Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Hvězdárna Valašské Meziříčí slaví padesátiny

Jedna z nejvýznamnějších a největších českých hvězdáren slaví již 50 let své existence. Za půl století udělala Hvězdárna Valašské Meziříčí obrovský kus práce na poli odborném i při popularizaci astronomie a přírodních věd vůbec. Významnou roli hraje také zdejší Valašská astronomická společnost , která při hvězdárně působí od roku 1996.

Jedna z nejvýznamnějších a největších českých hvězdáren slaví již 50 let své existence. Za půl století udělala Hvězdárna Valašské Meziříčí obrovský kus práce na poli odborném i při popularizaci astronomie a přírodních věd vůbec. Významnou roli hraje také zdejší Valašská astronomická společnost , která při hvězdárně působí od roku 1996.

Stručně z historie

Za otce valašskomeziříčské astronomie je považován Antonín Ballner (1900 – 1972). Ten se sice narodil ve Vídní, ale již v roce 1922 přichází do Valašského Meziříčí a začíná zde s astronomickými přednáškami a spolu s okruhem příznivců pozoruje vlastním dalekohledem. Roku 1929 si Ballner kupuje malý dřevený domeček na kopci s názvem Stínadla a vybudovává malou hvězdárničku s kopulí o průměru tři metry. Sám Ballner své hvězdárně říkal „Kolňa badajna“ a tento název se velice rychle vžil. Přímo vedle Ballnerovy hvězdárny byla v roce 1955 postavená kamenná hvězdárna dle architektonického návrhu Akad. arch. Zdeňka Plesníka. Prvním ředitelem se stal Josef Doleček (1912 – 2003) , jehož jméno nese planetka č. 11 126. V roce 1964 se dostavěla druhá budova hvězdárny, ve které sídlí odborné pracoviště. Ve funkcích ředitele hvězdárny se postupně vystřídali Ing. Bohumil Maleček, CSc., RNDr. Marie Vykutilová, CSc. a František Martínek. Současným ředitelem je Ing.Libor Lenža.

Ilustrační foto...

Vybavení hvězdárny

Hlavní budova hvězdárny je opatřena třemi kopulemi. V té největší (centrální) se nachází refraktor Zeiss-Coudé 150/2250 mm s hledáčkem 56/260 mm. Tento dalekohled se využívá při pozorování pro veřejnost. Ve východní kopuli se nachází expediční dalekohled Cassegrain Zeiss 150/2250 mm a v západní kopuli je umístěn reflektor Cassegrain-Görtz 240/4000 mm. Odborné pracoviště hvězdárny (jižní budova) je vybavena paralaktickou montáží Zeiss VII a na ní jsou instalovány dalekohledy: refraktor AS Zeiss 200/3000 mm, refraktor E 130/1930 mm (pořizování celkových snímků Slunce), chromosférický dalekohled 135/2350 mm, protuberanční koronograf 150/1950 mm a dalekohled Celestron 280/2800 mm. V budově se také nachází sluneční laboratoř.

Ilustrační foto...

Odborná činnost

Hlavní náplní českých tzv. lidových hvězdáren je popularizace astronomie. Přesto se mnoho hvězdáren zabývá i odbornou činností a to na dost vysoké úrovni. Hvězdárna ve Valašském Meziříčí se v tomto ohledu vymyká běžnému průměru. Velké úspěchy dosahuje při pozorování naší nejbližší hvězdy. V oblasti pozorování Slunce se zabývá také organizační činností. Dlouholetou tradici má také při pozorování zákrytů hvězd Měsícem – v této oblasti je zdejší hvězdárna národním koordinačním centrem. Zejména v posledních letech hvězdárna slaví úspěchy při pozorování proměnných hvězd (především typu Mira Ceti). V neposlední řadě se zde již od roku 1957 provádí meteorologická měření. Od roku 1998 je na hvězdárně automatická meteorologická stanice.

Popularizační činnost

Popularizační činnost Hvězdárny Valašské Meziříčí je zejména v posledních letech velice pestrá. Jednou měsíčně probíhají přednášky na různá aktuální témata, několikrát do týdne se koná pozorování noční oblohy pro veřejnost. Mezi největší akce patří víkendové semináře pořádané pro širokou veřejnost – své stálé místo má podzimní kosmonautický seminář. Populárním se také stal Astronomický tábor pro děti a mládež, který se každoročně koná vždy na začátku letních prázdnin. Během deseti dnů si účastníci mohou rozšířit své znalosti z astronomie a kosmonautiky. Kromě přednášek a pozorování absolvují tábornici také astronomický víceboj, celodenní výlet apod. O svých aktivitách a o dění v astronomii informuje hvězdárna prostřednictvím svého Programového letáčku , jenž vychází jedenáctkrát do roka. Na internetových stránkách nalezne návštěvník nejen informace o samotné hvězdárně, ale také o čerstvých novinkách v astronomii a kosmonautice. Kromě zmíněných činností pořádá hvězdárna přednášky pro učitele, expedice, vydává publikace apod. V neposlední řadě pak můžeme najít články pracovníků hvězdárny (F.Martinek, L.Lenža, M.Hromadová atd.) v astronomických časopisech i na internetu (astro.cz).

Valašská astronomická společnost (VAS)

Od roku 1996 působí při hvězdárně Valašská astronomická společnost (VAS). Jedná se o občanské sdružení, jehož členem se může stát každý člověk se zájmem o astronomii. Svou členskou základnou přitom VAS přesahuje hranice Valašska. Členům je poštou zasílán jedenáctkrát ročně programový letáček a jedenkrát ročně vydává VAS pro své členy Zpravodaj . Mezi další výhody patří vstup zdarma nebo se slevou na akce hvězdárny, sleva při nákupu publikací apod. Členové společnosti se setkávají při víkendových seminářích a jednou za dva roky na sněmu. Valašská astronomická společnost je také kolektivním členem České astronomické společnosti. Pokud se chcete o VAS dozvědět více, nebo se stát jejím členem, navštivte stránky Valašské astronomické společnosti: http://vas.astrovm.cz.

50 let pro veřejnost

Celý letošní rok je na Hvězdárně ve Valašském Meziříčí ve znamení oslav. Nejvýznamnější akcí bude ve dnech 23. – 25.září slavnostní seminář s názvem „50 let výzkumu vesmíru“. O programu oslav se více dozvíte na internetových stránkách hvězdárny. Svůj „první dárek“ dostala hvězdárna již v roce 2002. Lidový zkrácený název pro město – Valmez se dostal až do vesmíru. Tento název totiž nese planetka 27080 Valmez.

Použité a doporučené odkazy:

50 let Hvězdárny Valašské Meziříčí

Oficiální stránky Hvězdárny Valašské Meziříčí

Valašká astronomická společnost (VAS)

Historie českých hvězdáren, Historická sekce České astronomické společnosti

http://planetky.astro.cz

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Čeští astronomové objevili planetku letící b
Ilustrační foto...
O svícení 21
Ilustrační foto...
STS-117: Atlantis – Průběh letu (17. – 22.
Ilustrační foto...
Návrat posla bohů
Ilustrační foto...
Úplné zatmění Měsíce 21. února 2008
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691