Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stručně z kosmonautiky XIII

…aneb ohlédnutí za zářím v kosmonautice: Progress u ISS * Hayabusa u cíle * Hurikány a NASA * USA ohlásily návrat na Měsíc * Čína se vrací do kosmu * Cassini nad Titanem * Sojuz odstartoval * Budou Američané létat na Sojuzech? * Evropa letí k Venuši! ** Výročí v říjnu

Progress u ISS

Dne 8.září v 15:07:54 SELČ odstartovala z kosmodromu Bajkonur ruská nákladní loď Progress M 54. Po navedení na oběžnou dráhu a sérii korekčních manévrů se Progress spojil s Mezinárodní kosmickou stanicí (ISS) dne 10.září v 16:42 SELČ. Předešlý Progress ( viz. SzK X – Progress u ISS), který byl u stanice ukotven od 19.června, se odpojil 7.září a po třech hodinách samostatného letu byl naveden do hustých vrstev atmosféry a rozpadl se nad Pacifikem. Progress dovezl na stanici 2415 kg zásob – potraviny, vodu, pohonné hmoty, dopisy pro dvoučlennou posádku, zařízení pro vědecké přístroje apod.

Ilustrační foto...

Hayabusa u cíle

Tak trochu bez zájmu médií, veřejnosti i odborníků probíhá jeden z nejambiciosnějších projektů v dějinách kosmonautiky. Japonská sonda Hayabusa (Sokol) se přibližuje k planetce Itokawa. Planetka nese název otce japonského kosmického průmyslu Hideo Itokawy. Úkolem sondy je detailní průzkum planetky, ale především poprvé v historii odebrat z jejího povrchu vzorky a dopravit je zpět na Zem. Kromě toho sonda vysadí na povrh miniaturní průzkumný modul Minerva o hmotnosti pouhých 519 gramů. Úkolem vozítka je „poskakovat“ po povrchu do maximální výšky asi 10 metrů a při tom pořizovat fotografie a měřit teplotu. V prosinci 2005 sonda zahájí cestu domů. Návrat s cennými vzorky se předpokládá v červnu 2007.

Více informací o sondě Hayabusa:

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Hurikány a NASA

Letošní sezona hurikánů v Mexickém zálivu je pravděpodobně jednou z nejkrutějších v historii. Doposud největší hurikán Katrina má za následek stovky obětí a obrovské materiální škody. Zasaženy byly rovněž firmy, které pracují pro NASA. Škody v hodnotě miliardy USD hlásí Stennis Space Center v Mississippi, kde se zkoušejí hlavní motory raketoplánu. Problémy má také továrna v New Orleansu (Michoud Assembly Facility), kde se mají testovat vnější palivové nádrže (ET) po úpravách. Změny si vyžádala nehoda raketoplánu Columbia a poslední let raketoplánu Discovery. Z důvodů úprav palivových nádrží byl další let raketoplánu odložen minimálně do března 2006. Dalšími poškozenými firmami jsou Stennis Space Center, která sídlí poblíž zálivu Bay St. Louis a Marshall Space Flight Center in Huntsville v Alabamě. Následky hurikánů tak zřejmě zapříčiní komplikace v úpravách raketoplánu a oddálí jejích návrat do provozu.

USA ohlásily návrat na Měsíc

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) i nadále postupuje podle plánu, který ohlásil prezident Bush v lednu 2004. NASA oznámil vyslání čtveřice astronautů k Měsíci v roce 2018. Na povrchu našeho souputníka zůstane posádka týden a poté se vrátí zpět na Zemi. Hlavním úkolem bude postupné vybudování stále základny na Měsíci. NASA chce při stavbě lodi vycházet ze zkušeností získaných z raketoplánů a lodí Apollo. Již brzy má začít vývoj zcela nového dopravního prostředku. Jeho úkolem bude dopravovat až šest astronautů k Mezinárodní kosmické stanici (ISS), čtyři astronauty k Měsíci a v budoucnu možná i k Marsu. Existovat bude také bezpilotní varianta, sloužící k dopravě zásob na ISS. Tato loď připomíná tvarem loď z programu Apollo. Oproti Apollu bude ovšem větší, mít jiný druh paliva (metan), sluneční panely pro výrobu elektrické energie a bude moci přistát také na pevnině. Návratovou kabinu půjde použít až desetkrát. První start lodi se předpokládá kolem roku 2012. Při letu k Měsíci se loď spojí s lunárním modulem na oběžné dráze podobně jako v případě Apolla. Na Měsíci pak posádka přistane kompletní, zatímco bude loď kroužit na oběžné dráze kolem Měsíce v automatickém režimu. Při programu Apollo musel jeden člen posádky v lodi zůstat. NASA také vyvine zcela novou nosnou raketu, která bude schopna vynést až 125 tun nákladu.

Předpokládaný průběh letu:

 1. Nosná raketa dopraví na oběžnou dráhu kolem Země lunární modul a urychlovací stupeň pro let k Měsíci.
 2. Odstartuje posádka na palubě kosmické lodi a spojí se s lunárním modulem a urychlovacím stupněm.
 3. Po třech dnech letu bude komplex naveden na oběžnou dráhu Měsíce.
 4. Celá posádka se přestěhuje do lunárního modulu a přistane na povrchu Měsíce. Přepravní loď bude automaticky obíhat na lunární oběžné dráze.
 5. Po týdenním pobytu na povrchu odstartuje posádka v horní části lunárního modulu (podobně jako Apollo).
 6. Dojde ke spojení s mateřskou lodí na oběžné dráze kolem Měsíce.
 7. Posádka zahájí návrat na Zemi.
 8. Krátce před vstupem do atmosféry bude odhozena nepotřebná servisní sekce.
 9. Po průletu atmosférou bude odhozen tepelný štít a loď přistane na padácích na pevnině (v případě nouze v moři).

Ilustrační foto...

K Měsíci mají létat asi dvě posádky do roka. Později se předpokládá vybudování stále základny, na které by se posádky střídaly v půlročních intervalech. Návrat člověka na Měsíc má být mezistupněm pro let k Marsu, ten je naplánován na rok 2030. Celkové náklady pro let k Měsíci se odhadují na desítky miliard dolarů – záleží mimo jiné na tom, zda se do nákladů započítá i vývoj nové dopravní lodi a nosné rakety.

Čína se vrací do kosmu

V pondělí 26.září potvrdila Čína datum startu lodi Shenzhou VI (Šen-čou). Kosmická loď s dvoučlennou posádkou odstartuje 13.října a na oběžné dráze zůstane po dobu pěti dní. Prvním kosmonautem, kterého Čína vypustila byl v říjnu 2003 Yang Liwei. Jeho loď Shenzhou V tehdy učinila čtrnáct obletů Země. Čínská kosmická loď Shenzhou je podobná ruskému Sojuzu. Skládá se ze tří částí: orbitálního modulu, návratového modulu a přístrojového modulu. Viz. SzK XI – Nové plány Číny .

Cassini nad Titanem

Dne 7.září prolétla sonda Cassini nad Saturnovým měsícem Titan. Byl to již sedmý průlet kolem tohoto měsíce. Bohužel došlo k selhání systémů a tak je většina dat z tohoto přeletu ztracena. Více informací v článku M.Gembece: Vesmírný týden 2005/37

Sojuz odstartoval

V sobotu 1.října v 5:55 SELČ odstartovala z kosmodromu Bajkonur ruská kosmická loď Sojuz TMA-7 s novou dvoučlennou posádkou pro Mezinárodní kosmickou stanici ve složení V.Tokarev a W. McArthur (Expedice 12). Na palubě se rovněž nachází třetí kosmický turista Gregory Olsen. Americký milionář a spolumajitel společnosti Sensor, Ltd., která se zabývá výrobou optických a infračervených přístrojů, není úplný laik. Sám vlastní 12 patentů a je autorem stovky vědeckých prací. Olsen pobude na ISS několik dní a poté se vrátí zpět na Zem společně s nynější posádkou Mezinárodní kosmické stanice (Krikaljov, Phillips) ve starém Sojuzu TMA-6, který je u stanice od dubna (viz. SzK VIII – Sojuz u ISS) Olsen (59) musel absolvovat výcvik a naučit se rusky. Za cestu do vesmíru zaplatí podle odhadů asi 20 miliónů USD. Prvním kosmickým turistou se stal Američan Denis Tito, druhým byl Jihoafričan Mark Shuttleworth.

Budou Američané létat na Sojuzech?

Generální ředitel Amerického úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Michael Griffin přicestoval koncem září na kosmodrom Bajkonur, aby se zde zúčastnil startu lodi Sojuz k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Z důvodů neustále přetrvávajících problémů s americkým raketoplánem (viz. SzK XII - Discovery doma/Lety raketoplánů opět zastaveny) je Sojuz v současnosti jediným dopravním prostředkem k ISS. Pokud se tedy chce americký astronaut dostat na ISS, musí letět v Sojuzu. Rusové dopravují americké astronauty do vesmíru zadarmo a to na základě dohody, která vyprší koncem letošního roku. Od 1.ledna by tak měli Američané za „své“ místo na palubě Sojuzu platit, jenomže to nebude možné. NASA to zakazuje zákon, přijatý v roce 2000 z důvodu, že Rusko prodalo Iránu zařízení pro jadernou elektrárnu. O celé situaci mluvil ředitel úřadu M. Griffin krátce před startem lodi Sojuz TMA-7, na jejíž palubě se nachází i americký astronaut McArthur. V současnosti tak není vůbec jasné jak se McArthur dostane zpět na Zem. Jeho pobyt na ISS skončí až příští rok v dubnu, kdy již nebude platit dohoda mezi USA a Ruskem a zároveň ještě s největší pravděpodobností nebude létat americký raketoplán.

Evropa letí k Venuši!

Evropská kosmická agentura (ESA) hodlá 26.října vypustit svou první sondu k Venuši. Sonda nese název Venus Express a konstrukčně vychází z již fungujících sond Mars Express a Roseta. Stránky projektu (ESA)

Výročí v říjnu

 • 4.října (1965): start sondy Luna 7 k Měsíci (neúspěšný pokus o přistání)
 • 14.října (2003): start prvního Čínského kosmonauta do vesmíru – Shenzhou V
 • 22.října (1975): přistání sondy Veněra 9na Venuši (první fotografie z povrchu)

Další zdroje:

Další zdroje:

www.space.com

http://ciencia.msfc.nasa.gov/

http://mx.news.yahoo.com

www.spacer.com

Stručně z kosmonautiky v roce 2005:

Stručně z kosmonautiky V (leden 2005)

Stručně z kosmonautiky VI (únor 2005)

Stručně z kosmonautiky VII (březen 2005)

Stručně z kosmonautiky VIII (duben 2005)

Stručně z kosmonautiky IX (květen 2005)

Stručně z kosmonautiky X (červen 2005)

Stručně z kosmonautiky XI (červenec 2005)

Stručně z kosmonautiky XII (srpen 2005)

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Zápisky z CERNu - díl první
Ilustrační foto...
Formulář k přihlášení alertů
Ilustrační foto...
Několik vět: Jan Janík
Ilustrační foto...
Tisícročná haluška -- díl druhý
Ilustrační foto...
Prach Ukrajiny - rozřešení!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691