Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Hurikány očima družic

Koncem srpna zasáhl Spojené státy americké jeden z nejničivějších hurikánů v jejích dějinách. Důležitou roli v předpovídání a sledování hurikánů hrají také kosmické družice.

Hurikán, tajfun, cyklón – to jsou tři názvy pro stejný meteorologický jev. Rozdíl je pouze v jejich lokalizaci. Hurikán sužuje Mexický záliv, tajfun jihovýchod Asie a cyklón oblast indické části Asie. Důsledky silného větru, přívalových dešťů a velkých vln jsou ovšem vždy stejné – obrovské materiální škody a především velké množství zraněných a bohužel i mrtvých.

Hurikány v Mexickém zálivu

Tradiční sezóna hurikánů (období kdy se hurikány vyskytují) se v Mexickém zálivu koná od 1.června do 30.listopadu. Jména hurikánů se dávají podle abecedy, přičemž se střídají jména mužská a ženská. V současnosti jsou jména pro hurikány naplánována do roku 2009.

Kosmické družice pomáhají

Důležitou roli při předpovídání a monitorování hurikánů i dalších přírodních katastrof hrají kosmické družice, které obíhají kolem Země. Většina meteorologických družic obíhá po tzv. geostacionární dráze ve výšce několika desítek tisíc kilometrů nad Zemí. Taková družice oběhne naší planetu asi za 24 hodin, takže je v podstatě neustále „zavěšená“ nad jedním místem, které může sledovat nepřetržitě. Pro srovnání - Mezinárodní kosmická stanice (ISS) obíhá ve výšce asi 360 km a jeden oblet jí trvá asi jeden a půl hodiny. Družice mohou případnou katastrofu odhalit mnohem dříve než jiné prostředky, nebo mohou být při předpovědi důležitým členem. Například erupci známé mexické sopky Popocatépetl před několika lety zaznamenaly přístroje družice už za jednu minutu! Družice rovněž pomáhají při monitorování následků přírodních katastrof a mohou tak zefektivnit pomoc zasaženým oblastem. Jedním z posledních příkladů bylo monitorování území, zasaženého vlnou tsunami na konci minulého roku (viz. Stručně z kosmonautiky IV a Stručně z kosmonautiky V).

Hurikán Dennis – červenec 2005:

Ilustrační foto...

Hurikán Emily – červenec 2005:

Ilustrační foto...

Hurikán Katrina – srpen 2005:

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Dvě fotografie ukazující stejnou oblast okolo města New Orleans dne 27.srpna (spodní obrázek) a 30.srpna (horní obrázek). Na fotografiích z 30.srpna jsou New Orleans i další místa vidět zatopená.

Petr Kubala

| Zdroj: nasa.gov IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Léto na konci vesmíru
Ilustrační foto...
Nebe v plamenech
Ilustrační foto...
Jedinečné prázdniny pod hvězdami!
Ilustrační foto...
Přistání raketoplánu Atlantis odloženo
Ilustrační foto...
NASA zvolila jméno pro přistávací modul
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691