Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Evropa se chystá k Venuši

Již za dva týdny má odstartovat první čistě evropská sonda k Venuši. Evropská kosmická agentura má ovšem ve vesmíru hned několik pracujících kosmických sond a plánuje vyslat další. Společně s USA je tak Evropa nejpilnější velmocí v oblasti automatických letů.

Dosavadní výzkum Venuše

Již 30 kosmických sond letělo k druhé planetě sluneční soustavy. Některé z nich využily gravitace planety pro let k jiné planetě, některé zkoumaly Venuši při průletu, některé z oběžné dráhy a několik sond také přistálo. V nehostinných podmínkách, které panují na povrchu, ovšem vydržely pracovat maximálně několik minut. Zatím pouze USA a Rusko (SSSR) se mohou pyšnit „dobytím Venuše“. Je to neuvěřitelně dlouho co k Venuši odstartovala sonda. Tou poslední byl legendární Magellan (start 4.května 1989). Poté se sice k Venuši vydala ještě sonda Galileo (start 18.října 1989), která ovšem pouze využila gravitaci Venuše pro let k Jupiteru. Podrobnosti o sondách, které navštívily Venuši, naleznete v Historii dobývání Venuše:

Venus Express

Venus Express a Mars Express:

Sonda Venus Express vychází z již fungujících sond Roseta a Mars Express. Téměř všechny přístroje jsou totožné. Proto se také výrazně urychlil vývoj sondy (započal v roce 2001) a snížily se náklady. Vývojové a výrobní týmy byly pro sondy stejné a výroba přístrojů a součástí proběhla v podstatě současně. Se sondou Mars Express má Venus Express stejnou konstrukci, pohon apod. Pochopitelně, že obě sondy nejsou totožné – to nejde vzhledem k různým cílům obou sond. Let a výzkum jsou přece jen odlišné pro Mars a pro Venuši. Změny lze nalézt u některých měřicích přístrojů apod.

Vědecké vybavení sondy Venus Express:

  • Kamera VMS (Venus Monitoring Kamera): širokoúhlá kamera, která pracuje ve viditelném, UV a blízkém infračerveném oboru spektra.
  • Analyzátor plazmatu a energetických částic ASPERA-4 (Analyser of Space Plasmas and Energetic Atoms): jeho úkolem je zkoumat neutrální částice, elektrony a ionty.
  • Magnetometr MAG (Magnetometer): bude sloužit k výzkumu magnetického pole.
  • Ultrafialový a infračervený spektrometr SPICAV (Spectroscopy for Investigation of Charakteristics of the Atmosphere of Venus): slouží k výzkumu atmosféry v infračerveném a UV oboru spektra a ke sledování Slunce přes atmosféru planety v infračerveném oboru spektra.
  • Planetární fourierovský spektrometr PFS (Planetary Fourier Spectrometer): slouží pro výzkum Venušiny atmosféry v infračerveném oboru spektra.
  • Rádiový experiment VeRa (Venus Radio Science): slouží k výzkumu ionosféry, atmosféry a povrchu pomocí rádiových vln.
  • Zobrazující spektrometr ve vizuální tepelné oblasti VIRTIS (Visible and Infrared Thermal Imaging Spektrometr): pracuje v infračerveném a viditelném oboru spektra.

Ilustrační foto...

Vědecké cíle sondy:

Jak je již patrné z vědeckého vybavení, hlavním úkolem sondy Venus Express bude studium atmosféry Venuše. Výzkum planety bude probíhat s oběžné dráhy po dobu asi 500 dní.

Předpokládaný průběh letu:

Sonda byla převezena z Nizozemí na kosmodrom Bajkonur již počátkem srpna. Start je naplánován na středu 26.září 2005. K Venuši má sondu dopravit nosná raketa Sojuz společně s urychlovacím stupněm Fregat. Ke svému cíli má Venus Express dorazit asi po 153 dnech letu. Po korekcích dráhy bude sonda navedena na oběžnou dráhu ve výšce 250 až 66000 km a započne očekávaný výzkum.

Odkaz:

Stránky projektu (ESA)

Petr Kubala

| Zdroj: ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Skrytá hmota odhalena?
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 12
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Sbohem Galileo!
Ilustrační foto...
Pojďme spólů do Betlémá...
Ilustrační foto...
Raketoplány se vracejí na scénu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691