Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stardust se vrací domů

Americká sonda Stardust se vrací domů s cennými vzorky prachových částeček z komety Wild 2. Návrat sondy se očekává v americkém Utahu v neděli 15.ledna v odpoledních hodinách našeho času.

Píše se 7.únor 1999 a nosná raketa Delta 2 vynáší do vesmíru sondu Stardust. O necelé dva roky později (15.ledna 2001) prolétl Stardust okolo Země ve vzdálenosti 6012 km v rámci gravitačního manévru potřebného k dalšímu letu. Druhou návštěvu uskutečnila sonda o pouhých 17 hodin později, kdy prolétla okolo Měsíce ve vzdálenosti 108 000 km a pořídila 23 fotografií.

Dne 2.listopadu 2002 se sonda přiblížila k planetce (5535) Annefrank. Jedná se o malé těleso o velikosti asi 8 km. Stardust pořídil na 70 fotografií a pokračoval směrem ke svému hlavnímu cíli. Kometu Wild 2 minula sonda ve vzdálenosti 240 km od kometárního jádra při rychlosti 6,1 km/s. Vzdálenost mezi Zemí a kometou tehdy byla 389 miliónů km, takže signál letěl ze sondy na Zemi plných 22 minut.

Ilustrační foto...

Kromě pořízení fotografií kometárního jádra byl hlavním úkolem sondy odběr kometárních částeček, uvolňujících se z jádra komety. K tomuto účelu byl vyvinut speciální „lapač“ ve tvaru tenisové rakety. Předpokládá se, že Stardust mohl zachytit cca 10 000 částeček o velikosti 1 až 300 mikrometrů.

Kromě kometárního prachu sonda zachycovala v období od února do května 2000 a od srpna do prosince 2000 také mezihvězdný materiál, jenž se do vnitřních oblastí sluneční soustavy dostává z mezihvězdného prostoru naší Galaxie. Hmotnost návratového pouzdra je asi 50 kg, hmotnost celé sondy pak 300 kg. Celkové náklady mise činní 199,6 miliónů USD, sonda stojí asi 128,4 miliónů USD, zbytek jsou výdaje na provoz. Cenné vzorky kometárního prachu nám mohou přinést klíčové svědectví o vzniku sluneční soustavy.

Návrat

Jak již bylo řečeno sonda má přistát v neděli 15.ledna 2006. Dne 5.ledna v 19:00 SEČ zažehl Stardust na 107 sekund své motory. Jednalo se o jednu z posledních korekcí dráhy před návratem. Ta další je naplánovaná na 13.ledna. Dne 15.ledna v 5:57 SEČ se oddělí návratové pouzdro od mateřské lodi. Návratový modul poté vstoupí do atmosféry rychlostí 12,9 km/s (46440 km/h) nad Tichým oceánem. Tak rychle se ještě žádná sonda ani kosmická loď vyrobená člověkem nevracela. Ve výšce asi 32 km se uvolní brzdící padák. Po sestupu na výšku 3 km se rozvine hlavní padák. Okolo 11:12 SEČ má pouzdro s cennými vzorky přistát v oblasti vojenské základny v americkém Utahu. Vzorky budou poté převezeny vrtulníkem do laboratoře v Houstonu. Na stránkách NASA i stránkách projektu Stardust již běží odpočítávání do návratu.

Doporučené odkazy

Oficiální stránky projektu (JPL)

NASA TV (bude vysílat návrat v přímém přenosu)

Podívejte se na atmosféru v řídícím středisku v přímém přenosu

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Ze Země na Mars
Ilustrační foto...
Co by kdyby III.
Ilustrační foto...
Tam za řekou je Argentina
Ilustrační foto...
Nejlepší obrázky Slunce
Ilustrační foto...
2006: Praha středem hvězdářského světa
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691