Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astrofyzika na Kanárských ostrovech

Krásné pláže, ráj turistů, ale také jedna z nejvýznamnějších astronomických observatoří – to jsou Kanárské ostrovy. V současné době se na ostrovech dokončuje jeden z největších dalekohledů světa – Gran Telescopio Canarias (GTC), který je společným dílem Španělska, Mexika a USA.

Severní evropská observatoř - IAC:

O Jižní evropské observatoři (ESO) slyšel asi každý, ale již málokdo ví, že existuje také Severní evropská observatoř. Výkvět evropské astronomie se nachází na Kanárských ostrovech. Ty sice geograficky patří k Africe, politicky ovšem náleží Španělskému království. Kromě „domácích“ zde mají dalekohledy také ostatní evropské země, které za pronájem platí 20 % ze svého pozorovacího času. Observatoř nese název Instituto de astrofísica de Canarias (IAC – Kanárský astrofyzikální institut) a byla slavnostně otevřena v roce 1985 za přítomnosti významných osobností – včetně španělského krále. Observatoř je rozdělena do tří části. První z nich je administrativní centrum ve městě La Laguna (ostrov Tenerife) a zabývá se popularizací astronomie, pořádá přednášky, vydává publikace, apod. Dalekohledy jsou pak umístěny na Observatorio del Teide (ostrov Tenerife) a Observatorio del Roque de los Muchahos (ostrov La Palma).

Observatorio del Teide:

Observatoř Teide nese jméno sopky, která se vypíná do výšky 3715 metrů asi 15 km od observatoře. Observatorio del Teide se zabývá především výzkumem Slunce. Najdeme zde francouzský zrcadlový dalekohled Themis o průměru 90 cm. Themis složí především ke spektroskopii, dále se zde nachází věžový vakuový dalekohled VTT s průměrem 70 cm, který patří Německu. Tím největším dalekohledem sloužícím ke studiu Slunce bude již brzy GREGOR. Dalekohled je již dostavěn a nyní se postupně rozbíhá jeho provoz. Průměr bude mít 1,5 metrů a stane se tak největším slunečním dalekohledem na světě. GREGOR staví Německo s podporou Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Posledním významným přístrojem je Sluneční laboratoř . Přestože je Observatorio del Teide zaměřena především na pozorování naší nejbližší hvězdy, nalezneme zde také přístroje pro výzkum noční oblohy. Tím největším je infračervený dalekohled Carlos Sánchez (TCS) s průměrem 155 cm. Půl metru má reflektor Mons a 0,8 metru Telescopio IAC-80 . Dalším dalekohledem je STARE. Průměr jeden metr má dalekohled OGS . Za zmínku ještě stojí dokončující se robotizované dalekohledy Bradford, nebo Stella I a Stella II - oba s průměrem 120 cm. Na Observatorio del Teide se nachází také radioteleskopy. Je zde interferometr 33 GHz, radioteleskopy COSMO 10 a 15 a síť interferometrů VSA (Very Small Array).

Observatorio del Roque de los Muchahos:

Na ostrově La Palma se nachází druhá část kanárské observatoře. Observatorio del Roque de los Muchahos se zaměřuje především na pozorování noční oblohy a na astrofyziku (hvězdná a extragalaktická astrofyzika). Najdeme zde britsko-nizozemskou skupinu dalekohledů Isaac Newton , kterou tvoří dalekohled Isaac Newton (2,5 m), William Herschel (4,2 m) a Jacobus Kapteyn (100 cm). Dále je zde italský Galileo (3,5 m), nebo NOT (Nordic Optical Telescope – 265 cm), který patří skandinávským zemím. Zajímavým dílem je dva metry velký Liverpool , který zaujme především svou netypickou střechou. Za povšimnutí stojí také 120 cm velký britský Mercator . Na Roque de los Muchahos (Chlapecké skále) jsou také dva sluneční dalekohledy. Švédský věžový refraktor SST o průměru jeden metr a holandský reflektor DOT s průměrem 0,45 m poskytující obraz slunce v nebývalé kvalitě a to především díky své dobré robustní konstrukci. Největším dalekohledem na Kanárských ostrovech a jedním z největších dalekohledů světa bude již brzy Gran Telescopio Canarias (GTC).

Ilustrační foto...

Gran Telescopio Canarias (GTC):

Gran Telescopio Canarias (GTC – Velký kanárský dalekohled) zde staví Španělsko v zastoupení IAC s podílem 90 %. Společně se Španěly na dalekohledu pracují USA s 5% podílem. Spojené státy zde zastupuje především Floridská univerzita. Stejný podíl mají také Mexičané, jenž zastupuje Instituto de Astronomía, Universidad Nacional Autónoma de Mexico (Astronomický institut, Mexická národní autonomní univerzita – Mexico City) a Instituto Nacional de Astrofísica, Óptica y Electrónica (Národní institut pro astrofyziku, optiku a elektroniku). GTC se skládá z 36 segmentů ve tvaru šestiúhelníků. Jeho průměr je 10,4 m a bude vybaven adaptivní optikou. Vše bude ukryto v moderní kopuli o průměru 31 m a výšce 13,2 m.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Odkazy:

Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC)

Gran Telescopio Canarias (GTC) – domovská stránka

Bulletin GTCdigital:

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Meteorit u ledu
Ilustrační foto...
Prázdniny umírají, ať žije Petavius!
Ilustrační foto...
Raketoplán nečekaně odstartoval!
Ilustrační foto...
O svícení 28
Ilustrační foto...
Zákryt Venuše Měsícem
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691