Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stručně z kosmonautiky XI

…aneb ohlédnutí za červencem v kosmonautice: Deep Impact úspěšný * 560 000 jmen na kometě * Nové plány Číny * Třetí kosmický turista? * Smart-1 a Cassini * Co nového na Marsu? * Výročí společného letu * Cassini a Enceladus * Discovery odstartoval / lety raketoplánů zastaveny * Stavba ISS se komplikuje * Slunce zase vyvádí ** Výročí v srpnu...

Úvod:

Tradiční okurková sezona, která nastává v době prázdnin, se kosmonautice zdaleka vyhnula. Červenec přinesl mnoho událostí: Deep Impact dostál svému jménu a úspěšně se srazil s kometou, NASA obnovila a hned zase zastavila lety raketoplánů, Cassini pokračuje zdařile ve výzkumu Saturnovy soustavy a mnoho dalšího.

Deep Impact úspěšný:

Americká sonda Deep Impact (start 12.ledna 2005) se 4.července srazila s kometou Tempel 1. Od sondy se nejdříve v neděli 3.července v 6:07 SELČ oddělil měděný impaktor o hmotnosti 372 kg. Modul se pak s kometou srazil o necelých 25 hodin později (7:52:15 SELČ) při rychlosti 10,28 km/s. Celou srážku pozorovala mateřská část sondy Deep Impact, evropská kosmická sonda Roseta, Hubbleův kosmický teleskop, družice XMM-Newton i pozemní observatoře. Unikátní fotografie pořídil také samotný impaktor – poslední jen 3 sekundy před dopadem. První výsledky ukázaly uvolnění velkého gejzíru jemného prachu krátce po srážce. Uvolněný prach je velice jemný, z čehož lze předpokládat velmi pomalé formování při vzniku komety. Družice XMM-Newton a sonda Roseta také potvrdily výskyt vody v jádře komety. Kompletní výsledky mise budou zřejmě až asi za rok. Ideální příležitost je zhodnotit se tak naskytne v srpnu 2006 při zasedání Mezinárodní astronomické unie v Praze. Vzhledem k nečekaně dobrému stavu sondy NASA zvažuje prodloužení mise a navedení sondy k novému cíli. Deep Impact se má nejdříve dostat do blízkosti Země v roce 2008 a poté zřejmě zamířit ke kometě 85P/Boethin. Prodloužení mise by stálo asi 32 miliónů dolarů, přičemž mise Deep Impact přišla na 333 milionů dolarů. Sonda sice již nemá další impaktor, ale vědecké přístroje by i tak mohly přinést cenné informace o další z komet. Stránka sondy Deep Impact

Ilustrační foto...

560 000 jmen na kometě:

Nejen impaktor, ale také 560 000 jmen se 4.července srazilo s kometou Tempel 1. Modul totiž nesl CD se jmény 560 000 lidí, kteří se v době od května 2003 do ledna 2004 zdarma zaregistrovali na stránkách projektu. Stránka sondy Deep Impact

Nové plány Číny:

Představitelé Čínské kosmické agentury se svými velkolepými plány rozhodně netají. V současnosti se v Číně připravuje šestice kosmonautů, z nichž dva nejlepší poletí v říjnu na lodi Shenzhou VI. Kosmická loď má na oběžné dráze setrvat po dobu pěti až šesti dní. Prvním kosmonautem, kterého Čína vypustila byl v říjnu 2003 Yang Liwei. Jeho loď Shenzhou V tehdy oblétla čtrnáctkrát Zemi. Plány nejlidnatější země jdou ovšem dál. Při letu Shenzhou VII se má kosmonaut vydat do kosmického prostoru a do roku 2010 má mít Čína vlastní orbitální stanici. V budoucnu se také plánuje pilotovaný let na Měsíc. Ještě předtím má do roku 2010 letět i žena. Konkurs začne příští rok a vybírat se bude z řad inženýrem, pilotek a vědkyň.

Třetí kosmický turista?

Rusko plánuje vyslat do vesmíru třetího kosmického turistu. Již v říjnu by se jim mohl stát šedesátiletý americký milionář Gregory Olsen. Ten by letěl společně s dalšími dvěma kosmonauty na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) během tradiční výměny lodí Sojuz. Na orbitální stanici by strávil několik dní a poté se vrátil ve starém Sojuzu, jenž je nyní připoután k ISS jako záchranný člun. Prvním kosmickým turistou se stal Američan Denis Tito a druhým a prozatím posledním Jihoafričan Mark Shuttleworth. Kosmický výlet má podle odhadů stát asi 20 miliónů USD.

Smart-1 a Cassini:

Velmi pěknou fotografii kráteru Cassini před časem pořídila evropská kosmická sonda Smart-1. Mise sondy byla nedávno prodloužena nejméně do srpna příštího roku (viz. SzK VII). Vně velkého kráteru o průměru 57 km se nachází dva menší Cassini A a Cassini B. Ten větší z nich (Cassini A) má průměr 17 km. Kráter Cassini leží na východním okraji Mare Imbrium a je pojmenován po francouzském astronomovi italského původu. Giovanni D. Cassini žil v letech 1625 až 1712 a jeho jméno nese také sonda Cassini, která nyní zkoumá Saturn a jeho měsíce. Stránky sondy Smart-1.

Ilustrační foto...

Co nového na Marsu?

Trochu stranou je v poslední době dění na rudé planetě. Obě vozítka jsou stále v dobré kondici. Spirit již najel na 4600 metrů a jeho dvojče Opportunity více než 5500 metrů. Průměrně obě vozítka ujedou kolem 30 metrů denně. Mezi 15. a 17.červencem došlo k dalšímu očištění fotovoltaických panelů u Opportunity, tím se zvýšil jejich výkon o 150 Wh na nynějších 650 Wh. Stránky Mars rovers.

Výročí společného letu:

V červenci uplynulo přesně 30 let od prvního mezinárodního společného letu. Na oběžné dráze se tehdy setkaly lodě Apollo a Sojuz. Více informací.

Cassini a Enceladus:

Dne14. července 2005 proletěla sonda Cassini ve vzdálenosti pouhých 175 km od povrchu Saturnova měsíce Enceladus. Další ze série přeletů nám přinesl podrobnější informace o geologické činnosti na povrchu měsíce. Na nejnovějších snímcích lze spatřit velké kusy ledu, nacházející se téměř na celém povrchu. Enceladus je bílý jako čerstvě napadlý sníh. To je také důvod, proč je tělesem s největším albedem ve sluneční soustavě. Jeho albedo je 0,9 – to znamená, že povrch odráží 90% světla. Stránky sondy Cassini

Ilustrační foto...

Discovery odstartoval / lety raketoplánů zastaveny:

Téměř po dva a půl roce zažil floridský Mys Canaveral jednu z nejimpozantnějších scenérií. V úterý 26.července v 16:34 SELČ se zažehly motory raketoplánu Discovery a o několik málo sekund později se zažehly i motory raket SRB a raketoplán Discovery se vydal do vesmíru. Americký úřad pro letectví a vesmír tak obnovil lety svých „kosmických korábů“, které musel zastavit po tragické nehodě raketoplánu Columbia v únoru 2003. Není proto divu, že start Discovery byl jedním z nejsledovanějších v historii. Na den startu se akreditovaly stovky novinářů z celého světa a z bezpečné vzdálenosti přihlížely vzletu raketoplánu tisíce lidí. Další milióny lidí sledovaly start prostřednictvím televize a internetu. Původně měl Discovery odstartovat již 13.července, odpočítávání se však asi dvě hodiny před plánovaným startem zastavilo. Příčinou bylo porouchané čidlo v palivové nádrži. Přestože nádrž byla plná paliva, přístroje ukazovaly pravý opak. Poruchu bylo nutno odstranit do konce července, poté by již raketoplán nemohl startovat za denního světla a muselo by se čekat až na další startovací okno v období od 9. do 24. září. Závadu se podařilo odstranit a tak mohl Discovery v úterý 26.července odstartovat.

Ilustrační foto...

Lety raketoplánů zastaveny:

V rámci nových bezpečnostních opatření sledovaly start desítky kamer a ihned po navedení raketoplánu na oběžnou dráhu se začaly kamerami získané záznamy analyzovat. NASA na jejich základě zjistila tři drobné incidenty. Do vnější nádrže (ET) narazil při startu pták, nádrž se však před navedením na oběžnou dráhu odhazuje a následně shoří v atmosféře, takže nenastal žádný problém. Druhý incident nastal 66 sekund po startu, kdy odpadla krycí vrstva na dvou dlaždicích tepelné ochrany. Toto místo bylo na oběžné dráze prozkoumáno laserem, uchyceným v robotické ruce raketoplánu. Nic nenasvědčuje poškození tepelného štítu raketoplánu. Ke třetímu a nejvážnějšímu incidentu došlo v čase 126 sekund po startu. Kamera zaznamenala odloupnutí většího kusu pěnové izolace z vnější odhazovací nádrže (ET). Tento kus sice neškodně prolétl kolem raketoplánu, ale to bylo jen štěstí. Objevily se sice i zprávy o kolizi pěny s křídlem, senzory během startu však nic nezaznamenaly. NASA z tohoto důvodu 28.července pozastavila další lety raketoplánu a to až do doby, dokud se nepodaří zjistit příčiny odlomení kusu izolační pěny. Nutné bude také vyvinout dostatečná opatření. Příští let by totiž nemusel mít takové štěstí. Nutno poznamenat, že právě poškození tepelného štítu vedlo ke katastrově Columbie. NASA na úpravách pracovala více než dva roky. Nyní musí přijít s novým řešení. Je pravděpodobné, že nutné změny budou provedeny mnohem rychleji, než tomu bylo po nehodě Columbie v roce 2003. Technici totiž získali za uplynulé dva roky o izolaci obrovské množství údajů a také mají cenná data ze startu Discovery. Ve čtvrtek 28.7. v 13:18 SELČ se Discovery úspěšně spojil s Mezinárodní kosmickou stanicí (ISS). Na komplex dovezl Discovery asi 10 tun zásob.

Vývoj událostí kolem letu STS 114 (k 1.8.2005):

 • 15.červen: Discovery byl přepraven na startovací rampu
 • 9.července: Posádka přilétá na Mys Canaveral
 • 10.červenec: Zahájeno odpočítávání
 • 13.červenec: Start odložen z technických důvodů, spekulace o dalším možném datu: 16.7.
 • 14.červenec: Vnější nádrž je prázdná – začínají opravy, další pokus o start nejdříve 17.července
 • 18.červenec: Závada neodstraněna, možný termín startu dne 26.července
 • 21.červenec: Problém se podaří odstranit, datum druhého pokusu potvrzeno na 26.července
 • 23.červenec: 18:00 SELČ: znovu zahájeno odpočítávání
 • 26.červenec: 16:39 SELČ: Discovery odstartoval!
 • 27.červenec: NASA oznamuje zjištění třech drobných incidentů během startu
 • 28.červenec: NASA prozatím pozastavuje lety raketoplánů
 • 28.červenec: 13:18 SELČ: Discovery se spojil s ISS
 • 29.červenec: Posádka začíná z přemisťováním zásob z modulu Raffaello
 • 30.červenec: První ze série výstupů do kosmického prostoru (EVA - 1), schválen požadavek posádky ISS o prodloužení pobytu Discovery o jeden den – z důvodu výpomoci při údržbářských pracích. Discovery by se tak měl od stanice oddělit 6.srpna a přistát v pondělí 8.srpna.
 • 1.srpen: Druhý ze série výstupů do kosmického prostoru (EVA - 2)

Celý průběh letu bude probrán ve Stručně z kosmonautiky XII.

Informace o letu (NASA)

Přímé přenosy – NASA TV

Ilustrační foto...

Stavba ISS se komplikuje:

Současné zastavení letu raketoplánů může zkomplikovat stavbu Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Další let (STS 115, Atlantis) plánovaný na září je vážně ohrožen. Startovací okno pro Atlantis běží v době od 9. do 12.září a pak až v listopadu a lednu. K dostavění ISS je ovšem zapotřebí ještě asi 27 startů raketoplánů v době nejméně pěti a půl roku. Současné raketoplány však mají skončit svou službu do konce roku 2010! Většinu úkolů přitom může provést pouze raketoplán, takže nelze předpokládat náhradní řešení v podobě výpomoci Ruska nebo Evropské kosmické agentury.

Slunce zase vyvádí:

V období kolem neděle 24.července se na Slunci objevily celkem velké koronální výrony (CME). Přestože došlo k úniku na sluneční polokouli k nám odvrácené, sonda SOHO přinesla zajímavé snímky. Více informací v článku Vesmírný týden 2005/30 od Martina Gembece a http://sohowww.nascom.nasa.gov/.

Významná výročí v srpnu:

10.srpen (1990): Sonda Magellan byla navedena na oběžnou dráhu Venuše

17.srpen (1970): Start sovětské sondy Veněra 7 – přistání na povrchu Venuše

20.srpen (1975): Start sondy Viking 1 – přistání na povrchu Marsu

Další zdroje:

www.space.com

http://ciencia.msfc.nasa.gov/

http://mx.news.yahoo.com

www.spacer.com

Stručně z kosmonautiky v roce 2005:

Stručně z kosmonautiky V (leden 2005)

Stručně z kosmonautiky VI (únor 2005)

Stručně z kosmonautiky VII (březen 2005)

Stručně z kosmonautiky VIII (duben 2005)

Stručně z kosmonautiky IX (květen 2005)

Stručně z kosmonautiky X (červen 2005)

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Obloha v dubnu
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelne 101
Ilustrační foto...
Futuristický pohled na Mars
Ilustrační foto...
Kuk na Ceres!
Ilustrační foto...
Výtrysky plynů v jižní oblasti Marsu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691