Astronomové pracující s Hubblovým dalekohledem objevili pravděpodobně další dva měsíce planety Pluto!
Pluto je vůbec poslední objevená planeta sluneční soustavy. Přestože si mnoho moderních astronomů přeje, aby byla ze seznamu těchto těles vyškrtnuta a přeřazena na prostou planetku z Kuiperova pásu, zřejmě se tak nikdy nestane. Už jen proto, že je vlastně jediná, jejíž objev si připsal v roce 1930 Američan - Clyde Tombaugh. Donedávna jsme si mysleli, že kolem Pluta obíhá pouze jedno těleso – Charón, nyní se zdá, že je systém těles kolem Pluta početnější.

Pozorování Hubblova dalekohledu odhalila dvě slabá tělesa obíhající těžiště soustavy nedaleko za Charónem. Předběžné označení objektů je S/2005 P1 a S/2005 P2 a hvězdná velikost obou je kolem 23 magnitud (V). Přestože se objevitelé pokoušeli na snímcích dohledat další tělesa, neuspěli. Což pochopitelně nutně nemusí znamenat, že se okolo Pluta další tělesa nepohybují. Spolehlivě můžeme říct jen to, že budou o dost menší než S/2005 P1 a S/2005 P2, pokud tam nějaká další jsou.
Zdá se také, že je vyloučeno, aby se jednalo o tělesa Kupierova pásu, která se jen náhodou promítají do zorného pole s Plutem – pravděpodobnost takového jevu je asi 1,6x10-11. Analýzy drah z astrometrických pozorování tuto možnost také vyvracejí. Předběžná doba oběhu nových měsíců je asi 25 a 38 dní (Charón asi 6,3), hmotnost obou těles je proti Plutu i Charonu malá. Oba satelity se dokonce podařilo zpětně dohledat na snímcích Pluta z HST pořízených v roce 2002, dokonce poblíž poloh předpovězených přibližnou efemeridou.

Nezbývá nám tedy než přivítat do rodiny těles sluneční soustavy dva nové přírůstky a doufat, že se o nich díky sondě New Horizons dozvíme v budoucnu mnohem víc.