Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Otevíráme nové horizonty

Dnes 19.ledna 2006 krátce po 20:00 SEČ odstartovala americká sonda New Horizons vstříc novým obzorům na samotný okraj planetárního systému. Start sondy popisuje podrobně ve svém článku Matúš Kocka . My se nyní podíváme podrobněji na sondu samotnou.

Ilustrační foto...

Průběh letu:

New Horizons se nyní pohybuje rychlostí 16 km/s, což je největší rychlost, kterou kdy měla sonda po oddělení od urychlovacího stupně. Již devět hodin po startu protne New Horizons dráhu Měsíce! V únoru roku 2007 by měla sonda proletět okolo Jupiteru. Tato návštěva sondě udělí potřebný impuls k další cestě a pomůže při kalibraci přístrojů. V červenci 2015 proletí New Horizons kolem Pluta. Přístroje se na Pluto a jeho měsíce zaměří již o půlroku dříve. Hlavní část výzkumu začne 12 hodin před největším přiblížením. Přístroje by měly rozlišit povrchové detaily o velikosti až 25 metrů. V letech 2016 až 2020 se New Horizons zaměří na výzkum těles Kuiperova pásu. Očekává se, že by se mohlo jednat o průzkum asi dvou těles. Vše bude záležet na technickém stavu sondy a pochopitelně na množství finančních prostředků. New Horizons se bude pohybovat rychlostí větší, než je třetí kosmická rychlost a tak jeho cesta povede směrem ven ze sluneční soustavy – podobně jako u sond Pioneer a Voyager.

Ilustrační foto...

New Horizons pod kapotou

New Horizons je navržen tak, aby mohl pracovat s malou spotřebou elektrické energie a odolal i nízkým teplotám. Není divu, ve vzdálených končinách planetárního systému jsou již sluneční panely v podstatě nepoužitelné. Slunce je zde vidět již jen jako „jasná hvězda“ oblohy. Hmotnost sondy je 478 kg, přičemž 77 kg připadá na palivo. Pohonný systém tvoří soustava 16 malých motorků. Jako palivo je využit hydrazin. K ovládání sondy je zapotřebí poloviny motorků, ty další jsou záložní. New Horizons bude pohonný systém využívat pouze k drobným korekcím dráhy, změně orientace a rotace. Elektrickou energii má na starosti radioizotopový termoelektrický generátor RTG. Na palubě je také CD s 435 tisíci jmény lidí, kteří se zaregistrovali v předstihu na stránkách projektu. Viz. článek: Pošlete jméno k Plutu

Ilustrační foto...

Vědecké vybavení

  • Radiová aparatura REX: slouží ke komunikaci a zákrytovým experimentům, které pomohou při studiu atmosféry Pluta.
  • Ultrafialový zobrazovací spektrometr ALICE.
  • Spektrometr energetických částic PEPSSI: bude sloužit ke studiu složení, hustoty a původu energetických částic a plazmatu atmosféry Pluta.
  • Detektor prachových částic SDC: slouží k detekci prachových částic.
  • Detektor slunečního větru SWAP: je určen k měření interakcí slunečního větru s atmosférou Pluta.
  • Vysokorozlišovací kamera LORRI: slouží k pořizování detailních fotografií zkoumaných těles.
  • Kamerový systém Ralph: je určen k topografickému a spektrálnímu výzkumu atmosfér. Skládá se z několika částí: čtyř barevných detektorů, třech černobílých detektorů a infračerveného mapujícího spektrometru LEISA.

Víme, kam letí?

Dnes můžeme říct, že se jedná o let k poslední planetě sluneční soustavy. Zda tomu bude tak i v roce 2015, nebo se potom bude jednat již jen o výzkum „nejslavnějších těles Kuiperova pásu“ je ve hvězdách a v rukou příslušné komise Mezinárodní astronomické unie.

Ilustrační foto...

Závěr

Mise k Plutu byla již mnohdy odložena a často také úplně zrušena. Důvodem je vysoká cena a také délka mise. New Horizons nám pomůže nahlédnout na samotný okraj planetárního systému a jistě přinese nové a vzrušující zprávy z tohoto tajuplného světa, kde Slunce je již pouhou jasnou hvězdou na obloze.

Odkazy a související články

Odkazy:

http://pluto.jhuapl.edu

Související články:

New Horizons

Pluto má tři měsíce!

Výzkum komet a planetek z vesmíru

Pošlete jméno k Plutu

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Výprava do 21. století (část druhá)
Ilustrační foto...
Okolí hvězdy Alnitak
Ilustrační foto...
Stopy Spirit na Marsu
Ilustrační foto...
Martovská odysea - shrnutí
Ilustrační foto...
Dawn je na cestě do hlavního pásu planetek
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691