Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Face off

Dělá se to tak, že z kompozice snímků obsahujících celou jižní oblohu umažete Galaxii a pak se podíváte, co zbylo. A co?

Ilustrační foto...Asi tři desítky astronomů pracujících s anténou Parkesova radioteleskopu provedlo pod křídly Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSRIO) takový malý intergalaktický úklid. Vysavačem, který pracuje na bázi matematických algoritmů, "prošmejdili" obraz oblohy vykreslený výkonným teleskopem a vygumovali z něj náš hvězdný domov, Mléčnou dráhu. Na místě, kde se nacházelo dlouhovlnné světlo milionů hvězd, mezihvězdný prach, zbytky po supernovách, osamělé pulsary a mnoho dalších součástí toho, čemu říkáme domov, však nezůstal jen flek s nápisem "Hic sunt Leones", ale mnohem slabší signál objektů, které zvídavé hvězdáře samozřejmě velmi zaujaly.

Přestože je pohled na noční nebe zajímavý a velmi krásný, existují lidé, kterým vadí. Minimálně v jejich profesním životě představuje blízké i vzdálené okolí Slunce překážku, které je potřeba se zbavit. Představte si, že se nacházíte na rozkvetlé jarně-letní louce a zavřeli vás do skleněné koule. Chtěli byste se kolem sebe alespoň rozhlédnout a pokochat se nesmírnou krásou pestrobarevných květů. Bohužel pro vás ale při transportu z civilizace kdosi zvenku zaneřádil sklo tak, že vidíte sotva louku plnou barevných fleků. Tak nějak se asi cítí radioví astronomové, kteří zkoumají "blízkogalaktický" prostor. Rádi by se přesvědčili o tom, že vesmír je homogenní, že obsahuje asi devadesát procent hmoty soustředěné v látce, kterou sice nevidíme, ale gravitačně cítíme a že skutečnost vypadá alespoň z části tak, jak předpovídají teorie. Místo toho musí koukat na fádní jižní oblohu plnou jasných hvězd, barevných mlhovin a přilehlých Magellanových oblaků. Jediné co vám zbude je prohnat data chytrým softwarem a pokusit se světla Galaxie odstranit. A nakouknout na okolní vesmír tak, jak by se nám zdál, kdybychom se nacházeli v pustém, tmavém, ale o to lépe průhledném mezigalaktickém prostoru.

Přesně toto provedli australští hvězdáři s daty pořízenými Parkesovým radioteleskopem. Pohled, který se jim naskytl vidíte na přiloženém obrázku. V rámci přehlídky HIPASS (tedy Hi-Parkes All Sky Survey) shromáždili asi stonásobně větší množství dat, než jiné podobné přehlídky tohoto druhu v minulosti. Vidí dokonce objekty, které skoro vůbec nesvítí! (Pravda, ve viditelné oblasti, takže to této senzaci značně ubírá na senzačnosti.) Mohlo by se jednat o protogalaxie, které teprve dají za vznik novým hvězdám, četné trpasličí galaxie, kde se rodí tisíce nových hvězdokup a další, astrofyzikálně zajímavé objekty.

Ilustrační foto...

Hlavním cílem prohlídky je sestrojení tří-dimenzionální mapy prostoru v relativně blízkém okolí naší Galaxie, morfologie a typologie jednotlivých hvězdných ostrovů a v neposlední řadě i studium rozložení látky v okolním vesmíru. Dodnes pořídili v Austrálii více než milion spekter různých objektů a stále přibývají další. Vzhledem k tomu, že zatím se zdá být tato jižanská přehlídka úspěšnou tak můžeme čekat mnoho dalších objevů a zajímavých výsledků. Vzrušuje vás astronomie?

redakce

| Zdroj: Podle CSIRO News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Československý astronom 20. století
Ilustrační foto...
Zlaté století astronomie - díl druhý
Ilustrační foto...
Infračervené planety
Ilustrační foto...
Zatmění Měsíce on-line
Ilustrační foto...
Pestře pomalované rakve hvězdných mrtvol II
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691