Osvětlení dřevěného kostelíku. Oslňování v dopravě. Svíceni na sochy. Špilberk. Halové jevy u lamp...
O tom, že do našeho seriálu nepřijímáme pouze fotografie, se můžete přesvědčit kliknutím ZDE. Video soumraku nad Prahou nám zaslal pan Peter Greskovic. Rudolf také vytvořil diskuzní fórum, kde budete moct diskutovat o všem co se svícení týče (a nejen toho) a vše tak bude přehlednější než diskuze pod článkem - najdete ho na adrese tlacharna.ian.cz. Mimo jiné jsem našel jeden článeček, který stojí za přečtení.
Na této fotografii z Kunčic pod Ondřejníkem je místní dřevěný kostelík. Kostelík byl převezen až z Podkarpatské Rusi a je bez nadsázky „The best of Kunčice pod Ondřejníkem“ a jistě si zaslouží být osvětlen. Nicméně zvolené řešení je řekněme polovičaté – k osvětlení byl použit obyčejný halogen 500W. Sice nesvítí pouze na kostelík, ale osvětluje i urnový háj, což je dle mého názoru i výhoda, protože není potřeba instalovat další svítidla k osvětlení urnového háje. Jediné, jak by se osvětlení dalo vylepšit, je instalace nějakého přídavného stínítka, aby světlo šlo na kostel, háj a nikam jinam. Dalším nedostatkem je to, že na kostel se svítí přes strom. Teď v zimě to sice ještě jde, ale horší bude, až naroste listí. Bohužel tato situace se bude řešit velice složitě, neboť se jedná o kulturní památku a kácení stromů s největší pravděpodobností neprojde. Z hlediska intenzity osvětlení je dle mého odhadu (okem) výkon zvolen rozumně, neboť kostelík nijak výrazně nepřezařuje okolí. Dále také musím říct, že Kunčice patří k těm vesnicím, kde se osvětlení v jednu hodinu v noci vypíná. A poslední věc která by stála za zvážení je ta, jaký bude mít vliv svícení na stromy v urnovém háji, když už se ten jeden nesmí pokácet…

Kunčice pod OndřejníkemA tady jsou zmíněné stromy z minulého obrázku. Halogen byl nainstalován na stávající sloup elektrického vedení, takže se zde projevila i velice nízká pořizovací cena.

Kunčice pod OndřejníkemV diskuzi probíhající v prvním vydání „O svícení“ kdosi zmínil, že se ještě nesetkal s případem, že by ho osvětlení nějak hrubě oslňovalo. Tak tady je jeden pěkný příklad. Jen si intenzitu oranžové 2x vynásobte, protože takový blázen ještě nejsem, abych čtenářům ukazoval, jak vypadá nepřerušovaná zelená v plném provozu:-)

Karviná, Třída osvobozeníZde se jedná o konec stejné ulice jako v předchozím případě – ulice je osazena lampami s plochým krytem, ale ulice jdoucí napříč je osazena světly s vypouklým krytem. Mimo jiné si taky povšimněte těch dvou nižších lamp nad projížďějícím autobusem – jsou to ty z „O sviceni 1“ u OD Prior (čiré koule).

Karviná, Třída osvobozeníA tady máme docela pěknou ukázku, jak se taky dá svítit na památky – na sochu zde míří jen úzký svazek světla, který osvětluje sochu a opravdu jen nejbližší okolí. Z žádného úhlu se samotný reflektor nejeví nijak zvlášť oslňivě (samozřejmě kromě míst na které svítí).

Karviná, Fryštátský zámekDalší fotografii nám zaslal Rudolf Novák z Brna: Prikladam jedno foto, ktere sice neni hezke, ale hezky je na nem videt zpusob osvetlovani jedne nejmenovane brnenske dominanty (Spilberk). Nizka oblacnost a svitidla vykreslila na obloze skutecne tajuplnou podivanou - sla z toho skoro az hruza. Podobne veci zobrazuje i nase kamera na brnenskem planetariu. Je-li vhodna oblacnost, kresli verejne osvetleni v Brne ruzne zajimave chuchvalce svetla nad mestem (rozptyl v mracich, etc). Je to celkem slusna ukazka toho, kam to svetlo vlastne putuje...

BrnoNa závěr bych přidal fotografii malého hala na sněhu. Za to že jsem ho mohl pozorovat až na louce, vděčím obyčejné vesnické lampě (takové té jak je vystrčena rtuťová výbojka a nad ní jen takový ten plechový přístřešek proti dešti). Při zmenšování se bohužel slabší odlesky vytratily, takže to chce trochu představivosti:-(

Kunčice pod Ondřejníkem