Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak ustavit montáž?

Co si budeme povídat. Vyvezete si svou veškerou fototechniku za město a první, co musíte udělat, je ustavit montáž. Tahle činnost je pro astrofotografy nutné zlo, zabírá dost času a výsledek je nejistý. S digitálním foťákem je však možné perfektně nastavit osu montáže na severní nebeský pól během několika minut! Jak na to?

Tenhle jednoduchý trik objevil na úpické astronomické expedici můj kamarád Michal Szozda (je také autorem ilustračních snímků :)). Výhoda spočívá také v tom, že nepotřebujete nákladnou digi techniku, takže můžete využít vcelku obyčejného digitálního kompaktu a dále třeba fotit na film. Postup je následující.

1. Rozestavte montáž a nastavte osu od oka na Polárku. Na montáž připevněte digitál a namiřte jej na Polárku. Nastavte větší zoom (trojnásobný by již měl být postačující), velkou citlivost ISO a v manuálním režimu odcloňte a dostatečně prodlužte expozici, abyste mohli snímat hvězdy řekněme do 7. magnitudy. Kvalita snímku není rozhodující, zajímá nás pouze jeho mhv.

Ilustrační foto...

Okolí nebeského severní pólu. Nejjasnější hvězda uprostřed je Polárka, jasná hvězda vlevo nahoře je delta UMi z oje Malého vozu.

2. Spusťe snímání a velmi pomalu (jemným pohybem) otáčejte osou montáže po rektascenzi, aby hvězdy na fotografii utvořily oblouk kružnice. Pak proveďte ještě jednu expozici bez otáčení, abyste mohli snadno identifikovat hvězdy na snímku. A ano, budete také potřebovat dostatečně podrobnou mapu severního nebeského pólu.

Ilustrační foto...

Snímek téže oblasti s otáčením montáže.

3. Na snímku s otáčením je krásně vidět, do kterého bodu na obloze míří osa montáže. Jak prosté, milý Watsone. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že pro dobré ustavení je konfrontace s displejem foťáku naprosto dostačující a není třeba cpát snímky do počítače a prohlížet si je ve velkém rozlišení.

Nakonec ještě přidávám odkaz na podrobnou mapu severního nebeského pólu. (Vůči snímkům je otočena zhruba o 120° ve směru hodinových ručiček.)

Zdroj mapy zde (jedná se dle mého o docela užitečný webový atlas oblohy).

Pavel Karas & Michal Szozda

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Běsnící Slunce
Ilustrační foto...
Člověk a světlo
Ilustrační foto...
Nová kniha
Ilustrační foto...
Dvacet tisíc poprvé aneb obří transneptunické
Ilustrační foto...
Jak vypadá typická galaxie?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691