Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

A přece se točí!

Jsou lidé, kteří se přes své nepochybné zásluhy zapíší do historie pouze tím, co se jim zrovna nepodařilo. Právě to se stalo Adriaanu van Maanenovi, který se svého času domníval, že objevil úhlovou rotaci galaxie M 33. Něco takového bylo ale možné až v naší době s použitím nejmodernější techniky.

Jistě není třeba nikoho přesvědčovat o tom, že se všechna tělesa ve vesmíru vůči sobě pohybují. Země, kromě toho že obíhá kolem společného těžiště soustavy Země-Měsíc, krouží kolem Slunce, které, společně s dalšími miliardami hvězd, obíhá kolem středu naší Galaxie. Galaxie samotná se, ovlivňovaná nejen sousedními galaxiemi ale i blízkýmikupami galaxií, řítí vesmírem rychlostí o velikosti stovek kilometrů za sekundu (měříme-li pohyb Galaxie vzhledem k reliktnímu záření).

Jak je ale možné, že přes toto vesmírné kolotání na obloze v podstatě žádný vzájemný pohyb kosmických těles nepozorujeme? Je sice pravda, že (opomineme-li Slunce a Měsíc) pohybu planet na pozadí hvězdné oblohy sivšimne i nezkušený pozorovatel a například pro odhalení pohybu nejbližších hvězd vůči těm vzdálenějším stačí pozorování větším dalekohledem v časovém rozestupu několika let, vzájemný pohyb galaxií či jejich rotační pohyb na obloze až donedávna pozorován nebyl. Ačkoliv galaxie rotují, pohybují se či se vzájemně srážejí rychlostmi, které by jim i ty nejslavnější rychlovlaky mohly jenom závidět, jejich vzdálenosti od nás jsou natolik velké, že ve většiněpřípadů ani pozorování s časovým odstupem srovnatelným s délkou lidského života nestačí na to, abychom vzájemné pohyby galaxií zaregistrovali.

Jak tedy víme o vzájemném pohybu galaxií? K jeho detekci nám pomáhá objev bývalého učitele pražské techniky Christiana Dopplera. Ten ukázal, že vlnová délka zvuku vysílaného pohybujícím se zdrojem se mění v závislosti narychlosti zdroje zvuku. Tento jev, který byl nazván po svém objeviteli Dopplerův jev, ale neplatí pouze pro zvuk, ale také například pro elektromagnetické vlnění vysílané vzdálenými galaxiemi. Z posunu vlnových délek jednotlivých čar ve spektru je pak možné usuzovat na rychlost rotace galaxií či studovat jejich vzájemný pohyb.

Ilustrační foto...

Zkušený pozorovatel Adriaan van Maanen v první polovině minulého století tvrdil, že se mu podařilo detekovat rotaci galaxie M 33. Jeho pozorování sehrálo důležitou roli (bohužel ale zavádějící) v tehdejší debatě o velikosti a vzdálenosti galaxií. Jeho pozorování se totiž ukázala jako nevěrohodná, dnes víme, že s tehdejšími přístroji nemohl úhlovou rotaci galaxie M 33 pozorovat. Až donedávna tedy astronomové neměli k dispozici žádné věrohodné měření vlastního pohybu galaxií či jejich úhlové rotace na obloze. Vše se ale změnilo díky evropskému týmu astronomů v čele s Andreasem Brunthalerem, který pro odhalení vlastního pohybu a úhlové rotace jedné z nejbližších galaxií - galaxie M 33 v souhvězdí Trojúhelníka - použil rádiový interferometr VLBI. Tento přístroj umožňuje získat pozice vesmírných objektů s vynikající přesností, jenž dovoluje detekovat vlastní pohyby galaxií o velikosti řádově statisícin úhlové sekundy za rok. Tímto přístrojem se pomocí pozorování získaných v časovém rozestupu tří let podařilo nejen odhalit úhlovou rotaci galaxie M 33, ale také díky znalosti rotační křivky této galaxie její vzdálenost 730 kpc a relativní rychlost galaxie M 33 vzhledem k naší Galaxii 190 km/s.

Až si budete prohlížet onen mlhavý obláček v souhvězdí trojúhelníka, galaxii M 33, nezapomeňte si vzpomenout na onoho nešťastného pozorovatele Adriaana van Maanena. Ačkoliv to byl ve své době jistě významný pozorovatel, do současných učebnic astronomie se zapsal především svým falešným objevem rotace galaxie M 33. Sesvými přístroji na něco takového ani zdaleka nestačil. Snad by mu bylo alespoň malým zadostiučiněním to, že se po více než osmdesáti letech na tu mršku M 33 a její rotaci přece jenom podařilo posvítit.

Jirka Krtička

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
TopTen z povrchu Marsu
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 59
Ilustrační foto...
Mňam. Aneb príma planeta!
Ilustrační foto...
Astronomie je moc fajn podnik
Ilustrační foto...
Drobky ve vzdálených končinách -- díl druhý
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691