Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Výzkum komet a planetek z vesmíru

Jeden americký žák prý nedávno řekl, že nechápe, proč se dávají velké peníze na výzkum těles sluneční soustavy, když vše co potřebujeme vědět, lze nalézt v učebnicích…asi mu již nikdo nevysvětlil, jak se to do těch knih dostalo. Výzkum sluneční soustavy je důležitý. Člověk musí a chce poznat své okolí. Mnoho poznatků z výzkumů lze navíc použít i na Zemi. V případě výzkumu komet a planetek je zde také další důvod…

Trochu ironický úvod - aneb co kdyby?

Proč vyhynuli dinosauří? …protože neměli astronomy. Mohli bychom si s trochou nadsázky a ironie odpovědět. Opravdu, jedním z hlavních důvodů vyhynutí dinosaurů byla srážka naší (tehdy jejich) planety s planetkou nebo kometou. Pravděpodobnost, že by i lidstvo potkal podobný osud je velmi malá a neustále se zmenšuje, protože jsou tady právě astronomové, kteří nebezpečná tělesa hledají a monitorují. A jsme opět na začátku – dinosauří vyhynuli, protože neměli astronomy. V případě, že bychom přece jen objevili těleso, které si usmyslelo, že nemá nic jiného na práci, než se do nás strefit, je jeho objev jen prvním krokem k záchraně. Tím druhým by bylo těleso spíše odklonit, než ho „vyhodit do vzduchu“ , jak by situaci řešil Hollywood. K tomu ovšem potřebujeme znát o těchto těles co možná nejvíce – o jejich stavbě, struktuře, chování po kolizi s cizím tělesem,… A to jeden z hlavních důvodů, proč k těmto tělesům posíláme automatické sondy.

Pohled do historie

Sondami, které zkoumaly planetky a komety, se již zabývala Historie dobývání komet a Historie dobývání planetek .

Pohled do současnosti

V současné době pracuje hned několik sond na výzkumu komet a planetek. Evropská sonda Rosetta (start 2.března 2004) letí ke kometě Churyumov-Gerasimenko. Během své cesty také navštíví dvojici planetek. Sonda Deep Impact (start 12.ledna 2005), jejíž modul se 4.července 2005 srazil s jádrem komety Tempel 1, pokračuje ke kometě 85P/Boethin. Tato cesta sice nebyla původně naplánovaná, ale dobrý stav sondy umožňuje její další využití. Další aktivní sondou je Stardust. Sonda se vrací s velmi cennými vzorky částeček, které odebrala z chvostu komety. Návrat pouzdra s drahocenným materiálem je naplánován na leden 2006!! Poslední aktivní sondou zkoumající planetky a komety je japonská Hayabusa (start 9.května 2003). Její mise vrcholí právě v těchto dnech. Úkolem je odběr vzorků z planetky Itokawa. Podle posledních aktuálních informací se zřejmě odběr vzorků nezdařil.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Budoucí sondy

New Horizons Pluto-Kuiper Belt:

Počátkem příštího roku by měla odstartovat americká sonda New Horizons Pluto-Kuiper Belt a jak již její název napovídá, zamířit k planetě Pluto a Kuiperovu pásu. Startovací okno pro sondu je v období od 11.ledna 2006 do 14.února 2006. Pokud se vše podaří měla by sonda nejdříve navštívit planetu Jupiter a to na přelomu února a března 2007 při rychlosti 21 km/s. Největší planeta sluneční soustavy udělí sondě potřebný impuls k cestě na okraj planetárního systému. Problém je s dobou startu sondy. Pokud nedojde ke startu nejpozději 23.den startovacího okna, bude muset sonda letět přímo k Plutu – nenavštíví Jupiter, nedostane patřičný gravitační impuls a celá cesta potrvá mnohem déle. Pokud by New Horizons Pluto-Kuiper Belt promeškal startovací okno úplně, musel by na to další čekat až do února 2007. V případě úspěchu v prvním startovacím okně dojde návštěvě deváté planety sluneční soustavy v červenci 2015. Sonda proletí kolem Pluta ve vzdálenosti 11 095 km rychlostí 13,78 km/s. NASA zvažuje vyslání dvojčete - New Horizons 2 Kuiper Belt s průletem kolem planety Uran. Více informací na stránkách projektu.

Ilustrační foto...

Dawn čeká zda poletí:

Start americké sondy Dawn je naplánován na 17.června příštího roku, jenomže situace může být nakonec úplně jiná. Projekt byl ve finální fázi náhle přerušen z technických a administrativních důvodů. Definitivní rozhodnutí padne v únoru. Úkolem sondy Dawn je systematický výzkum dvou velkých planetek hlavního pasu. První zastávkou má být ovšem Mars, kolem něj proletí Dawn v únoru 2009. Poté zamíří k planetce Vesta. Od října 2011 jí bude po dobu sedmi měsíců zkoumat z oběžné dráhy ve výšce asi 700 km a později 120 km. Kdyby šlo vše podle plánů, mohla by se sonda dostat na oběžnou dráhu ve výšce pouhých 15 až 75 km. V květnu 2012 by měl Dawn zamířit k první objevené planetce – Ceresu. Výzkum z oběžné dráhy začne v srpnu 2015 a bude trvat pět měsíců. Dawn by měl obíhat ve výšce 890 km, později 140 km a nakonec možná 50 až 75 km. Cena mise je 373 milionů USD. Více informací na stránkách projektu.

Near Earth Asteroid Prospector (NEAP):

Start sondy Near Earth Asteroid Prospector (NEAP) je naplánován na období 2007 až 2010. Sonda je výjimečná především ve svém původu – jedná se o první ryze soukromou sondu. Přístroje na ní tak budou mít ti, kteří si to zaplatili. Sondu má do vesmíru dostat raketa Ariane 5. Cílem sondy bude planetka Nereus. Více informací na stránkách projektu.

Don Quijote:

Cílem evropského programu Don Quijote je systematický výzkum blízkozemní planetky a to z oběžné dráhy, pomocí vypuštěných penetrátorů a kolizí sondy s planetkou. Prozatím byly vybrány dvě planetky s označením 2002 AT4 a 1989ML. V podstatě půjde o podobný úkol jako v případě sondy Deep Impact. Hlavní rozdíl je v tom, že americký Deep Impact se srazil s jádrem komety a mateřská sonda kometu pouze minula. V tomto případě bude nejdříve jedna sonda (Sancho) navedena na oběžnou dráhu kolem planetky, kde zahájí její detailní výzkum. Po několika měsících dojde ke srážce druhé sondy (Hidalgo) s planetkou, zatímco Sancho bude vše sledovat z bezpečné vzdálenosti. Projekt by se měl uskutečnit v roce 2011 a jeho organizátorem je Evropská kosmická agentura (ESA).

Ilustrační foto...

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nejbližší otevřená hvězdokupa
Ilustrační foto...
Několik vět: Astronaut Cernan po čtvrt století
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 84
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Honba za dvojčetem Země
Ilustrační foto...
Astronomické fórum otevírá své brány!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691