Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 42

Tento týden nabízí - kam se podívat na oblohu - netradiční pohled na uplynulé zatmění - velké panorama z Marsu - zajímavé snímky z kamery sondy Mars Global Surveyor.

Co pozorovat?

Rozhodně se vyplatí zaměřit na všechny klasické objekty Sluneční soustavy v okolí blízkém i vzdáleném.
Málo aktivní Slunce nabízí občas nějakou malou skvrnku a na okrajích viditelná světlejší fakulová pole.Korónograf SOHO nabízí pohled na Jupiter nedaleko Slunce. Překrásné protuberance bývají bohužel viditelné jen přes speciální drahé h-alfa filtry (nebo na EIT 304 SOHO).

Kromě Měsíce kolem úplňku máme nedaleko něj také Mars, hlavní hvězdu podzimu, blížící se k opozici, která nastane 30. 10. 2005. Nedaleko Marsu jsou Plejády.

Večer viditelné jsou stále i planety Uran a Neptun, ale je těžké je vůbec rozlišit na kotouček, což se mnohem lépe zdaří u bližšího Urana. Viditelný by pak mohl být malý modrozelený kotouček.

Nad ránem je ideální pozorovat Saturn, ten je pro změnu poblíž Jesliček.

Merkur ani Venuše nejsou příliš ideálně postavené planety, druhá jmenovaná je alespoň viditelná nízko nad západem zvečera.

Přelety ISS pomalu tento týden končí (viditelná nad ránem).

Zatmění netradičně

Pohled na Měsíc a Slunce při částečném zatmění Slunce nemusí být tak fádní, jak se může laickému oku časem zdát. "Vždyťi to prstencové zatmění jste si nakreslil ve Photoshopu, že? No co můžeme na toto odvětit? Snad jen, vše se nakreslitnedá. Na to se musíte podívat, to se musí zažít. Proto cestujeme za zatměním tisíce kilometrů. A když máte po ruce dalekohleda oblohu takových parametrů, jako na Kanárských ostrovech, začínají se dít věci.

Ilustrační foto...

Zdroj: Swedish Solar Telescope, Univerzita Oslo

Ke zpracování obrázků byla využita počítačová technika, která z krátkých expozic zcela vymazala případné nedostatky v obraze způsobené chvěním atmosféry a výsledkem je tato úchvatná kompozice lunárního okraje se slunečním diskem na pozadí. Na povrchuSlunce je parádně rozlišena granulace (vrcholky buněk teplé plasmy vystupující při konvekci na povrch a po ochlazenívracející se zpět do hloubky). Kromě toho vyniká nerovný okraj Měsíce - patrné jsou tedy hory na okrajích kráterů.

Summit panorama

Stručně ale výstižně to moc nejde. Nadpis má směřovat k jednomu záběru z povrchu Marsu. Celým názvem by mělo jít o "Husband hill summit panorama" a tím pádem zasvěcenci vědí, že půjde o panoramatický záběr vozítka Spirit z vrcholku kopce Husband uprostřed velkého kráteru Gusev na Marsu. Toto panorama ještě není tím plnobarevným pohledem z úplnéhovrcholu, ale výškově je mu velmi podobný. Když Spirit na vrchol kopce dorazila a začala pořizovat detailní záběry okolí, bylo jasné, že vzniká opravdu působivé panorama, proto mu mnozí začali přezdívat "Matka všech panoramat". Posuďte sami,jak působivé je nyní, v předběžné podobě.

Ilustrační foto...

Zdroj: PanCam Team, Cornell University

MOC - 8 let

Další šifra? Nikoli, zkratka znamená Mars Orbiter Camera a podle toho lze usuzovat na oslavy 8 let fotografování Marsu ze sondy Mars Global Surveyor. A že za tu dobu vznikla opravdová halda záběrů! Snímky jsou nejen vědecky hodnotné, ale mnohdy i velmi hezké. Některé snímky vybrané týmem MOC zde vkládám.

Ilustrační foto...

Zdroj: MSSS, JPL/NASA

Ilustrační foto...

Zdroj: MSSS, JPL/NASA

Ilustrační foto...

Zdroj: MSSS, JPL/NASA

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Atlantis se vrátil domů, Endeavour se připravuj
Ilustrační foto...
Hvězdárna barona Krause má planetku
Ilustrační foto...
Vyhlášení soutěže o logo IAN
Ilustrační foto...
První světlo pro GTC – online
Ilustrační foto...
Měsíc očima umělé inteligence
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691