Nočnímu nebi vládnou Měsíc a Mars. Pohled na Mars zblízka. Přeci jen Titan. A co takhle Triton, dá se vůbec na jeho
povrchu něco vidět od Země?
Měsíc a Mars
Přestože je již po úplňku, září na obloze již po setmění. Stále lépe však bude Měsíc viditelný i po ránu. Říkaljsem si v pondělí, že je to něco tak krásného - zapadající úplněk Měsíce cestou do práce. Úplně to zahřálo mysl a zima byla hned menší (teplota kolem nuly mě ráno poněkud překvapila). Tento týden začíná astronomický podzim (22. 9.) a zdáse že pozadu nezůstane ani po meteorologické stránce.
Úplněk v blízkosti podzimní rovnodennosti - po anglicku Harvest Moon, Michiel de BoerInu máme tu konec září a (snad) babí léto. Zima se blíží, ale to je svým způsobem dobré, protože se zlepšuje viditelnost Marsu i ve večerních hodinách. O půlnoci už jej najdeme ve výšce téměř 30° a průměr kotoučku již dosahuje 17", což je velmislušné. Mars snadno poznáme jako jasnou hvězdu nad východem až jihovýchodem, nedaleko jsou také Plejády a Měsíc projde poblíž Marsu ve středu a ve čtvrtek 21. - 22. září.
Mars zblízka
Dlouho jsme nebyli na Marsu - poněkud podivná poznámka, že? Měl jsem pouze na mysli, že je nejvyšší čas se slovy i obrazemvrátit na Rudou planetu. Objevil jsem v marsovském fóru tak parádní snímky, že se o ně musím s vámi podělit. Jediné, co mněvadí je, že autor zmiňovaného snímku, resp. ten, kdo jej dal dohromady, se mi neozývá, a tak jen budu doufat, že by mu zde případné zveřejnění udělalo radost, tak, jako mnoha jiným v předchozích článcích.
Spirit, Gusev, sol 111. Snímky NASA/JPL, zpracování MichaelTTak tedy to co vidíte na snímku je krajina v kráteru Gusev. Znalí by asi poznali kopce Columbia v pozadí. Jedná se o snímekze solu 111. To co jej dělá tak krásným je mimo jiné čistota záběru díky radiometrické kalibraci. V budoucnu bychom se mělidočkat podobných obrázků i přímo z Columbia hills. Tento snímek však řadím mezi ty nejlepší, které jsem kdy od vozítekSpirit a Opportunity viděl.
Spirit nyní zkoumá okolí vrcholku kopce Husband. V dalším plánu je podívat se také na východní svah tohoto kopce a pak už se vydat na jih do údolí, kde čekají takové cíle jako Ultreya či Home plate. Snad ještě vozítko vydrží a máme se tedy na co těšit. (Marsovský rok trvá 670 solů, Spirit pracuje na Marsu k pondělku již 608 solů, což je i tak neuvěřitelné číslo).
Spirit, vrchol kopce Husband, sol 605, NASA/JPLProblémy měla sestřička Opportunity v Meridiani, když došlo k nenadálému resetu palubního počítače, ale vše se podařilo dát do pořádku až na to, že se neví, co přesně bylo příčinou. Možná se už projevují problémy stárnutí. Každým dnemsnad můžeme očekávat, že rover dorazí k velkému kráteru Erebus. Ten je z velké části zanesen pískem a je tedy starší než Endurance, který byl zkoumán téměř před rokem (teda to to letí, že jsem se musel podívat, kdy to vlastně bylo..).
Přeci jen Titan
Scénář z posledního průletu jsem asi naznačil příliš katastroficky, neboť nyní vidím na webu mnoho hezkých snímků Titanujak z kamery tak z radaru. Právě radarové snímky mi přijdou opravdu zdařilé, neboť je na nich vidět síť kanálů či kaňonů ataké něco, o čem se na stránkách mise hovoří jako o pobřeží. Opět se zdá být nepochybné, že na Titanu občas musí být více vlhko, než jak to pozorujeme nyní. Náhlé metanové deště musí být ale velmi intenzivní a řeky metanu mají velké rozměry. Tmavé oblasti pak zřejmě bývají občasně zaplaveny a usazuje se zde bahno z uhlovodíků. (Nezapomínejme, že se bavíme o světě,kde je teplota pod -170 °C).


Informace a zdroj snímků: 1, 2
Pokud se chcete na něco zajímavého těšit i v příštím týdnu, pak sledujte web mise - bude se fotit Hyperion, alias "houba".Cassini proletí nad měsíčkem z pórovitého materiálu ve vzdálenosti pouhých 510 km již 26. září.
Neptun aneb k překvapení

Pokud jste zaznamenali rubriku Překvapení, pak víte že novým přírůstkem je skutečně báječná animace z Hubbleova dalekohledu.Já se k tomuto vracím také, protože vám musím ukázat další případ, co lze Hubblem vyfotit. Půjde o měsíc Triton, jeden znejvětších měsíců Sluneční soustavy. Není o mnoho menší než velké měsíce Ganymedes nebo Titan, ale je mnohem dál od Země.Na snímku HST pomocí kamery ACS jsou však vidět detaily povrchu měsíce. Samozřejmě s notnou dávkou obrazotvornosti, ale itak je to neuvěřitelný výkon tohoto téměř už mýtického teleskopu.