Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Odkud létají raketoplány...

V nedávné době jsem navštívil Kennedy Space Center Visitor Complex na floridském poloostrově Canaveral. Zážitky se spoustou fotografií najdete v této reportáži...

Kolik taková sranda stojí a co se nám nabízí?

Úplně základní vstupné činí 30$. Za tuto sumičku se dostanete do areálu Kennedy Space Center Visitor Complex a na autobusy k Apollo/Saturn V Center a LC39 - pozorovací můstek, ze kterého uvidíte odpalovací rampy. Pokud k základní ceně přidáte 7$, můžete také navštívit „Astronaut Hall Of Fame“, tedy síň slávy. V tomto areálu se nachází expozice věnující se astronautům. Také se zde nachází různé simulátory a trenažéry a když budete hodní, budete si moct vlézt do skafandru, nechat se odstředit a zažít tak příjemný 4G pocit. Ke vstupnému si můžete dokoupit další atrakce, jako jízdu autobusem k odpalovacím rampám, nebo oběd s astronautem. Pro ty, co neví, co všechno jiného se dá dělat s penězi a nenechají si ani poradit, je připraven program nazvaný „Astronaut Training Experience“ – a to za 225$. Nabízí Vám jednodenní zážitek výcviku astronauta na vlastní kůži a návštěvu míst, kam se normální návštěvník nedostane. (Všechny ceny v USA jsou bez daně - na Floridě 6%)Po shlédnutí tohoto ceníku jsem usoudil, že základní vstupné mi rozhodně stačí. Ne, že by „Astronaut Hall Of Fame“ nezněla lákavě, ale tušil jsem podle propagačního materiálu, že většina expozic bude zaměřena na děti. A také mi jednoduše nějak nevycházel čas:).

Ilustrační foto...

Vstup Kennedy Space Center Visitor Complex

Asi byste zde čekali popis toho, co můžete v základním komplexu pro návštěvníky vidět. Musíte si ale chvilku počkat. Protože vejití do areálu v našem případě znamená čekání ve frontě na lístek a následná důkladná kontrola věcí. Jelikož KSC nedisponuje rentgenovými snímači s pásem, jak tomu bývá třeba na letištích, čeká vás důkladná kontrola zavazadel bezpečnostní službou. Nebo lépe řečeno důkladné přehrabání věcí. Každý elektronický přístroj je nutno předvést, že funguje a že v něm nemáte schované nějaké překvapení pro astronauty. I přes to se mi podařilo přenést docela velký otvírací kapesní nůž vložený v jedné ze sta kapes mého baťohu. A není to poprvé, co se mi zadařilo. Při nedávné mezistátní cestě se mi nevědomky povedlo přenést otvírací nůž na palubu letadla, což zní docela neuvěřitelně. Pokud jste teroristi, a chcete vyhodit Američanům do vzduchu nějakou atrakci, nebo vysloužilého kosmonauta (protože jinam vás stejně nepustí), doporučuji schovat bombu třeba do jablka, nebo svačinky. O prohlídku jablek úředník moc zájmu nejevil.:)

[predchozi odstavec byl malem cenzurou v redakci zrusen aby nebyly ian zaneseny na blacklist mezi extremisty]

Ilustrační foto...

Tak si nyní představme, že to máme vše za sebou. Takže hurá vesele s prohrabaným batohem na prohlídku KSC!

Po opuštění hlavní vstupní haly se ocitnete na malém jakoby-náměstíčku. Před Vámi stojí velký altánek s lavičkami a když máte zrovna štěstí a strefili jste se do „rozpisu služeb“, uvidíte opravdového astronauta veterána seznamujícího publikum se zážitky z kosmu. Napravo od tohoto altánku se nachází „Space Shop“. Je to relativně velký areál plný všech možných blbostí s logem NASA – od různých přívěšků na klíče, talismanů, triček přes různé hračky, opice ve skafandru, stavebnice až po modely raketoplánů. Kýč - a to vše samozřejmě za těžké dolary...

Ilustrační foto...

Na levo od „altánku“ se nachází budova se dvěma atrakcemi. Jednak je to „Exploration in the New Millenium“, což je expozice seznamující veřejnost zejména s výzkumem Marsu (můžete se dokonce dotknout kamínku, o kterém se píše, že je z Marsu) a nachází se zde model přistávacího modulu Viking v životní velikosti. Expozice také veřejnost seznamuje s misí Cassini-Huygens.

Druhá atrakce ve zmíněné budově má název „Mad Mission to Mars: 2025“ a jedná se o jakési divadlo pro děti, aneb „trampoty mladých vesmírných kadetů na šílené dobrodružné cestě vesmírem“. Nedoporučeno. Doporučeno je naopak přejít tento areál a tím se dostat na „Rocket Garden“. Zde se nacházejí rakety Titan, Redstone a Atlas. Blízko těchto raket naleznete také jednotlivé motory a model kapsle pro kosmonauty Gemini a Apollo v životní velikosti. Můžete si tak na vlastní kůži vyzkoušet, že vhodná vlastnost astronauta je nemít klaustrofobii.

Ilustrační foto...

U „Rocket Garden“ se nachází areál „Early Space Exploration“. Ten jsem si bohužel nestihl prohlédnout, vše však nasvědčuje tomu, že se asi jedná o zajímavou expozici. Vrátíme-li se na začátek ke vstupu a podíváme se směrem za na altánek a přehlédneme kosmonauta, zahlédneme velkou budovu s popiskou IMAX. V této budově se nachází dva kinosály s obrovským plátnem. V prvním z nich je možno shlédnout film „The Dream is Alive“ natočený astronauty v raketoplánu. Na plátnech těchto rozměrů Vám poskytne nevšední podívanou, avšak rozhodně doporučuji navštívit druhý kinosál, IMAX 2 s programem „Space Station 3D“. Při vstupu dostanete speciální brýle, které mají podobný efekt, jako brýle sluneční. Po prozkoumání jsme zjistili, v čem je fígl této technologie-v rozdílné polarizační funkci skel.

Ilustrační foto...

IMAX 2 vám připraví opravdu zajímavý zážitek. Celý film má asi 45 minut. Přenese vás nejen do prostředí vesmírné stanice a provozu či života na ni, ale i dokonce zavítáte na Bajkonur a zúčastníte se startu ruských kosmonautů. A to celé v 3D, které vás doslova prostoupí. To pak záběr na ISS se Zemí pod ní je doslova nezapomenutelný zážitek. A jen taková perlička, aby ti, kterým to nepřijde zajímavé nebrblali, komentáře k filmu byly svěřeny Tomu Cruiseovi. Ničemu to ale nevadilo. Takže pokud někdy budete mít příležitost, IMAX 2 „Space Shuttle 3D“ je věc, která prostě musí být, hlava Cruise, nehlava Cruise. (Mimochodem, v Praze se nachází také IMAX s 3D, takže pokud vás zajímá jen to, nemusíte tak daleko...)

Ilustrační foto...

Za budovou IMAXu se pak nachází docela netradičně zpracovaný „Astronaut Memorial“ ve jménu celkem již 24 astronautů - obětí dobývání vesmíru. Trošku zajímavý je fakt, že památník má hodně volného prostoru-snad to není účel.

Ilustrační foto...

Co ještě v základním komplexu nalezneme? Kromě modelu raketoplánu v životní velikosti asi už nic moc zajímavého. Vynechat můžete atrakce „Robot Scout“ (o robotech pro děti v duchu Star Trek), „Children’s Play Dome“, nebo „Universe Theater“ s programem „Quest For Life“, aneb klasická ohraná písnička „Je či byl na Marsu život?“.

Ilustrační foto...

Přeskočíte-li zepár fastfoodů, dostanete se k odbavení autobusů směr LC-39 a Apollo/Saturn V Complex. Jak jsem se již zmínil, LC-39 je pozorovací můstek s hezkým výhledem na areál KSC, zejména na odpalovací rampy a VAB (Vehicle Assembly Building, známá výšková montážní hala).

Ilustrační foto...

Zajímavý je Apollo/Saturn V Center. Po příjezdu do tohoto střediska se prvně nechají nahromadit lidi před vchodem do posledního. Poté se tato obrovská skupina lidí z asi 5ti autobusů přesune do mezihaly. Zde je chvíli šero, hraje jen jakási „pokroková“ hudba (Podobná té, která zní v celém areálu pro veřejnost. Orchestrální hudba, jako z amerických filmů s velkou výpravou.) Záhy se na zdi objeví tři velké obrazovky a začne jakési intro. Průběh tohoto intra je v kostce asi následovný: Počáteční neúspěchy USA a naopak úspěchy SSSR. Sputnik. Gagarin. A v USA samé neúspěchy. Avšak občané USA se obávali: „Rusi létají do kosmu, co když začnou vesmír zneužívat k útokům na USA...?“. Pak následoval památný emocionální a srdceryvný projev J. F. Kennedyho. A nakonec samé úspěchy. Při tom hrála ona budovatelská hudba. Nakonec oslavující hlas zesmutněl. Byla připomenuta tragédie Apolla 1. Zemřeli ve jménu pokroku výzkumu vesmíru...

Ilustrační foto...

Kdybych byl Američan, po shlédnutí videa bych byl velmi hrdý na to, „co jsme dokázali“.

Ilustrační foto...

Nevadí, přežil jsem to, otevřely se dveře a dav pokračoval do „řídicího centra Apolla 11“. Sál byl plný blikajících počítačových terminálů. Nad terminály se nacházely opět tři plátna. Teď byl ústřední děj start rakety. Odpočítávání, terminály blikaly a na obrazovkách běželo, co se zrovna v té dané době dělo. Nakonec byl start doprovozen obrovským rachotem. Při této příležitosti se začaly třepat imitace oken, ale musím říct, že simulace tohoto efektu nevypadala moc realisticky a důvěryhodně. Po odstartování raketoplánu se objevil na obrazovce kosmonaut veterán a popsal úspěchy dalších misí Apollo. „Až na Apollo 13“, dodal smutným hlasem nakonec, „ale to je jiná kapitola“.

Ilustrační foto...

A pokračuje se. Konečně jsme se dostali do obrovského sálu s nosnou raketou Saturn V a se vším, co souvisí s Apollem (i co nesouvisí, zase nějaký obchůdek se suvenýry a fastfood). V této místnosti naleznete všechny části rakety Saturn V, modul Apollo, lunární vozítko, servisní modul, skafandr (s poznámkou, že se jedná o repliku, neboť originál je v čistírně), dokonce i autobus pro kosmonauty, různá schémata, popisy misí. A protože Kennedy Space Center je hlavně o penězích, jediný východ vede přes obchod suvenýrů.

Celý poloostrov Canaveral je chráněn a má režim jako národní park (až na občasné starty raket a raketoplánů, ale to prý nevadí), proto nám cestou zpět do hlavního komplexu řidič-průvodce ukazoval místní faunu a flóru. Dokonce musel autobus zpomalit, protože na silnici se usádlil aligátor. Ale to není na Floridě zas tak vzácný:)

Ilustrační foto...

A závěr? Myslím, že to stálo za to. Těch 30$ je sice docela hodně a to nepočítám tu cestu tam. Rozhodně to za let na Floridu nestojí, ale až budete někdy blízko, určitě se tam podívejte. Některé atrakce budete muset ignorovat, některé Vám budou i vnuceny a budete je muset místy i přetrpět, aby jste se dostali dál, ale určitě neodejdete z KSC s pocitem, že to za nic nestálo.

Lukáš Jelínek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Mir: Game over
Ilustrační foto...
Evropa v kosmu
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Záhady prostoročasu
Ilustrační foto...
Aktualizace: bouře na Marsu pokračuje
Ilustrační foto...
Dva největší dalekohledy s vyspělou elektronik
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691