Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Budou polární záře?

Vzhledem k současné aktivitě Slunce je možné, že se dočkáme polární záře. Chcete o ní být včas informováni na mobilní telefon?

Na českém webu najdete unikátní službu, kterou provozují Instantní astronomické noviny a díky které můžete být včas informováni o neobvyklých úkazech na obloze. Stačí jen vlastnit mobilní telefon a mít přístup na internet.

Ilustrační foto...

Na stránce IAN si můžete zdarma automaticky aktivovat doručení tzv. alertů pro případ, že by nás během následujících dnů potkala sprška elektricky nabitých částic ze Slunce. To je samo o sobě velmi zajímavé, podíváte-li se na něj přes tmavé brýle při jeho západu. Na povrchu denní hvězdy pozorujeme v těchto dnech aktivní oblast, ze které dochází k uvolňování velkého množství částic, které při interakci s geomagentickým polem Země způsobují polární záři. Na zmíněném serveru si též můžete prohlédnout aktuální snímky Slunce, jako i hodnoty veličin popisujících sluneční aktivitu.

V případě, že bude polární záře viditelná budete upozorněni na mobil a máte-li to kousek za tmavou oblohou, určitě se vydejte na auroru podívat. K úspěšnému sledování potřebujete co nejtemnější severní obzor, kde neruší světlo veřejného osvětlení. Můžete se též vybavit fotoaparátem. Ideální je fotografovat záři v režimu B (tedy pomocí drátěné spouště) několik minut, s digitálním fotoaparátem pak co nejdelší expozice váš přístroj umožní. Pokud se chcete podívat, jak vypadají snímky autory, klikněte sem.

Doufejme, že se pěkné záře dočkáme. Na tmavé obloze za městem jsou ty jasnější záře (intenzita souvisí i s aktivitou Slunce) jedním z nejkrásnějších přírodních úkazů. Pochopitelně platí, že čím severněji se nacházíte, tím krásnější divadlo vás čeká.

redakce

| Zdroj: Psáno pro Novinky.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Soutěž o nejlepší fotku Perseid
Ilustrační foto...
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl posledn
Ilustrační foto...
Jméno pro planetku
Ilustrační foto...
O svícení 37
Ilustrační foto...
Vzkaz od Jany Tiché
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691