Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

O svícení 1

Projekt by měl být obdobou Instantní pozorovatelny, s tím rozdílem, že se budou zasílat fotografie týkající se kultury svícení. Doufáme také, že se nám občas podaří vydat nějaký ten odborný článek. A aby naše snažení nevyšumělo jen tak do prázdna, plánujeme také že budeme jednou za čas zasílat informační letáky „provinilým“ radnicím. Články bychom chtěli vydávat pravidelně, záleží to ovšem na počtu vámi odeslaných fotografii.

Co tedy posílat?

Zasílat můžete jakékoliv fotografie týkající se kultury svícení. Mohou byt denní, noční, v exteriérech, interiérech, mohou to byt lampy, budovy, ulice, chodby budov… Nemusí se však jednat jen o příklady špatného svícení, ale i správného. Zajímavá témata, která mě momentálně napadají mohou být například svícení památek, silně osvětlené přechody (jistě dobrá věc, ale občas tam chybí stínítko a spíš oslňují), jako příklad správného svícení nové budovy se zapuštěnými bodovkami na chodbách, dále třeba „světelné čepice“ nad městy, noční krajiny a jistě se najde mnohem více námětů.

Fotografie zasílejte na mail tma@ian.cz. Prosíme o rozumnou velikost fotografií, šířka fotografie však musí být minimálně 460 pixelů. Při větším počtu fotografií je prosím zasílejte zazipovné do jednoho souboru. U fotografií nezapomínejte uvézt město a pokud možno i místo (např. ulici) pořízení, abychom následně mohli informovat místní radnici. Nemusíte se bát, nikdo se nedoví, že jste TO „bonzli“ právě vy. Tato aktivita však závisí na počtu došlých hlášení, asi nebude mít smysl upozorňovat několik málo měst. Proto POSÍLEJTE, děláte to také pro sebe! Posílat můžete i naprosto běžné případy, kterých už třeba bylo zveřejněno stovky. I když je nezveřejníme, pomůžete aspoň tomu že budeme informovat místní radnici. A teď již ukázka toho jak si představuji vydávání seriálu "O svícení". Zatím jen z mého archivu.

O svícení 1

První fotografie byla pořízena na vrcholu kopce Malá Stolová v Beskydech. Jsou viditelná města Frýdlant, Frýdek Místek, a také další menší vesničky. Myslím že tady se už nejedná o světelní znečištění, ale opravdové zamoření!!!Opravdu mi moc nedochází, k čemu je dobré vidět všechny ty lampy. Proč svítí nahoru? Opravdu nahoru! Vždyť fotografie byla pořízena z kopce vysokého přes 1000 metrů. Pokud by nebyly používány vypoukle kryty, měla by situace vypadat tak, že bych neměl vidět téměř žádné lampy.

Ilustrační foto...
Malá Stolová, Beskydy

Další obrázek je příkladem toho jak by to mělo vypadat. Byly použity lampy s rovným spodním sklem. Bližší lampy jsou sice vidět, vzdálenější sice minimálně taky, ale v porovnání s běžnými lampami je to podstatný rozdíl.

Ilustrační foto...
Karviná, Rudé armády

Pro porovnání s minulou fotografií přikládám fotku lampy s vypuklým sklem. Byla pořízena ze střechy domu, takže prakticky při pohledu strmě dolů. Přesto je lampa na fotografii vidět jako vypálené místo. U minulé tomu tak není, ač jsem se nacházel pod úrovní lampy.

Ilustrační foto...
Karviná, Vrchlického sady

Velice působivě vypadají na památkách takovéto parabolické obloučky, vznikle nasvícením přímo zespodu. Doufám, že nemusím zdůrazňovat kam svítí ta druhá část paraboly…

Ilustrační foto...
Karviná, Fryštátský zámek

Spodním nasvícením památek pak vznikají takovéto „úchvatné“ scenérie.

Ilustrační foto...
Karviná, Fryštátský zámek a kostel

Tady je důkaz toho, že pouliční lampy s kulovým sklem svítí všude, jen ne tam kde mají – pod sebe!!!

Ilustrační foto...
Karviná, u OD Prior

A tady jsou ony provinilé lampy. Určitě vám na fotce nepřijdou nijak osluňující, ale všimněte si že jsou lampy na fotce vypáleny. Pokud bych měl dosáhnout takové expozice, aby nebylo nic vypáleno, nebylo by na fotce vidět téměř nic kromě lamp.

Ilustrační foto...
Karviná, u OD Prior

Jan Kondziolka

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Fotoreportáž: NASA uctil památku posádky Apoll
Ilustrační foto...
Rande Venuše s Jupiterem
Ilustrační foto...
Rozlučka se starou známou
Ilustrační foto...
NEXUS
Ilustrační foto...
Prečo Sovieti prehrali „bitku“ o Mesiac? I.
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691