Dělá se to tak, že z kompozice snímků obsahujících celou jižní oblohu umažete Galaxii a pak se podíváte, co zbylo. A co?
Asi tři desítky astronomů pracujících s anténou Parkesova radioteleskopu provedlo pod křídly Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSRIO) takový malý intergalaktický úklid. Vysavačem, který pracuje na bázi matematických algoritmů, "prošmejdili" obraz oblohy vykreslený výkonným teleskopem a vygumovali z něj náš hvězdný domov, Mléčnou dráhu. Na místě, kde se nacházelo dlouhovlnné světlo milionů hvězd, mezihvězdný prach, zbytky po supernovách, osamělé pulsary a mnoho dalších součástí toho, čemu říkáme domov, však nezůstal jen flek s nápisem "Hic sunt Leones", ale mnohem slabší signál objektů, které zvídavé hvězdáře samozřejmě velmi zaujaly.
Přestože je pohled na noční nebe zajímavý a velmi krásný, existují lidé, kterým vadí. Minimálně v jejich profesním životě představuje blízké i vzdálené okolí Slunce překážku, které je potřeba se zbavit. Představte si, že se nacházíte na rozkvetlé jarně-letní louce a zavřeli vás do skleněné koule. Chtěli byste se kolem sebe alespoň rozhlédnout a pokochat se nesmírnou krásou pestrobarevných květů. Bohužel pro vás ale při transportu z civilizace kdosi zvenku zaneřádil sklo tak, že vidíte sotva louku plnou barevných fleků. Tak nějak se asi cítí radioví astronomové, kteří zkoumají "blízkogalaktický" prostor. Rádi by se přesvědčili o tom, že vesmír je homogenní, že obsahuje asi devadesát procent hmoty soustředěné v látce, kterou sice nevidíme, ale gravitačně cítíme a že skutečnost vypadá alespoň z části tak, jak předpovídají teorie. Místo toho musí koukat na fádní jižní oblohu plnou jasných hvězd, barevných mlhovin a přilehlých Magellanových oblaků. Jediné co vám zbude je prohnat data chytrým softwarem a pokusit se světla Galaxie odstranit. A nakouknout na okolní vesmír tak, jak by se nám zdál, kdybychom se nacházeli v pustém, tmavém, ale o to lépe průhledném mezigalaktickém prostoru.
Přesně toto provedli australští hvězdáři s daty pořízenými Parkesovým radioteleskopem. Pohled, který se jim naskytl vidíte na přiloženém obrázku. V rámci přehlídky HIPASS (tedy Hi-Parkes All Sky Survey) shromáždili asi stonásobně větší množství dat, než jiné podobné přehlídky tohoto druhu v minulosti. Vidí dokonce objekty, které skoro vůbec nesvítí! (Pravda, ve viditelné oblasti, takže to této senzaci značně ubírá na senzačnosti.) Mohlo by se jednat o protogalaxie, které teprve dají za vznik novým hvězdám, četné trpasličí galaxie, kde se rodí tisíce nových hvězdokup a další, astrofyzikálně zajímavé objekty.

Hlavním cílem prohlídky je sestrojení tří-dimenzionální mapy prostoru v relativně blízkém okolí naší Galaxie, morfologie a typologie jednotlivých hvězdných ostrovů a v neposlední řadě i studium rozložení látky v okolním vesmíru. Dodnes pořídili v Austrálii více než milion spekter různých objektů a stále přibývají další. Vzhledem k tomu, že zatím se zdá být tato jižanská přehlídka úspěšnou tak můžeme čekat mnoho dalších objevů a zajímavých výsledků. Vzrušuje vás astronomie?