Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

O svícení 4

Světelný kužel kostela***Petřínské lampy***Nízkotlaká výbojka***Svícení do oken***Osvětlená mlha***Výpadek elektřiny

Dobrý den.

Reaguji na výzvu k dokumentaci nesprávného svícení v Čechách a posílám první snímky. O dokumentaci často katastrofálního nasvětlení jsem uvažoval ještě před tím, než jste soutěž vyhlásili a než byly zveřejněny články v IAN. Tímto Vám zároveň děkuji, že se problémem zabýváte. Věřte, že nepálí pouze astronomy, a že za 15 let, které bydlím v centru Prahy, jsem si na "bílé noci" nezvykl.

Co se týče nesprávného svícení, Praha bezesporu patří na první místo v Česku. Podílí se na tom nejen počet obyvatel, ale také množství památek, často špatně nasvícených. Za nevhodného počasí se celá Praha halí do světelné čepice, viditelné z několika desítek kilometrů. Zblízka lze pak v této světelné čepici sledovat jasnější místa nad špatně nasvícenými památkami, stadiony či ulicemi.

Pokud v zimě v Praze z nízké oblačnosti napadne sníh, situace začíná být kritická. V centru města celá obloha jasně svítí, soumrak prakticky nenastává a i pozdě v noci je možné bez problémů číst.

Stanislav Brabec, Praha

Ilustrační foto...
Praha, kostel sv. Apolináře

Přestože se díváme na zasněžený Petřín z podhledu, lampy nás neoslňují a jasně vidíme osvětlené cesty. Lampy jsou kovové, výbojky zasazené do velkého kovového tělesa svítí nahoru, nad nimi je však tvarovaná kovová odrazná plocha, která světlo namíří na cesty.

Ilustrační foto...
Praha, Petřín

S politováním musím říct, že toto je jedna z nejlepších karvinských sídlištních lamp. Je osazena nízkotlakou výbojkou a uvnitř má opravdu čisté zrcadla. Bohužel je osazena vypouklým krytem tvaru čtyřstěnu a stěny mezi sebou svírají jakoby zlomené H. Jedinou vadou této lampy je její kryt – všimněte si těch špinavých čmouh na krytu. Nejspíš jsou asi způsobeny zkondenzovanou vodou, která stéká do nejnižšího místa krytu. Přesto je to ale jedna z nejlepších sídlištních lap, kterou ve městě máme, protože zbytek města je osvětlen budˇto koulemi nebo takovými těmi válci s plechovou střechou.

Ilustrační foto...
Karviná, Studentská

A tady máme moderní domácnost – zateplena plastovými okny, osvícena pouličním osvětlením:-)

Ilustrační foto...
Karviná, Tyršova

Další fotografii nám poslal pan Martin Popek z Nýdku. Ukazuje, jak lampa s vypouklým krytem osvětluje okolní mlhu.

Ilustrační foto...
Nýdek

Další dvě fotografie jsou z velkého výpadku elektřiny na Frýdecko - Místecku a Ostravsku ze začátku loňského prosince. Obě jsou foceny se stejným nastavením foťáku čili ISO 1600, 30 sec, f3,5, jen na první malinko více sněží. První je focena při výpadku, v okolí svítilo jen jediné město (Frenštát pod Radhoštěm cca 10 km směrem pohledu) a několik vesnických lamp ve stejném směru, jinak v ostatních směrech nesvítilo nic několik desítek kilometrů.Další fotografie je focena po zapnutí a ukazuje, že úroveň osvětlení se změnila jen minimálně, což dokazuje, že světlo je při nízké oblačnosti vlezlé jak podomní prodejce:-)

Ilustrační foto...
Kunčice pod Ondřejníkem, výpadek

Ilustrační foto...
Kunčice pod Ondřejníkem, zapnuto

Jan Kondziolka

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Katastrofa Challengeru
Ilustrační foto...
Swift pozoruje supernovy
Ilustrační foto...
Tisícročná haluška -- díl třetí
Ilustrační foto...
Apophis 5 – STS 118 Endeavour
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Astronomie na počátku 21. století
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691