Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

ISS v rytmu samby

Do vesmíru se již pomalu chystá nová posádka Mezinárodní kosmické stanice s pořadovým číslem 13 a také první brazilský astronaut.

Ruská kosmická loď Sojuz by měla k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) vyrazit 22.března 2006. Na palubě bude nová posádka (Expedice 13) ve složení Američan Jeff Williams a Rus Pavel Vinogradov.

Dvojce vystřídá nynější posádku, kterou tvoří Bill McArthur a Valery Tokarev. Společně s novou posádkou se do vesmíru podívá také první brazilský astronaut Marcos Pontes. Ten stráví na stanici několik dní a poté se vrátí na Zemi ve starém Sojuzu s nynější posádkou stanice.

Marcos Pontes

Marcos Pontes je sice prvním brazilským astronautem, ale jak sám prohlásil, věří, že nebude posledním. Pontes se na svůj let připravoval už od roku 1998 v americkém Houstonu. Zastavení letů raketoplánů a další komplikace termín jeho letu radikálně oddálily. Teprve v loňském roce podepsala Brazílie smlouvu s Ruskem, která umožnila let Pontese na palubě Sojuzu na třetím volném místě, které již bylo využito také pro kosmické turisty. Pontes se chce během svého pobytu na stanici zaměřit především na vědu – konkrétně na nanotechnologie.

Marcos Pontes se narodil 11.března 1963 v Bauru (Sao Paulo, Brazílie). Je ženatý a má dvě děti. Mezi jeho zájmy patří hraní na kytaru, klavír a pochopitelně fotbal (jak jinak u Brazilce). Vystudoval letecké inženýrství, působil jako vojenský pilot a bezpečnostní technik. Nalétal na 1 900 hodin na dvaceti různých letounech!

Odkazy:

Zdroj

http://iss.astronomy.cz

Životopis Marcose Pontese

Petr Kubala

| Zdroj: www.newscientistspace.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Návod na použití vesmíru - Jdeme nakupovat
Ilustrační foto...
Obloha v dubnu
Ilustrační foto...
A přece se točí!
Ilustrační foto...
Nušlova cena za rok 2002
Ilustrační foto...
Planetární soustavy u masivních hvězd?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691