Koncem srpna zasáhl Spojené státy americké jeden z nejničivějších hurikánů v jejích dějinách. Důležitou roli v předpovídání a sledování hurikánů hrají také kosmické družice.
Hurikán, tajfun, cyklón – to jsou tři názvy pro stejný meteorologický jev. Rozdíl je pouze v jejich lokalizaci. Hurikán sužuje Mexický záliv, tajfun jihovýchod Asie a cyklón oblast indické části Asie. Důsledky silného větru, přívalových dešťů a velkých vln jsou ovšem vždy stejné – obrovské materiální škody a především velké množství zraněných a bohužel i mrtvých.
Hurikány v Mexickém zálivu
Tradiční sezóna hurikánů (období kdy se hurikány vyskytují) se v Mexickém zálivu koná od 1.června do 30.listopadu. Jména hurikánů se dávají podle abecedy, přičemž se střídají jména mužská a ženská. V současnosti jsou jména pro hurikány naplánována do roku 2009.
Kosmické družice pomáhají
Důležitou roli při předpovídání a monitorování hurikánů i dalších přírodních katastrof hrají kosmické družice, které obíhají kolem Země. Většina meteorologických družic obíhá po tzv. geostacionární dráze ve výšce několika desítek tisíc kilometrů nad Zemí. Taková družice oběhne naší planetu asi za 24 hodin, takže je v podstatě neustále „zavěšená“ nad jedním místem, které může sledovat nepřetržitě. Pro srovnání - Mezinárodní kosmická stanice (ISS) obíhá ve výšce asi 360 km a jeden oblet jí trvá asi jeden a půl hodiny. Družice mohou případnou katastrofu odhalit mnohem dříve než jiné prostředky, nebo mohou být při předpovědi důležitým členem. Například erupci známé mexické sopky Popocatépetl před několika lety zaznamenaly přístroje družice už za jednu minutu! Družice rovněž pomáhají při monitorování následků přírodních katastrof a mohou tak zefektivnit pomoc zasaženým oblastem. Jedním z posledních příkladů bylo monitorování území, zasaženého vlnou tsunami na konci minulého roku (viz. Stručně z kosmonautiky IV a Stručně z kosmonautiky V).
Hurikán Dennis – červenec 2005:

Hurikán Emily – červenec 2005:

Hurikán Katrina – srpen 2005:

Dvě fotografie ukazující stejnou oblast okolo města New Orleans dne 27.srpna (spodní obrázek) a 30.srpna (horní obrázek). Na fotografiích z 30.srpna jsou New Orleans i další místa vidět zatopená.