Navzdory ošklivému počasí přišlo do schránky pár opravdu povedených fotografií. Nejsledovanějším objektem na obloze byl v posledních týdnech pochopitelně Mars a snímek Zdenka Bardona nám udělal opravdu radost, ostatně posuďte sami...
Vážení, dovoluji si Vám zaslat jeden snímek planety Mars pořízený mírně upravenýmdalekohledem 8" LX200 při ohnisku f20. Kameru LPI Meade mám zapůjčenou odfirmy ATC p.a. k otestování. Stejně jako kolegové číhající na vhodnoupříležitost i já jsem strávil několik dní než atmosféra se patřičněuklidnila. Dne 27. 10. 2005 se tak stalo. Pořídil jsem poměrně velkémnožství snímků. Další dny jsem vybíral až jsem vybral dva z asi dvou tisícsnímků, které jsem složil a zpracoval. Použité programy - Registax, MaxIm DL aPhotoshop. Technické parametry fotografie a úpravy dalekohledu najdete nawww.bardon.cz. Hodnocení, jak to dopadlo, nechám na Vás.


Jasné nebe
Zdenek Bardon
Rozhodl jsem se zvětšit si požitek z pozorování noční oblohy, a za tímto účelem si obstaral fotoaparát, kterým bych zaznamenat to, co pouhým okem ani zdaleka nemohu zachytit. Vybral jsem několik, dle mého soudu zajímavých snímků, kterými bych Vás všechny, kteří se o astrofotografii zajímáte, chtěl pozvat na má nově vytvořené stránky, kde můžete zhlédnout všechny dosud pořízené fotografie. První ze snímků je souhvězdí Severní koruny, který byl pořízen 11. 05. 2005 a je jedním z mých úplně prvních záběrů. Druhým je také souhvězdí Lyry z 27. 05. 2005. Do třetice souhvězdí Šípu, oproti Lyře se však nachází plně v mléčné dráze. Snímek vznikl 27. 07. 2005. Více informací o snímcích naleznete zde.


Pavel Gaugg
No a protože se nám poslední dobou nedostává snímků, ostatně počasí teď pozorovatelům moc nepřeje, přidávám pár náladových podzimních obrázků. První je západ Slunce, ze kterého vlhkem nasycená atmosféra udělala zajímavou podívanou, na druhém možná poznáte sluneční hodiny u brněnské hvězdárny. :)


Jasnou oblohu
Pavel Karas