Konec srpna patří Merkuru (ale i setkání Venuše s Jupiterem a Marsu). Spirit na vrcholu kopce Husband (Opportunity zkoumá horniny). Cassini vykoná další průlet nad Titanem.
Konec srpna patří Merkuru.
Kromě Marsu, který už je viditelný ráno poměrně vysoko na obloze, bude východní nebe nyní patřit Merkuru. Ten bude ve středu 24. 8. 2005 v největší západní elongaci (18° na obloze od Slunce) a bude tudíž dobře viditelný za ranníhoúsvitu. Znamená to pozorovat kolem páté hodiny ranní asi 5° nad VSV obzorem. Jen o 10° výše směrem k Blížencům naleznete Saturn v podobě hvězdy 1. velikosti. Merkurova jasnost se bude neustále zvyšovat s narůstající fází, což bude zároveň znamenat zmenšování úhlového průměru (pravděpodobně nějlepší bude pozorovat Merkur až dopoledneza dne, kdy již bude Merkur tak vysoko, aby se jeho malinký kotouček vůbec dal zaostřit - obraz rozechvívá neklidná atmosféra).

Večer si pohlídejte planety Venuši a Jupiter, už se k sobě pomalu blíží a nedaleko je i Spica, nejjasnější hvězda zPanny.
Spirit na vrcholu!
Spirit dojela na jeden z vrcholků kopce Husband v kráteru Gusev, kde přistála už před 581 soly (marsovskými dny) - k 22. 8. 2005. Tato dlouho očekávaná událost by měla přinést jednak pohled do záhadné sníženiny pod jižním svahemnazývané Ultreya a dále nám přináší pohled na další kopce vrchů Columbia, v nichž nyní Spirit operuje. (Pro méně znalépřipomínám, že kopce byly nazvány po posádce havarované Columbie). Především již ale vidíme další neméně zajímavou oblast na jihu, zvanou Home plate.
Vrcholky Mc Cool a Ramon, dole světlá kruhová Home plate, JPL/NASAJeště famóznější snímky snad Spirit poskytla vzápětí, co dojela na vrchol, směrem od severu přes východ k jihu. Právě tam procházel větrný vír a díky své blízkosti vypadá opravdu mohutně. Na vzdáleném obzoru je ještě vidět okraj kráteru Thira, tedy ne valy kráteru Gusev, ty jsou tak daleko, že nejsou v nynějším období viditelné přes prach v atmosféře.
Panorama z vrcholových partií kopce Husband, Peter Greutmann, data JPL/NASAMám z nynějšíhopanoramatu pocit, že vůbec nevadí, že není vidět přímo okraj Gusevu, protože i tak je to asi jedno z nejlepších panoramatza dobu mise a rád bych jej viděl i v barvě. Uvidíme, zda tedy Spirit zastaví a nasnímá okolí také panoramatickou kamerou.
Kráter Thira uvnitř Gusevu, vlevo dole kopce Columbia, ESA/NASARover Oportunity studuje horniny poblíž "dálnice" ke kráteru Erebus. Díky tomu, že tato oblast je asi o pět metrů vyvýšená oproti pláním Meridiani, na nichž je třeba velký kráter Endurance, podařilo se jej nyní vyfotografovat a zdá se, že světlýbod u něho by nemusel být jen chybný bod v záběru, nýbrž odraz slunečního světla na tepelném štítu, který kdysi Opportunityzkoumala. Ano, kdysi zde zní poměrně zvláštně, ale je to již přes 200 dnů zpět..
Kráter Endurance a možný odlesk od tepelného štítu v dáliOpportunity stále může využít také brusku RAT (Rock Abrasion Tool). Spirit ji používala na tvrdší horniny a má ji značně obroušenou, Opportunity brousí měkké horniny a stále se tak může dostat několik milimetrů do hloubky. Co je pozoruhodnéna záběrech pořízených posléze mikroskopickou kamerou (MI) je, že na druhém záběru výrazně ubylo kuliček v originále lidově nazývaných borůvky (blueberries).
Dvě blízká místa po vrtání RAT se poměrně lišíPrůlet nad Titanem
Na 22. srpen máme naplánován další z průletů nad obrovským měsícem Titan. Oblast tvaru písmene H bude konečně detailněji nasnímána. Podívat se můžeme na další zajímavé záběry z minulých dní.
Měsíček Hyperion (onen pórovitý) z jiného úhluPři pohledu na Saturn za dobrých podmínek si lze při větším zvětšení povšimnout krom jasných prstenců A, B, případně C i slabého prstence D. Ten se nachází planetě nejblíže a často je znám jako prstenec krepový. Na snímku z Cassini byl odhalenvelmi hezky, díky pohledu se Sluncem za prstenci. Je převážně prachový.