělo na kusy, přídavné motory SRB pokračovaly zmateně v cestě a byly zničeny povelem ze Země až 110 sekund po startu. Do pátrání po troskách se zapojily desítky lodí a letadel. Celkem se během třech měsíců podařilo nalézt asi 45% raketoplánu, 30% vnější palivové nádrže a 50% startovacích bloků SRB.

Ilustrační foto...

Posádka

Posádku tvořilo sedm astronautů: velitel Francis Scobee, pilot Michael Smith a specialisté Judith Resnick, Ellison Onizuka, Donald McNair. Na palubě byla také učitelka Christa McAuliffe, která měla jako první žena vyučovat přímo z oběžné dráhy.

Ilustrační foto...

Příčiny katastrofy

Po nehodě byly všechny další lety raketoplánů zastaveny na dobu dvou let a osmi měsíců a začalo vyšetřování. Vyšetřovací komise odhalila, že příčinou nehody byla netěsnost pravého startovacího bloku SRB. Jednalo se o konstrukční chybu, protože těsnění bylo navrženo bez ohledu na jeho odolnost vůči vnějším vlivům – například nízké teplotě, která panovala na Mysu Canaveral v době startu. Vlivem netěsnosti začaly z motoru SRB unikat spaliny. Plamen se postupem času zvětšoval až v osudný okamžik narušil spodní závěs mezi vnější palivovou nádrží a motorem SRB, který následně prorazil stěnu nádrže. Došlo k mohutné explozi nádrže s palivem a celý raketoplán byl zničen. Na jeho palubě zahynulo sedm astronautů.

Columbia

K druhé velké katastrofě amerického raketoplánu došlo 2.února 2003, kdy se při návratu z mise rozpadl raketoplán Columbia. Obě nehody měly za následek nejen důkladné vyšetřování, ale také značné úpravy na raketoplánech. První let po nehodě Columbie nastal 26.července 2005, ale vinou přetrváváních technických problémů musely být lety opět zastaveny.

Související články

Katastrofa Challengeru

Shuttle stokrát jinak

Petr Kubala

| Zdroj: http://www-pao.ksc.nasa.gov/kscpao/chron/sts51-l.htm IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Překvapí ještě Q4 NEAT?
Ilustrační foto...
Jak vypadá typická galaxie?
Ilustrační foto...
Vánoční kometa
Ilustrační foto...
DIB – diffuse interstellar bands
Ilustrační foto...
Čtyři jména Venuše
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691