Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

NEAR - Shoemaker má problémy

Jeden z vědeckých přístrojů sondy NEAR-Shoemaker vypověděl službu a byl zřejmě definitivně vypojen, oznámili to ve středu oficiální činitelé.

Ilustrační foto...Problémy s infračerveným spektrometrem se objevily už 13. května, kdy začal nečekaně zvyšovat spotřebu elektrické energie a přestal sbírat vědecké informace. Detektor byl odpojen a technici se pokusili analyzovat vzniklou situaci. V pondělí pátého června ho zhruba na jednu minutu zapnuli znovu, chyba však nadále zůstala. Proto se rozhodli vypnout ho natrvalo.

Ztráta spektrometru samozřejmě zarmoutila ty odborníky, kteří jeho prostřednictvím studovali mineralogické složení planetky Eros. Analyzoval totiž odražené sluneční světlo a leccos tak napovídal o poměrech na Erosu. Jenom malou útěchou je fakt, že od navedení na oběžnou dráhu 14. února tohoto roku, pořídil analyzátor 58 tisíc spekter a pokryl tak 60 procent povrchu tělesa. Ta nejlepší měření, za optimálního osvětlení, pak přinesl 13. února 2000, těsně před navedením sondy na oběžnou dráhu kolem planetky.

Závada se projeví především při studiu jižní polokoule Erosu. Všech pět vědeckých zařízení, včetně mnohokanálové kamery a rentgenového a gama spektrometru, který provádí chemický rozbor povrchu, je naštěstí v pořádku a alespoň z části nahradí nefunkční detektor.

Infračervený spektrometr není jediné zařízení na palubě Shoemaker-NEAR, které se dostalo do úzkých. Dvacátého pátého května díky nečekané události přestal pracovat i rentgenový/gama spektrometr. Do plného provozu se ho podařilo uvést až o čtyři dny později.

Sonda se nyní pohybuje ve výšce padesát kilometrů nad planetkou, sedmého července sestoupí na protáhlou dráhu, která ji zanese jenom 35 kilometrů daleko.

V poslední době Shoemaker-NEAR překvapila veřejnost především komponovaným záběrem, který se zařadil mezi nejkrásnější portréty malých těles sluneční soustavy. Zkonstruován byl z šesti snímků pořízených 29. února 2000 ze vzdálenosti dvě stě kilometrů, které počítačoví analytici nafitovali na počítačový model planetky. Vznikl tak nádherný a velmi ostrý výhled na severní polokouli Erosu (pokud se vůbec o polokouli u tak bramborovitého tělesa může mluvit). Ve spodní části v něm dominuje velké sedlo, úplně na vrcholu vám pak určitě neunikne i kráter o průměru 5,3 kilometru. Mezi oběma nápadnými útvary jsou zřetelné nápadné rýhy.

Jiří Dušek

| Zdroj: John Hopkins University Applied Physics Laboratory News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kometa C/2006 M4 SWAN výrazně zjasnila
Ilustrační foto...
Intimní setkání
Ilustrační foto...
STS-118: Endeavour – souhrnné informace
Ilustrační foto...
(Ne)zapomenout na Palermo
Ilustrační foto...
Cesta ke hvězdám
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691