Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Meteorologická trilogie

Jedna moje známá je mimo jiné meteorolog amatér. Velmi svérázný. Občas zazní předpovědi typu: Je úplněk, bude hezky. Nebo: To je ale zima, to asi na horách leží sníh. Také pojmy studená a teplá fronta jsou v její interpretaci synonyma pro studenou a teplou vzduchovou masu. Možná, že jí dokonce splývají s tlakovými útvary . Po tom už jsem raději nepátral.

Ilustrační foto...Pro mne je meteorologie jakýmsi koníčkem. No a také vlastně i "vojenskou odborností". (Doufám, že tímto sdělením nesnižuji bojovou připravenost naší milované aliance!) Dokonce si vzpomínám, že v době mého účinkování coby učitele meteorologie pro vojíny v základní službě, pobýval ve stejných kasárnách v Prostějově i "jistý" nadporučík Zdeněk Pokorný. Velmi intenzivně tam tehdy prováděl korektury vojenské příručky vydané později pod názvem "Sto astronomických omylů přivedených na pravou míru."

Takže, ne že bych tomu rozuměl, ale meteorologie mě přitahuje, fascinuje a před správnou předpovědí vždy pomyslně smekám. (Pravda, při některých předpovědích na nejmenované soukromé TV lze dnes spíše "smyslně hekat", ale o tom jindy a jinde!)

V poslední době se mi do ruky dostaly tři zcela rozdílné knížky. Spojuje je právě meteorologie.

Exkurze do minulosti
Trojice autorů -- Jan Munzar, Karel Pejml a Karel Krška -- napsali knížku, kterou nazvali "Meteorologie skoro detektivní". Kniha vyšla již v roce 1990, ale pro naši knihovnu jsem ji koupil vloni na podzim. Asi se objevily nějaké původně nedotknutelné zásoby. Počteníčko je to velice pěkné, jedná se o "průnik historické beletrie a populární meteorologie". A tak jsem se poučil o tom, jak se v průběhu staletí podařilo odhalit pravou podstatu duhy, jak jsme odhalili příčinu bouřek nebo také o tom, že lze zrekonstruovat počasí pro určité významné události v dějinách, přestože přímé zmínky o charakteru počasí jsou v kronikách velice vzácné (rozbor počasí v průběhu bitvy u Slavkova, příčiny neúspěchu francouzských vojsk při tažení do Ruska nebo úvaha nad počasím v době Mozartova pohřbu). Přiznám se, že asi nejvíce mě zaujala kapitola o přímém pozorování a prvním vědeckém popisu větrné smrště nad Brnem, které provedl Gregor Mendel v roce 1870. Jediné, co mi při četbě vadilo, byly časté a mnohdy zcela zbytečné odkazy na přemoudré sovětské historiky. Je to zřejmá daň tomu, že rukopis jistě vznikal před rokem 1989.

Ilustrační foto...Pro každého
Mám jakousi vrozenou obavu z knížek, které nesou v názvu nebo podtitulu sousloví "pro každého". Je to snad tím, že mám obavu, že po přečtení takové knihy zjistím, že nejsem "každý", ale že ta kniha byla určena pro mnohem fundovanějšího čtenáře. A jen mě v tom utvrdila kniha, kterou jsem zakoupil v době svých studií. Jmenovala se "Teorie relativity pro každého". Několikrát jsem se pokoušel, ale marně. V tomto případě opravdu nejsem "každý". A to jsem knihu původně kupoval pro svou tetu, která pracuje v kravíně! Ediční společnost Rubico však patrně takovou hořkou zkušenost nemá, proto jedna z jejich edic se jmenuje "knížka pro každého". Právě v této edici vydali v roce 1998 i publikaci Počasí autorky Evy Kobzové. Knihu lze považovat za poměrně zdařilou učebnici základů meteorologie. Je členěna do 15 kapitol. V každé kapitole je nejprve v krátkosti naznačeno, o čem pojednává a v jejím závěru najde čtenář znovu stručné shrnutí probrané látky. Výklad je vhodně doplněn jednoduchými, ale názornými pérovými kresbami a přehlednými tabulkami. Inu -- výjimka potvrzuje pravidlo. Tato knížka o počasí je vhodná pro každého, kdo zatouží odhalit trošku víc z vědy, které po fotbalu a ženách rozumí v této zemi snad také každý.

Pastva pro oči
Asi tak se dá charakterizovat poslední knížka o počasí, kterou jsem vybral pro dnešní recenzování. Má netradiční "protáhlý" formát, je tištěna na kvalitním papíře a i její grafické zpracování je velmi přitažlivé. Knihu Počasí napsal kolektiv autorů (W.J. Burroughs, Bob Crowder, Ted Robertson, E. Vallier-Talbotová, R. Whitaker a John Zillman) a v roce 1999 ji v češtině vydalo ve své edici Cesty za poznáním nakladatelství Svojtka. Celá publikace je členěna do osmi kapitol (Povaha počasí, Porozumění počasí, Pozorování počasí během staletí, Předpovídání dnes, Měnící se počasí, Lidstvo a počasí, Přizpůsobení se počasí a Povětrnostní jevy a jejich pochopení), ale uvnitř kapitol je další pravidelné členění, protože každá dvoustrana je věnována jednomu "heslu -- tématu". Členění je sice přehledné, ale tato téměř třistastránková knížka se nedá číst ani jako beletrie a ani ji nelze považovat za učebnici. Je to taková krásná mozaika o počasí, která má docela blízko k encyklopedii (takové použití usnadňuje i rozsáhlý rejstřík kombinovaný se slovníčkem). Kniha je prošpikována i řadou citátů, vybral jsem dva: "Slunce nás potěší, déšť nás osvěží, vítr nás povzbudí, sníh nás rozradostní; ve skutečnosti neexistuje špatné počasí, jsou jen různé druhy dobrého počasí." Tolik romantický pohled na počasí očima Johna Ruskina, anglického spisovatele a kritika (1819 – 1900). "Na světě je sedm nebo osm druhů jevů, o nichž stojí za to mluvit, a jedním z nich je počasí." Annie Dillardová, spisovatelka.

Tomáš Gráf

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Masivní hory na Titanu
Ilustrační foto...
Orloje - hi-tech 14. století (první díl)
Ilustrační foto...
Venuše se potká s Jupiterem
Ilustrační foto...
Kometa C2001/Q4
Ilustrační foto...
Pestře pomalované rakve hvězdných mrtvol II
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691