Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Roční statistika projektu HOP

Projekt HOP se zabývá sledováním a zaznamenáváním halových jevů pozorovaných nad Českou republikou. Uplynul další rok a my vám představujeme výsledky naší práce.

Nejdříve něco k systému sběru dat a jejich vyhodnocování. Hlášení do jsou přijímány na formulářích, dříve denních, dnes už měsíčních. Od pozorovatelů nejsou vyžadovány, takže kdo pošle ten pošle.

Takový systém sice zkresluje absolutní počty o napozorovaných jevech, nezkresluje však poměry napozorovaných jevů. Dále je potřeba dodat, že v září došlo ke změně některých sledovaných údajů. V celkové statistice jednotlivých jevů proto může být zkreslen výskyt halového sloupu (HP), který jsme před zářím uvažovali horní i dolní dohromady, dnes se už je však nerozlišujeme. Ve statistice jsme tedy od září započítali jen horní, neboť samostatný spodní je spíš vyjímkou. Dále jsme si od září začali všímat kolik bylo pozorovacích dnů v měsíci a jaký byl poměr jevů u Slunce a u Měsíce. Tyto grafy jsou tedy jen za poslední měsíce a berte je spíš jako ukázku jak si to představujeme v příštím roce.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Co tedy ze statistik plyne?

Velice pěkně je vidět, jak souvisí počet cirkumhorizontálních oblouků (CHA) s výškou Slunce nad obzorem. Maximum jejich výskytu je v červenci, neboť v tuto dobu nastává letní slunovrat a jsou proto nejpříhodnější podmínky. Dále je docela překvapujícím zjištěním, že velké halo je opravdu velice vzácným jevem – máme pouze jeden výskyt. Jistě si říkáte, že velké halo jste určitě viděli častěji než 1x za rok. Ano, ale nejspíš se jednalo s supralaterální oblouk (SLA) který je mnohem častější. Jak oba jevy rozlišit najdete ve zpravodaji Parhelium 2. Na grafu závislosti výskytu CZA na SLA se nám také pěkně ukazuje to, že SLA bývá často pozorován společně s SLA – grafy mají kromě jednoho měsíce společný vzestup a sestup.

Ilustrační foto...

Grafy počtů jevů v měsíci a počtu jevů na pozorovatele moc zajímavé nejsou, zajímavější ovšem je, když se na následujícím grafu dají do souvislosti. Je z něj patrné jak v chladnějších měsících roku roste průměr jevů na pozorovatele. Vysvětlení je jednoduché – v chladnějších měsících se „slabším“ pozorovatelům moc nechce pozorovat a tak hlášení odesílají hlavně naši „skalní pozorovatelé“. Jedinou vyjímku z tohoto trendu tvoří sedmý měsíc, to však lze vysvětlit příchodem dovolených.

Ilustrační foto...

Z velice krátkého úseku grafů pozorovacích dnů v měsíci a poměru jevů S/M lze zatím těžko něco s jistotou vyvozovat, ale lze si povšimnout jak ubývá pozorovacích dnů s přicházející zimou a jak oproti říjnu přibylo jevů u měsíce, což lze opět vysvětlit prodlužováním noci.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

A co dělat pokud se chcete do našeho projektu také zapojit? Stačí si stáhnout pozorovací formuláře a vyplněný formulář odeslat na mail pozorovanihal@seznam.cz a to vždy nejpozději do desátého dne v následujícím měsíci.

Jan Kondziolka

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Planetky na Kleti
Ilustrační foto...
Harmonie Mezinárodní kosmické stanice
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 43
Ilustrační foto...
Svět planetek na Kleti
Ilustrační foto...
Poznejte vesmír na vlastní oči!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691