Zajímá vás astrofyzika a kosmologie? Témata jako superstruny, skryté rozměry a hledání finální teorie? A nebo vůbec nevíte o čem je řeč, ale chtěli by jste se o tom něco dozvědět? Pak je právě pro vás určena kniha Elegantní vesmír, jejímž autorem je americký profesor matematiky a fyziky Brian Greene.
Pár slov o autorovi
Brian Greene se narodil v roce 1963 a po studiích na Harvardově a Oxfordské univerzitě nastoupil jako profesor na Cornellovu univerzitu. Od roku 1996 působí jako profesor matematiky a fyziky na Columbijské univerzitě v New Yorku. Jeho hlavním vědeckým zájmem je teorie superstrun, kromě toho se již řadu let úspěšně zabývá popularizací vědy. Jeho kniha Elegantní vesmír se stala světovým bestsellerem a byla přeložena do mnoha jazyků. V roce 2000 obdržel za tuto knihu cenu Aventis, kterou uděluje Královská společnost.
Recenze
Kniha je rozdělena do pěti částí a 15. kapitol. Kromě toho zde najdete „Pár slov překladatele“, předmluvu, poznámky k jednotlivým kapitolám, slovníček fyzikálních termínů, „neformální doslov“, seznam doporučené literatury a také rejstřík. Co do obsahu je kniha napsaná velmi přehledně, text není nikterak odborný a nesrozumitelný – naopak často se vyskytující přirovnání k „čistě pozemským věcem“ usnadňující i laickému čtenáři, aby probírané téma dobře pochopil. U knih s touto tématikou je to zvláště důležité, protože kniha má být psaná tak, aby ji dokázal pochopit každý a ne jen promovaný astrofyzik. Této úlohy se autor (i překladatel) zhostil až nečekaně dobře, a tak i když jsou vaše znalosti matematiky, fyziky a astrofyziky omezené, můžete se do knihy bezstarosti začíst. Přes sebevětší snahu autora se pochopitelně nejedná o oddechovou četbu a tak musíte počítat s velkým soustředěním a někdy je lépe přečíst text dvakrát (minimálně). Kladným přínosem je také slovníček odborných termínů, který je zde napsán tak akorát (ani stručně ani nepřehledně). Dobře zpracované jsou poznámky, kde autor uvádí své zdroje a upřesňuje některé problémy. Téměř životně důležitým je u podobných knih rejstřík. Ten je v knize udělán s vysoce nadprůměrnou kvalitou.

Hodit se může také seznam doporučené literatury. A zde bych asi přišel s první negativní kritikou. V seznamu jsou sice u daných knih uvedeny citace českých překladů, ale chybí mi zde alespoň pár knih od českých autorů, případně odkaz na články v českých časopisech. Pravdou sice je, že takových knih v ČR asi moc nevyšlo, ale přesto by se nějaká na podobné téma určitě našla. Trochu zanedbávaným prvkem v seznamu literatury je také internet, i když to není problém jen této knihy. Argumentem by sice mohlo být, že internet je jako zdroj informací dosti nespolehlivý (napsat si zde může kdo chce co chce), ale přesto by bylo uvedení několika kvalitních adres určitě ku prospěchu. Ono sehnat knihu, která nikdy nevyšla v češtině je poměrně drahé a komplikované. Tohle není ani tak kritika jako spíš doporučení pro budoucí autory a překladatele. V knize Elegantní vesmír dále najdete velmi názorné černobílé obrázky, které čtenáři pomohou představit si i zcela nepředstavitelné problémy kosmologie a relativistické fyziky. Velmi přínosné jsou jistě i poznámky překladatele a jeho skvělý nápad převést „americké“ jednotky (míle, stupně Fahrenheita,…) na jednotky SI, které se u nás používají. Ono představit si třeba 58 stupňů Fahrenheita je asi pro našince dost obtížné.
Co říci závěrem? Knihu Elegantní vesmír si určitě přečtěte, dozvíte se tak nohem víc o problémech a výsledcích současné i minulé astrofyziky a kosmologie a také o tom, co všechno nás asi čeká a nemine v budoucnu, jak o tom krásně pojednává pátá část knihy s názvem „Sjednocení v 21.století“.
Z obsahu
Pro přehled uvádím obsah knihy - dle názvů jednotlivých kapitol a částí: Část první: Hranice vědění, 1.Svázaní strunou, Část druhá: Dilema prostoru, času a kvant, 2.Prostor, čas a pozorovatelovo oko, 3.O zakřivení, 4.Mikroskopické šílenství, 5.Potřeba nové teorie: obecná relativita versus kvantová mechanika, Část třetí: kosmická symfonie, 6.Nic než hudba:superstrunový slabikář, 7.Proč jsou superstrany „super“, 8.Více rozměrů, než oko spatří, 9.Z pistole se kouří, hledání důkazů, Část čtvrtá: Teorie strun a stavba časoprostoru, 10.Kvantová geometrie, 11.Rozpáraný prostor a červí díry, 12.Strunami to nekončí: hledání M-teorie, 14.Přemítání o kosmologii, Část pátá: sjednocení v 21.století, 15.Vyhlídky
Informace o knize
- Název: Elegantní vesmír
- Autor: Brian Greene
- Anglický originál: The Elegant Universe (1999)
- Český překlad: Luboš Motl
- Doslov: doc.RNDr. Jiří Langer, CSc.
- Nakladatelství: Mladá fronta, Edice Kolumbus
- Rok vydání: 2001
- Vydání: první - dotisk
- Počet stran: 400
Knihu lze objednat u nakladatelství Mladá fronta a také na internetové adrese nakladatelství Aldebaran: www.nva.cz