Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Několik vět: Eva Marková, Jana Tichá, Tomáš Gráf

Zajímavá vás čím jsou zaměstnaní čeští astronomové?

Eva Marková

Ilustrační foto...1. Co Vas zrovna nejvic zamestnava?
Administrativa. Konec a zacatek roku byl po teto strance vzdy hekticky, ale letos je prekonano vse predchozi. Proste papirovani se rozrusta do obrich rozmeru a neni mi jasne, zda ten, kdo to po nas pozaduje, opravdu staci vsechny nami vyplnene tabulky a dotazniky a vypracovane zpravy precist a zpracovat. Nejhorsi je, ze pokud chci, aby hvezdarna fungovala, tak to musim delat, i kdyz bych se mnohem radeji venovala astronomii, protoze za nesplneni jsou postihy pro organizaci.

2. Jaky zajimavy objev z minuleho roku Vam vrtal nejdele hlavou?
Objev mesicku u Pluta a take objev dalsich planet slunecni soustavy. Nebo planetek? Ten spor, zda to jsou planety ci planetky mi stale vrta hlavou, ja bych se priklanela k planetkam s tim, ze by Pluto ale melo zustat planetou, i kdyz podle nejakych parametru to je spise planetka. Uz z historickeho hlediska, vzdyt spoustu let se ucime, ze slunecni soustava ma 9 planet. Navic ty jeho dalsi mesice mi v tom nahravaly, jenze u planetek byly objeveny mesice take, takze ted uz nevim, co s tim. A to mi vrta hlavou stale, nejen v minulem roce.

3. Pojedete se letos podivat na zatmeni Slunce?
Pojedeme, bylo by skoda, abychom zatmeni, ktere je relativne lehce dostupne, vynechali, kdyz jsme v minulosti jezdili do mnohem vzdalenejsich a exotictejsich mist a nase hvezdarna ma v tomto smeru uz urcitou tradici. Nasi snahou je poridit co nejvetsi pocet kvalitnich snimku z ruznych mist, aby bylo dost podkladu pro novou matematickou metodu zpracovani prof. Druckmullerem a studium rychlych zmen ve slunecni korone. Z toho duvodu nase hvezdarna vysila pozorovatele do Turecka a Egypta (ja osobne se chystam jet do Turecka), ale navazali jsme a jeste hodlame navazat spolupraci i s jinymi skupinami na jinych mistech, pokud mozno rozlozenych po celem pasu totality.

4. Bude podle Vas letosni sjezd Mezinarodni astronomicke unive v Praze nejak prospesny nasi astronomicke obci?
Podle mne ano. V kazdem pripade tato akce prispeje k vetsi propagaci astronomie v nasi zemi, ale navic, nase zeme ma tak naopak moznost se vice zviditelnit ve svetovem meritku.

Jana Tichá

Ilustrační foto...1. Co Vás zrovna nejvíc zaměstnává?
Zaměstnává mne mnoho věcí najednou – postupné rozjíždění teleskopu KLENOT po rekonstrukci kopule, administrativní záležitosti související s ukončením roku 2005 a zahájením roku 2006 (plány, rozpočty, komentáře, hodnocení, statistiky, kontroly, porady ředitelů,…, taky kolaudace kopule – ne že bych vše dělala úplně sama, ale nepodepisuji to, co jsem alespoň nečetla), odstraňování následků sněhové kalamity na počátku ledna 2006, recenze článku zahraničních kolegů, korespondence komise pro jména planetek a komet Mezinárodní astronomické unie, kometa 73P a další podivné rozpadající se objekty, výběr blízkozemních asteroidů vyžadujících další přesná astrometrická měření, atd atd…

2. Jaký zajímavý objev minulého roku Vám vrtal nejdéle hlavou?
Asi se nadá přímo říct „vrtal hlavou“ ale dost mne zaujaly objevy dalších velkých transneptunických těles M. Browna, jako je 2003 UB313, 2003 EL61 a 2005 FY9, které potvrdily existující domněnku, že v pásu těles za Neptunem se nacházejí tělesa stejně velká či větší než Pluto, možná dokonce tělesa rozměry srovnatelná s Marsem. Pro 2005 FY9 se nám podařilo v archivu snímků z KLENOTu nalézt předobjevové snímky a změřit na nich jeho přesné polohy, což Garethu Williamsovi z Minor Planet Center umožnilo dohledat jeho další snímky až do 50. let minulého století a spočíst dosti spolehlivou dráhu.

3. Pojedete se letos podívat na zatmění Slunce?
Ne. Nejsem profesionální sluníčkář a jako dovolená mne místo ani čas v kombinaci s počasím moc neláká. Nadto při mém „štěstí“ by se určitě na vybraném místě zatáhlo (jak už se mi stalo v roce 1990 ve Finsku). Na částečné zatmění se doma ovšem, umožní-li počasí, ráda podívám.

4. Bude podle Vás letošní sjezd Mezinárodní astronomické unie v Praze nějak prospěšný naší astronomické obci?
Konání kongresu Mezinárodní astronomické unie v Praze je považováno za prestižní akci , za mezinárodní ocenění české profesionální astronomie a koneckonců i České republiky. Pro astronomickou obec, zejména pro ty kteří se účastní na přípravě kongresu, jeho jednotlivých sympozií, jednání, komisí, diskusí, výstavy atd. to hlavně představuje už teď spoustu práce. S kolegy z oboru se průběžně setkávám na různých „menších“ mezinárodních konferencích věnovaných planetkám a kometám, takže v tom pro sebe velký rozdíl nevidím. Zde bude navíc naší milou povinností ukázat jim, jak to vypadá u nás.

Tomáš Gráf

1. Co Te zrovna nejvic zamestnava?
Momentálně jsou to věci na hony vzdálené astronomii nebo její popularizaci. Kromě výroční zprávy totiž dávám dohromady i zprávy o řešení různých grantů a grantíků, kterých se nám v loňském roce podařilo sehnat asi rekordní množství. Kromě podzimní generální opravy vzduchotechniky a klimatizace (je „aktivní“, ale to vyzkoušíme až v létě :-)), jsme právě přes vánoční svátky dokončili úplnou rekonstrukci interiéru našeho přednáškového sálu v přízemí. Také uvádíme do provozu dvě nové CCD kamery a jednoho nového zaměstnance :-). Další dění se odehrává v prostoru „mezi nebem a válcem“ v planetáriu, kde měníme akustické obložení. Doufám, že letos prostor využijeme i jiným způsobem, ale o tom raději za rok, maximálně dva ... :-)

2. Jaky zajimavy objev z minuleho roku Ti vrtal nejdele hlavou?
Můj velký obdiv má mise Hajabusa, přes všechny technické problémy a nejasnosti, jak vlastně všechno nakonec dopadne. Také objevy těles ve vzdálených částech sluneční soustavy a záplava informací „od Saturnu“ mají svůj půvab. Že by se už konečně začaly přepisovat učebnice? Ovšem skutečně nejvíc mi vrtá hlavou, proč jsme se nedočkali supernovy v Galaxii. A přitom jsem celý rok skoro vůbec nezlobil. Uvidíme letos (do roka a do dne ...) ! Z domácích projektů mne zaujal společný projekt Imperial College v Londýně, Western Australian Museum v Perthu a AsÚ AV ČR, který má vybudovat bolidovou síť v Nullarborské poušti v Austrálii. Podle informací Dr. Spurného se měla v prosinci po dvouletých zkouškách „rozjet“ pozorování ze tří stanic.

3. Pojedes se letos podivat na zatmeni Slunce?
Je to velmi nepravděpodobné, že bych někam vyrazil. Bohužel. Asi jen na internet ...

4. Bude podle Tebe letosni sjezd Mezinarodni astronomicke unive v Praze nejak prospesny nasi astronomicke obci?
To nedokážu asi objektivně posoudit, jen spatřuji jistou paralelu v tom, že v roce 1967 byl uveden do provozu 2m dalekohled a nyní asi bude oficiálně oznámen vstup ČR do ESO, takže snad i lepší přístup českých astronomů k nejmodernější pozorovací technice. I když mnozí jednotlivci si cestu k pozorovacímu času na ESO dokázali najít i v předchozích letech. Možná se také dozvíme nějakou novou, lepší a trvanlivější definici pojmu „planeta“ a „planetka“. Jak říkal Jan Werich: „ ... no přece by nás nenechali tápat! ...“ :-)

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Komety, všude kam se podíváš
Ilustrační foto...
Pod vlivem: V náruči obzoru
Ilustrační foto...
Pomýlená galaxie?
Ilustrační foto...
Pod kůží Kallistó
Ilustrační foto...
Jules Verne
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691