Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Futuristický pohled na Mars

Nejzkoumanějším kosmickým tělesem je již řadu let Mars. Díky velkému počtu sond obíhajících tuto rudou planetu, můžeme dnes sledovat dění na Marsu takřka v přímém přenosu. Jaká je budoucnost výzkumu této planety?

Mars přitahuje pozornost člověka mnohem víc než jiné planety. Důvody jsou v podstatě dva. Jednak se stále spekuluje o dávné přítomnosti života na této planetě a jednak je to po Měsíci jediné těleso ve sluneční soustavě, ke kterému má cenu letět a přistát na něm. Pilotovaný let k Marsu je ovšem nesrovnatelně nebezpečnější a komplikovanější než let k Měsíci. Tudíž příprava na něj musí být mnohem komplexnější a delší. K Marsu se prozatím vydalo několik desítek kosmických sond. Pro velké procento z nich skončila mise neúspěchem, což jen podtrhuje náročnost a složitost takové mise.

Připravované sondy k Marsu

Mars Reconnaissance Orbiter:

Americký Mars Reconnaissance Orbiter odstartoval letos 12.srpna a k rudé planetě se má dostat v březnu příštího roku. Od listopadu 2006 pak začne Mars zkoumat z oběžné dráhy. Více informací o sondě Mars Reconnaissance Orbiter v článku: Mars Reconnaissance Orbiter odstaroval a na stránkách projektu.

Ilustrační foto...

Phoenix:

Americká sonda Phoenix má odstartovat koncem roku 2007. Hlavním úkolem bude přistání na Marsu. Jedná se o první ze čtyř částí programu Scout. více informací o sondě Phoenix.

Fobos:

Ruská sonda, jejíž start se předpokládá v roce 2009. Úkolem sondy bude výzkum jednoho ze dvou Marsovských měsíců – Phobosu. Sonda má na měsíci přistát, odebrat z něj vzorky a ty následně dopravit zpět na Zemi.

Mars Science Laboratory:

Jedná se o velkou pojízdnou laboratoř, která má odstartovat ke konci roku 2009 a na povrchu rudé planety pracovat minimálně po dobu jednoho marsovského roku (687 dni).

Ilustrační foto...

Další vyhlídky:

Někdy v roce 2014 až 2016 se plánuje automatický odběr hornin z Marsu a jejích doprava zpět na Zem. Pokud jde o let člověka, zde je situace velmi nejasná. NASA sice předběžně počítá s letem k Marsu kolem roku 2030, ale v tomto případě jde opravdu jen o hrubý odhad.

Startovací okna pro let k Marsu:

Kosmické sondy nelze k planetám a dalším tělesům sluneční soustavy posílat kdy se nám vzpomene. Jelikož Země a Mars obíhají kolem Slunce po mírně eliptické dráze, není jejích vzdálenost konstantní. Době, kdy je z hlediska úspor paliva i času nejvhodnější startovat, říkáme startovací okno. Zde je přehled startovacích oken pro let k Marsu do roku 2020:

  • Říjen 2007
  • Listopad 2009
  • Listopad – prosinec 2011
  • Prosinec 2001 – leden 2014
  • Únor - březen 2016
  • Květen 2018
  • Červen – červenec 2020

Ilustrační foto...

Podrobné informace o sondách, které zkoumaly a zkoumají Mars, naleznete v Historii dobývání Marsu. Informace o připravovaných sondách naleznete na stránkách NSSDC.

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Co je nového na Marsu?
Ilustrační foto...
Tři nové exoplanety WASP
Ilustrační foto...
Intergalaktická fata-morgána?
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Lodní záď (Puppis), zkr. Pup
Ilustrační foto...
Mexiko míří do vesmíru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691