Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Problémy s Plutem (1846 – 2005)

...aneb stručné ohlédnutí za historii „plutonské komedie“: V poslední říjnový den byl světu oznámen objev dalších dvou měsíců „planety“ Pluto. Celá situace kolem tohoto tělesa se tak zjevně opět zkomplikuje. Vše začalo již před více než pětasedmdesáti lety.

1.Před Plutem

Objev planety Neptun v roce 1846 měl objasnit odchylky v dráze Uranu. Nalezením osmé planety ovšem problémy neskončily. Již od roku 1904 se věnoval americký astronom Percival Lowell výzkumu odchylek poloh Uranu a Neptunu od „ideální“ vypočtené dráhy. Jediným vysvětlením anomálie byla existence další planety za dráhou Neptunu.

2.Objev Pluta

K objevu Pluta došlo až v roce 1930. Americký astronom Clyde William Tombaugh zachytil Pluto na svém snímku poprvé 23. ledna 1930 a podruhé 29. ledna, když fotografoval oblast v souhvězdí Blíženců. Ke snímkům se však dostal až 18. února a teprve 13. března si byl naprosto jist, že se jedná o novou planetu a objev oficiálně oznámil. Tehdy se z jakési hysterie a nadšení Pluto okamžitě zařadilo na seznam planet, aniž by se uvažovalo o jeho povaze a vlastnostech.

Statistiky:

Střední poloměr: 1 195 km

Oběžná doba: 90 465 dnů

Průměrná vzdálenost od Slunce: 5 906 380 000 km (39,5 AU)

3. Rok 1978: Pluto má měsíc

V roce 1978 se zjistilo, že Pluto má svého průvodce. O objev se postaral James Christie. Těleso dostalo název Charon.

Statistiky:

Rovníkový poloměr: 593 km

Albedo: 0,5

Střední vzdálenost od Pluta: 19 640 km

Oběžná doba: 6,39 dne

Doba rotace: 6,39 dne

4. Kuiperův pás

Přestože se existence Kuiperova pásu předpovídala již od poloviny minulého století, první oficiální člen byl objeven teprve v roce 1992. Planetka s označením 1992 QB1 nemá dodnes vlastní jméno, přestože se jedná o těleso, které se svým prvenstvím zapsalo do historie planetologie. Edgeworthův – Kuiperův pás (většinou zkráceně Kuiperův pás) je disk ledových těles, který sahá od dráhy Neptuna až do vzdálenosti 1000 AU od Slunce. Celkový počet těles tvořících tento pás se odhaduje na cca 35 000. Většina astronomů je přesvědčena, že Pluto je také členem Kuiperova pásu a není tedy planetou.

5. Souboj o desátou planetu?

Problémy s jednoznačným zařazením Pluta a neexistující přesná definice planety zapříčinily a zapříčiňují neustálé dohady o objevu „desáté planety“. Oněch kandidátů na tento post již bylo tolik (Sedna, 2003 UB313, atd.), že je již problém se v tom vyznat. A celé to neustále nacházení desáté planety začíná připomínat komedii.

Ilustrační foto...

6. Pluto má tři měsíce

Pluto má tři měsíce, tedy přesněji řečeno jednoho oficiálního a dva objevené. V pondělí 31.října 2005 oznámil tým astronomů objev dvou těles s označením S/2005 P1 a S/2005 P2, které obíhají kolem Pluta. Objev byl učiněn pomocí Hubbleova kosmického dalekohledu. Nové satelity obíhají ve vzdálenosti dvakrát, respektive třikrát větší než Charon. Některé čtenáře by možná mohlo napadnout, zda kolem Pluta neobíhají ještě další „šutry“. Tato možnost se pochopitelně vyloučit nedá.

Ilustrační foto...

Zodpoví New Horizons naše otázky?

Počátkem příštího roku by měla odstartovat americká sonda New Horizons Pluto-Kuiper Belt a jak již její název napovídá, zamířit k planetě Pluto a Kuiperovu pásu. Startovací okno pro sondu je v období od 11.ledna 2006 do 14.února 2006. Pokud se vše podaří měla by sonda nejdříve navštívit planetu Jupiter a to na přelomu února a března 2007 při rychlosti 21 km/s. Největší planeta sluneční soustavy udělí sondě potřebný impuls k cestě na okraj planetárního systému. Problém je s dobou startu sondy. Pokud nedojde ke startu nejpozději 23.den startovacího okna, bude muset sonda letět přímo k Plutu – nenavštíví Jupiter, nedostane patřičný gravitační impuls a celá cesta potrvá mnohem déle. Pokud by New Horizons Pluto-Kuiper Belt promeškal startovací okno úplně, musel by na to další čekat až do února 2007. V případě úspěchu v prvním startovacím okně dojde návštěvě deváté planety sluneční soustavy v červenci 2015. Sonda proletí kolem Pluta ve vzdálenosti 11 095 km rychlostí 13,78 km/s.

Odkazy:

Informace o dvou nových měsících Pluta – Mezinárodní astronomická unie (pdf)

Tisková zpráva o objevu

Stránky projektu New Horizons

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Stručně z kosmonautiky XXI
Ilustrační foto...
Kometa Utsunomiya na večerní obloze
Ilustrační foto...
Letenky na Mars
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 25
Ilustrační foto...
Blíží se planetka 2006 VV2
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691