Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Několik vět: Jiří Grygar

Přinášíme vám novou rubriku IAN - několik vět. Tu a tam obešleme redakcí vytipovaný okruh českých astronomů se zvídavými dotazy. Z odpovědí, které dorazí pak připravíme článek :) Tohle je první takový!

1. Co Vas zrovna nejvic zamestnava?
Urcite projekt Pierre Auger Observatory. V teto chvili se chysta prubezna oponentura naseho grantu a v dohledne dobe take obhajoba disertace meho doktoranda na toto tema. Soucasne vsak probihaji jednani o smlouve mezi Ucenou spolecnosti CR a Akademii ved CR, cili o vyrocni administrativu opravdu nemam nouzi.

2. Jaky zajimavy objev z minuleho roku Vam vrtal nejdele hlavou?
Je to dlouhodoba zahada, ktera vznikla pocatkem unora 2002, kdy se behem jedine noci napadne zjasnila promenna hvezda V838 Monocerotis [na techto pozorovanich se vyznamne podileli cesti astronomove z projektuMeduza]. Od te doby je sledovana velkymi dalekohledy vcetne HST a pozorovani jsou cim dal tim vice prekvapujici. Ta hvezda se neda zaradit do zadne zname tridy; nic se nevi ani o jeji vzdalenosti od nas [nachazise nekde mezi 0,7 a 11 kpc!] a tedy ani o pricine jejiho vybuchu. Cim delsi svetelnou a spektralni krivku teto promenne mame, tim mene chapeme, co se s tou promenkou vlastne deje.

3. Pojedete se letos podivat na zatmeni Slunce?
Ano, pojedu do Turecka jako divak. Videl jsem uplne zatmeni Slunce v r. 1999 u Balatonu a to mne tak vzalo, ze bych si zatmeni rad vychutnal jeste jednou, poucen z prekvapeni, jaky je to jedinecny prirodni ukaz.

4. Bude podle Vas letosni sjezd Mezinarodni astronomicke unive v Praze nejak prospesny nasi astronomicke obci?
Zazil jsem 13. sjezd IAU v Praze v r. 1967, kdy se pri te prilezitosti otviral ondrejovsky dvoumetr a do Prahy prijela nejvetsi astronomicka esa te doby - pro nase astronomy vicemene uveznene za zeleznou oponou to bylo naproste zjeveni. Od te doby astronomie nesmirne pokrocila a tak podle meho nazoru i letosni 26. sjezd bude naprosto mimoradne prospesny nasim astronomum. Predevsim je to nesmirna poklona, ze se Praze dostalo cti hostit sjezd IAU podruhe. To se v dejinach IAU od r. 1922 dosud podarilo jen Rimu a Sydney. Cesko ma navic slusnou vyhlidku, ze bude pri te prilezitosti prijato do ESO, a to by byl doslova historickyprelom pro nasi astronomickou obec.

Jiri Grygar

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jinoplanety u jinohvězd
Ilustrační foto...
Rosetta u Marsu – fotografie online
Ilustrační foto...
Nanebevstoupení snadno a rychle
Ilustrační foto...
6. března 2001: Konec Miru
Ilustrační foto...
Místa astronomické vzdělanosti 1918 –1945
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691