Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 40

Zatmění Slunce komentovat nebudu, beztak se o nezvykle úplné postaralo počasí.. Doporučím raději dorůstající Měsíc, samozřejmě také Mars, ráno lze vidět také ISS, případně zimní souhvězdí. Vracím se k oblíbeným marsovským vozítkům i sondě Cassini u Saturna. Hayabusa se přiblížila k planetce Itokawa.

Měsíc a Venuše, Mars a Saturn

Za pozornost stojí večery čtvrteční či páteční 6. nebo 7. října 2005. Měsíc sice zapadá brzy po Slunci, přesto jej bude možné vidět ve společnosti Venuše. I tuto planetu postihl osud Večernice brzy zapadající, což pro ni bude typicképo celý letošní rok. Nejinak tomu bude i s Venuší - jitřenkou 2006. Lépe na tom bude jako večernice na jaře 2007.
Upozorňuji především na čtvrteční konstelaci, že ta je z hlediska viditelnosti Měsíce opravdu obtížná, ale pokud bude hezky..

Planeta Mars je nyní již lépe viditelná i po 22. hodině, i když stále je lepší počkat na ni alespoň do půlnoci, kdy se dá na poměrně velikém kotoučku pozorovat nějaké albedové útvary (tmavé a světlé oblasti). Díky letnímu času je všaktma i ráno před šestou a je tak možné vidět Mars ještě lépe, než před půlnocí. Navíc je na nebi další planeta - Saturn,který je navíc velmi blízko Praesepe (M 44 - známých jako Jesličky). Jako bonus dodávám, že nad ránem je již ideálně nadjihem Orion, a tak pokud neradi pozorujete v zimě, nebo se vám prostě za mrazu rosí okuláry, nebo máte prostě jen pocit,že Babí léto je na pozorování vhodnější, využijte jej k prohlídce zimních souhvězdí, než padne inverzní oblačná deka.

ISS přelétá..

Nebylo by to snad tak zajímavé, nebýt dalšího kosmického turisty. Nás se to sice ještě dlouho týkat nebude, ale je vcelku hezké být u toho, kdy si zbohatlík může vyletět do kosmu na jeden týden dovolené. Krom toho se na něj tam někam můžeme symbolicky podívat, až místo na dovolenou budeme mířit ráno do práce.. Zkrátka pokud vyjde nějaký přelet i na půl sedmou, stojí už za to se na chvilku zastavit, nebo si prostě jen ráno přivstat a zamyslet se nad tím ranním shonem s pohledem k nebesům a majestátní pohybující se jasné "Star".
Nejvýhodněji v tomto týdnu se jeví přelety 5.10. ~6:30, 8.10. ~6:15 a především 9.10. ~ 6:40. Přeji hezké nedělní vstávání!

Mars - Úspěšná jízda

Na Marsu se stále dějí věci.. Spirit je definitivně na vrcholku kopce a Opportunity již objíždí kráter Erebus.
Po 619 solech (tedy mars. dnech) můžeme prohlásit, že Spirit zastavila na vrcholku kopce Husband a nyní pořizuje velkébarevné panorama okolí. Mimochodem takových panoramat bylo dosud pořízeno jen 9 (jedná se o 3 řady nad sebou o počtu 27snímků, každý přes několik filtrů). Pro lepší představu, jak taková "hra se snímky" vás odkazuji na náhled předchozího panoramatu nedaleko vrcholu.

Ilustrační foto...

Jak šíleně veliká je mozaika, z niž vzniká posléze obří panorama? Jeden snímek z 81 má velikost 1024x1024 px! Každý potřebujete použít minimálně ve třech různých filtrech a to dává dohromady minimálně 730 MB obrazových dat. Zvládne toto složit váš počítač? Autor NIX, data JPL/NASA

Spirit tedy stojí na vrcholku (106 m nad úrovní místa, kde robot přistál) - označen je podle dobyvatel Everestu - najdeme zde tedy kameny jako je Hillary či Tensing (tedy první úspěšní dobyvatelé vrcholu na Zemi), ale také Whittaker (v roce 1998 vystoupil na Everest s amputovanou nohou).

Ilustrační foto...

Pravý vrcholek kopce Husband s popisky, Tesheiner, data JPL/NASA

Ilustrační foto...

Kameny v oblasti Hillary, Marco di Lorenzo, data JPL/NASA

Ilustrační foto...

Kámen "Andělské křídlo", Marco di Lorenzo, data JPL/NASA

Na sever se Spirit dívá do Tennessee Valley (toto údolí již shlédla z tzv. Larryho vyhlídky, na snímku jsou dokonce patrné stopy vozítka z dob, kdy se zde pohybovalo). Na jih se rozkládá mezi kopci velká sníženina, typická především útvary Home Plate a záhadnou oblastí na svahu zvanou Ultreya. Na východě je vidět v dáli vrcholky kopců obklopujících asi 20-kmkráter Thira a úplně v pozadí jsou mlhavě vidět svahy kráteru Gusev. Sem tam se stále dají vidět na snímcích prachovévíry (dust devils). Některé dosahují obřích rozměrů (základna desítky metrů, výška nad 100 metrů).

Ilustrační foto...

Údolí Tennessee s Larryho vyhlídkou, Marco di Lorenzo, data JPL/NASA

Ilustrační foto...

Kráter Thira a větrný vír, Nirgal, data JPL/NASA

Ilustrační foto...

Spirit - autoportrét, mozaika Dilo, barvy Nirgal, data JPL/NASA

Opportunity v Meridiani planum na druhém konci planety se nyní snaží objet kráter Erebus tak, aby nehrozilo zapadnutí do jedné z četných závějí písku. U kráteru Erebus bylo rozhodnuto prozkoumat horninové výchozy v jeho jihozápadní části, vozítkose proto vydává kolem kráteru západní cestou, ale nyní muselo kousek popojet k severu, kvůli velkým dunám.

Ilustrační foto...

Erebus a velké duny, Alan, data JPL/NASA

Všechny záběry pochází z diskuze Unmannedspaceflight.com. Diskuze senedotýká pouze Marsu i když primárně kvůli misi MER vznikla. Najdete zde partu lidí, kteří pro vás podobné snímky skládají,obarvují a publikují v nejkratším možném termínu. Jak sami říkají, toto by nebylo možné bez přístupu JPL/NASA, který poskytuje originální záběry z Marsu hned, jak je to možné a v nezměněné kvalitě. Jejich potěšením je pouze si s těmito snímky pohrát a udělat jimi poté radost nám ostatním. Užívejme je, jedná se o nádhernou možnost jak být chvíli na Marsu.

Úchvatný Hyperion, detailní Tethys

Vrcholem minulého týdne byly detailní záběry na měsíček Hyperion. Tento nepravidelný měsíc Saturna jeví strukturu, kterávyloženě naznačuje, že by opravdu mohl být značně porézní, jak naznačuje jeho hustota nižší, než hustota směsi ledu a hornin. Krátery různých velikostí se jeví poměrně hluboké a největší struktura vypadá jako do sebe propadnutý velký kráter.Hezké detailní záběry byly uvolněny také pro měsíc Tethys a dá se říci, že se některé oblasti opět nepodobají ničemu dosud fotografovanému, což je v těchto končinách sluneční soustavy již skoro běžné. Mozaika, kterou nám Cassini/Huygens skládá, je neuvěřitelně bohatá a pestrá.

Ilustrační foto...

Mozaika detailních záběrů měsíce Tethys, data JPL/NASA

Ilustrační foto...

Hyperion, kompozice SigurRosFan, data JPL/NASA

Hayabusa

Japonská sonda již zakotvila 7 km od asteroidu Itokawa. Velký souhrn informací najdete na webu mise. Pokud vám stačí pohled navýřez detailních pohledů na povrch planetky, klikněte.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Obrovské množství vodního ledu na Marsu potvrz
Ilustrační foto...
Létající observatoř SOFIA
Ilustrační foto...
Kometa C/2004 Q2 Machholz
Ilustrační foto...
Kyslík v Saturnově atmosféře
Ilustrační foto...
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl osmý
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691