Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 43

Mars je nejblíže k Zemi. Vrací se středoevropský čas. Callistó byla v LASCO C2 sondy SOHO. Prachová bouře na Marsu, ohrozí mise MER? Hurikány na Zemi - Wilma a Alpha. Cassini mine Titan zblízka již poosmé.

Mars a čas

Týden bude ve znamení definitivního přibližování Marsu k Zemi. Blíže než 30. 10. ve 4:24 SEČ už jej letos neuvidíme.Důležité však je, že podobně veliký a tedy i dobře pozorovatelný, bude Mars také v týdnech následujících, není třebavyloženě chvátat, pokud jste dosud Mars detailně neviděli.

Co se času týče, vrací se nám náš Středoevropský (laicky často zvaný jako zimní), zkráceně SEČ. V neděli po půlnociposuneme hodiny ze tří na dvě a pospíme tedy o hodinu déle. Osobně bych nechtěl být tou dobou v práci. Jak je vlastněplacen takový přesčas?
Jako vhodný objekt k pozorování v ranních hodinách se jeví Saturn a Měsíc kolem poslední čtvrti. Oba k sobě budounejblíže v úterý a ve středu.

Jupiter a Callistó

Netradiční pohled na měsíček Jupitera nám dala SoHO. V jejím detailním korónografu LASCO C2 bylo možné o víkendu pozorovatpřecházející planetu Jupiter a také jeho měsíček Callistó. Protože planety jsou pro korónograf příliš jasné, vytváříse kolem nich různě dlouhé čárky (optická vada obrazu, nic reálného). Tyto čárky by u Jupitera měly spolehlivě zakrýtměsíčky viditelné i malými dalekohledy, tedy Ió, Europu, Ganyméda a Callistó. Jak si všiml Martin Mašek, v tomto případě tomu tak nebylo.

Ilustrační foto...

Zdroj: SoHO - LASCO C2, NASA/ESA

Ilustrační foto...

Zdroj: Cartes du Ciel

Ilustrační foto...

Důkazem bylo měření v obrázku a porovnání s Cartes du Ciel. V obrázku jsem podle průměru Slunce (bílá kružnice)odhadl vzdálenost na 1/4 slunečního disku, tedy asi 7' až 8'. V CdC jsem pak určil vzdálenost na 6' 44", což je vzácná shoda.Dodatečně jsem připravil také animaci, na níž je pohyb Jupitera a Callistó společně dobře patrný. Pohyb je dán tím, že SoHOsleduje Slunce a to se zdánlivě pohybuje mezi hvězdami. Jupiter se sice také pohybuje vůči hvězdnému pozadí, ale na animaci nemůže být pohyb patrný, protože je výrazně méně nápadný.

Lokální prachová bouře na Marsu

Jak je patrné na snímcích ze 17. až 19. října 2005, na Marsu v oblasti Chryse Planitia vznikla lokální prachová bouře viditelná dalekohledem. Její pohyb je patrný již ze dne na den. Oblast, v níž se bouře nalézá je u nás viditelná až nad ránem, ideálně před svítáním v šest. Prozatím nám tedy nezbývá, než sledovat ji na snímcích z Ameriky.

Autor fotografií: Dr. P. Clay Sherod, Mars Watch 2005

Nyní se bouře více rozšířila, či jakoby rozplynula. Mars prý v těchto místech nabyl lehce nazelenalého vzhledu. A jaký to má vliv na misi MER - Spirit a Opportunity?
Nejbližší rover je 2000 km daleko, takže prozatím žádný. Jak se vyjádřila Joy A. Crisp (vědecká pracovnice JPL), domnívají se, že roboti jsou schopni přežít vcelku dobře lokální, či regionální bouři, trvající několik dnů.

Miroslav Káňa, jehož pravidelné souhrny prací vozítek v češtině najdete na serveru kosmo.cz dodává:
Rovery musí denně získat alespoň 200-250 Wh elektrické energie, jinak zmznou. Jeden, dva či několik málo dnů by teoreticky mohly vydržet jen s napájením z baterií, ale v případě intenzivnější a delší bouře je konec

Doufejme tedy, že nenastane vzácná celoplanetární bouře, která by jednak znemožnila sledovat různé albedové útvary a jednak by vážně ohrozila misi obou veleúspěšných vozítek.

Hurikán Wilma (+ TC Alpha)

Rok 2005 je v lecčem nadprůměrný. Co se podnebí týče, bude to vzhledem k celoročnímu průměru planety jeden z nejteplejšíchroků historie (od r. 1861). Co se hurikánů či tropických tlak. níží týče, je rekordní v tom, že byla vyčerpána všechna jména, připravená pro letošní rok. Hurikán Wilma, který nyní dosáhl kategorie 5 (nejničivější hurikán), má poslední jméno. Dalšíhurikán by musel být nazván podle Řecké abecedy, tedy Alfa, Beta atd. To by bylo poprvé od roku 1933, kdy se začala tropickým bouřím dávat jména. Hurikán slábne, ale na Kubu a Floridu přesto zaútočí velkou silou. Vanou v něm (k 19. 10.) větry o rychlosti 280 km/h a tlak uvnitř dosáhl poměrně nízkých 882 hPa. (U nás bylo nejméně naměřeno 970 hPa,v hurikánu nejméně 870 hPa). K 23. 10. vítr klesl na 160 km/h (hurikán stupně 2).
Wilma je letošní 21. tropickou cyklónou a zároveň 12. hurikánem (klasifikace na hurikán souvisí s rychlostí větru uvnitř cyklóny).

Wilma 19. 10. 2005, zdroj: NOAA

Neuplynul však ani týden, co Wilma vrthla na poloostrov Yucatan a již máme v oblasti Haiti další tropickou cyklónu. Alpha je tedy na světě.. měla by mířit mimo Floridu (přes Bahamy).

Wilma 21. 10. 2005, zdroj: NOAA

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Výročí objevení Pluta a C.W. Tombaugh
Ilustrační foto...
Instantní hvězdárna: Západ Slunce 9. února 20
Ilustrační foto...
Diamantový prach 11
Ilustrační foto...
Hubbleův nebo Hubblův?
Ilustrační foto...
Co budou poslouchat na ISS?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691