Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

NEXUS

Ačkoli se o tom vůbec nemluví, NASA počátkem roku 2005 vypustí do kosmického prostoru dalekohled větší než Hubble. Jmenuje se Nexus a jeho jediným úkolem bude otestovat řadu technologií, které dostane do vínku Kosmický teleskop nové generace, známý NGST.

Ilustrační foto...Podle dostupných informací je Nexus zhruba třetinovým modelem NGST vybavený zrcadlem o průměru dva a půl metru. Bude postaven ze stejných komponent jako nástupce Hubbla, dokonce ho technici zavěsí do Lagrangeova bodu L2, jeden a půl milionu kilometrů daleko od Země, směrem od Slunce. Přestože bude mít značnou sběrnou plochu, s žádnou vědeckou žní se nepočítá. "Jde o důležitý spoj mezi vyvíjenými zařízeními a definitivním vybavením NGST," komentoval projekt Richard Burg. "Cesta nebude v žádném případě jednoduchá." Nexus má proto vychytat jakékoli potenciální problémy, především pak se zrcadlem poskládaným z několika menších segmentů.

Protože dosud nebyly podepsány žádné dohody, není zřejmé, kdo celou sondu postaví. Pokud rozhodnutí padne v příštím roce, bude mít konstrukční tým k dispozici pouhé tři roky, což je zhruba polovina doby většinou potřebné k vývoji podobně komplexních misí. V provozu pak bude zhruba jeden rok.

Podobně je ale na tom i Kosmický dalekohled nové generace, který dostal po kladné zprávě komise americké Národní akademie definitivní zelenou. K dispozici je zatím jenom několik základních črtů: Vybaven bude zrcadlem o průměru osm metrů a převážná většina jeho detektorů se zaměří na infračervenou oblast elektromagnetického spektra. Podle současného harmonogramu se do vesmíru vydá v roce 2009. Co se týká konkrétní realizace, zakázku na pořízení observatoře dostaly dvě americké firmy: TRW a Lockheed Martin. Oba týmy mají k dispozici poměrně propracované modely, definitivní rozhodnutí o designu NGST ovšem nepadlo. V tomto případě se mluví o konci roku 2001.

Na rozdíl od HST bude nový dalekohled pobývat v bodu L2, mimo stín Země, ale také mimo rušivé infračervené záření přicházející z naší planety. Vzhledem k umístění také nebudou možné servisní zásahy raketoplánu či jiných člověkem řízených výprav. Jakákoli chyba se tedy stane nevratnou. "Musíme ho sem dostat v pořádku," komentoval situaci vedoucí projektu John Mather z Goddardova střediska kosmických letů. Lagrangovy body, jaké si gravitačně stabilní uzly v okolí Země, se však už několik desetiletí běžně používají k zavěšení specializovaných sond.

NGST si s sebou vezme rozsáhlý štít o velikosti tenisového kurtu, který ho ochrání před nepříjemným slunečním svitem. Na rozdíl od konvenčních dalekohledu nebo Hubblu totiž nebude jeho optika schována v neprodyšném tubusu. Ochranná plachta současně zajistí konstantní nízkou teplotu kolem padesáti kelvinů všech citlivých detektorů. Mezi ně bude zcela jistě náležet i Víceobjektový spektrograf, jenž zvládne v jednom okamžiku sledovat až šest tisíc objektů.

Vraťme se ale zpět k tajemné výpravě Nexus. Jediným "vědeckým" detektorem velkého dalekohledu za 200 milionů dolarů bude kamera se zorným polem menším než jedna úhlový minuta. A jak ostatně přiznal i Richard Burg, "její umístění si vynutili inženýři, nikoli vědci." Detektor se podívá jen na několik málo vybraných cílů, nicméně veškerá pořízená data budou poskytnuta astronomům. "Je těžké misi nějak rozšiřovat, aniž bychom měnili harmonogram dokončení NGST. Jde v první řadě o technologický experiment."

Jiří Dušek

| Zdroj: Sky and Telescope News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Začíná jaro 21. března?
Ilustrační foto...
Mimoradny seminar AsU
Ilustrační foto...
Mir - Kvant 1
Ilustrační foto...
Fred L. Whipple (1906-2004)
Ilustrační foto...
Galileo se připravuje na další rendez-vous
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691