Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Několik vět: Petr Pravec, Zdeněk Pokorný

Zaujaly vás otázky, na které minule odpovídal Jiří Grygar? Pojďte si přečíst další várku odpovědí! Tentokráte z luhů planetkové astronomie a brněnské hvězdárny...

Petr Pravec

1. Co Te zrovna nejvic zamestnava?
Ilustrační foto...Binární asteroidy. Přesněji řečeno, asynchronní binární asteroidy. A ještě přesněji, malé asynchronní binární asteroidy, které nacházíme v oblasti od blízkozemního prostoru až do vnitřní části hlavního pásu.Konkrétně pak v poslední době mne nejvíce zaměstnává záplava dat o nich z naší observační sítě (několik stanic v Evropě, Americe a Austrálii), ale už se těším, až budu shromážděný bohatý vzorek dále analyzovat,podobně jako jsme v minulém roce analyzovali data o binárních blízkozemních asteroidech (NEAs). Mělo by nám to naznačit lépe, proč je tam těch binárů tolik (odhadujeme, že přibližně 15% malých NEAs jebinárních), jaké mají vlastnosti a jaké procesy je vytvářejí a ovlivňují.

2. Jaky zajimavy objev z minuleho roku Ti vrtal nejdele hlavou?
Stále mi ještě není jasné, jaká je přesně podstata dvou systémů: (3982) Kastel a (2006) Polonskaya. Pravděpodobnou binární podstatu asteroidu Kastel jsme zjistili tady v Ondřejově (já a Peter Kušnirák, s významným přispěním dalších stanic naší sítě), ale jeho vlastnosti se vymykají vlastnostem ostatníchbinárních asteroidů, bude to chtít další studium. Systém Polonskaya je určitě binární (objeven naším kolegou D. Prayem z USA, s vydatným přispěním naší i dalších stanic), ale možná je dokonce trinární, pokudsi správně vysvětluji specifické vlastnosti jeho 3-periodické světelné křivky. To bude chtít ale také ještě další studium to vysvětlit.

3. Pojedes se letos podivat na zatmeni Slunce?
Neplánuji to, práce na binárech a rodina (mám dvě děti) mne teď berou téměř všechen čas. Ale na částečné zatmění se samozřejmě podívám, od roku 1981 mi neuniklo myslím ještě ani jedno sluneční zatmění, kterébylo od nás vidět. Nenechám si ujít ani toto.

4. Bude podle Tebe letosni sjezd Mezinarodni astronomicke unive v Praze nejak prospesny nasi astronomicke obci?
Prospěšný určitě bude, ale jak přesně, to nedokáži dobře odhadnout. Na můj vkus je to již poněkud velká akce, raději mám menší, oborové konference, v počtu do 500 lidí. Za náš obor tam bude ale alespoňSympozium o blízkozemních tělesech, to by mělo být pěkné. Pro jiné obory astronomie bude ten Sjezd myslím také užitečný, ale na detaily se zeptejte kolegů z těchto oborů.

Zdeněk Pokorný

1. Co Te zrovna nejvic zamestnava?
Ilustrační foto...Nebudu mluvit o těch "byrokratických" povinnostech, to čtenáře IAN určitě nezajímá. Z těch druhých: teď stále píšu knihy. Jakkoli je to zábavná záležitost (proč bych to jinak dělal? - pro peníze to není, opravdu), když je toho moc, tak to jednoho utahá. Za pár dní vyjde "Astronomické kalendárium", finišuje příprava "Zlatého století astronomie", rozpracované mám další tři knihy (ale zatím neprozradím, o čem budou). Nebo jsou to čtyři knihy? Jo, čtyři.

2. Jaky zajimavy objev z minuleho roku Ti vrtal nejdele hlavou?
Sleduji novinky jen zběžně, asi jako každý jiný astronom, takže chvíli mi trvá, než se ukáže nějaký objev jako skutečně přelomový. Když ale mám v tuto chvíli vyjmenovat "zajímavý objev", tak to bude určitě experiment s dopadem projektilu na kometu v rámci projektu Deep Impact. Báječný nápad, ještě lepší provedení. Byl to jistě pokus nejen zajímavý, ale i nesmírně důležitý pro poznání struktury kometárních jader.

3. Pojedes se letos podivat na zatmeni Slunce?
Nepojedu, kombinace "počasí v Turecku tou dobou + ptačí chřipka" mě odrazuje. Nebo že bych měl vyrazit do Afriky? V úvahu přichází Niger, Libye ... a pak taky předkavkazské Rusko nebo Kazachstán. Ne, děkuji.

4. Bude podle Tebe letosni sjezd Mezinarodni astronomicke unie v Praze nejak prospesny nasi astronomicke obci?
Věřím, že ano, ale jak mnoho a jak konkrétně, to se nechám překvapit.

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Žeň objevů 2003 (XXXVIII.) - díl F a G
Ilustrační foto...
Prolítněte se nad povrchem Marsu!
Ilustrační foto...
Konvektivní buňky po třiceti letech!
Ilustrační foto...
Obecně o projektu Space Shuttle, část druhá
Ilustrační foto...
Vědci pozorovali puknutí magnetaru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691