Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 31

Sluneční aktivita na slušné úrovni. Discovery v pořádku, lety pozastaveny. Zmatek kolem TNO a další krátké zprávy..

Sluneční aktivita na slušné úrovni

Dočkali jsme se nějakých skupin skvrn. Stará známá oblast č. 786 se opět vynořila jako oblast 792. Nachází se zde opravdukomplikované magnetické pole a o silné erupce by neměla být nouze. Poslední silná erupce X1 nastala v sobotu 30. 7.

Ilustrační foto...

Graf slunečních erupcí z GOES (X1 z 30. 7. 2005)

Aktuální informace v angličtině samozřejmě přináší stránka Spaceweather.com. Nyní je očekávána slabší polární záře po sobotní erupci doprovázené pěknou CME (video), převážně však mířenou mimo Zemi.

V posledních dnech se také na českém internetu objevila pozorování Slunce v h-alfa. Zdá se, že tato technika začíná být více dostupná i amatérům. H-alfa symbolizuje pojem pro filtr, propouštějící světlo právě jen v této čáře viditelného spektra.Zatímco h-alfa filtry pro fotografování mlhovin v noci mají poměrně široké pásmo propustnosti, filtry pro pozorování Sluncejsou velmi úzké (test deep-sky filtrů). Proč právě h-alfa? Pohled na Slunce v této úzké oblasti spektra, odpovídající 656 nm, vypadá zcela jinak. Místo černobílých skvrn sezjeví komplikované aktivní oblasti, objeví se nějaký ten tmavší filament v podobě protuberance promítající se na sluneční disk. A hlavně se objeví další protuberance na okraji Slunce, zvláště, nachází-li se tam rovna nějaké aktivní oblasti. Některé změny jsou patrné již v řádu minut. Slunce je prostě jiné, živé, nevšední.

Ilustrační foto...

Slunce v h-alfa, dalekohled na SKYMASTERU, Martin Myslivec

Pěkné povídání a porovnání Slunce ve viditelném světle a přes h-alfa filtr má aktuálně na webu i pan Zahajský.

Discovery v pořádku, lety pozastaveny

Discovery již operuje u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), máme za sebou i první vycházku do volného prostoru a nosí se náklad. Tak by se dalo ve stručnosti charakterizovat dosavadní průběh mise STS 114. Média nás masírují stále poměrně často, hlavně když se vyskytne závada. To pak neváhají oznámit, že lety raketoplánů jsou pozastaveny z důvodu upadávání dlaždic tepelné ochrany raketoplánu, což není bohužel zrovna přesné (hovořím o veřejnoprávním médiu, nikoli bulváru)..

Ilustrační foto...

Discovery nad Evropou z ISS, NASA

Aktuální informace v angličtině samozřejmě přináší stránka Spaceweather.com. Nyní je očekávána slabší polární záře po

Přemýšlel jsem zda je smutné, že odpadl tak velký kus izolační pěny z palivové nádrže, protože právě tento incidentje pro odborníky z NASA tím nejzávažnějším. Není divu. Představme si, že by k tomuto došlo ne až po odpadnutí přídavných motorů (SRB), ale například v prvních 80 sekundách letu, podobně jako před 2,5 lety u Columbie. Teoreticky by se mohlaopakovat historie, neboť pěna plná ledu by mohla dost poškodit tepelnou ochranu raketoplánu. Takto měl Discovery hneddvojí štěstí. Jednak se tak nestalo moc brzy a případná dopadová rychlost by díky řidčí atmosféře byla nižší, a jednakúlomek nezasáhl raketoplán. Smutné je to, že se to stalo hned při misi obnovující lety raketoplánu, pozitiva v podobě nepoškozeného orbiteru vysoko převažují. Očekává se odložení dalších startů dokud nebude navržena úprava, ale tentokrát byto nemělo trvat roky, ale maximálně několik měsíců. Plánovaný zářijový start raketoplánu Atlantis je však opravdu vážně ohrožen.

Ilustrační foto...

Discovery z ISS, NASA

Je tedy raketoplán v pořádku? Po sérii inspekcí provedených pomocí speciálního výsuvného ramene přímo z raketoplánu i pomocí analýzy snímků z ISS se zdá, že ano. Oficiální prohlášení vydané o víkendu hovoří o tom, že raketoplán může bezpečně přistát i přesto, že některé dlaždice tepelné ochrany byly částečně poškozeny. Poškození nejsou kritická a dalo by se skoro říci, že se s nimi i počítalo, neboť byla běžná již u minulých letů. Lety do vesmíru prostě nikdy nebudou dokonale bezpečné, asi je to podobné cestě autem..

Zmatek kolem TNO

Tak to už je tedy opravdu síla. Za Neptunem bylo konečně potvrzeno těleso srovnatelné, ne-li větší než Pluto. Dalo byse říci, že na tento okamžik čekám už léta. Vždyť zdaleka nemusí jít o jediné těleso. Že již byla objevena řada tzv.transneptunických planetek (TNO) velkých i jako polovina Pluta, to už jsme si zvykli. Tým kolem Oschinova dalekohledu na Mt. Palomaru v Kalifornii (objevitelé Sedny) se však zaměřil na jasné objekty za drahou Neptunu s takovou intenzitou, že oznámen byl objev rovnou tří zajímavých těles. A to už stačilo k tomu, aby byl řádný zmatek.

O jednom z nově objevených těles hovoří tiskové prohlášení ČAS. Zde se jedná o planetku s předběžným označením 2003 EL61. Zajímavá je tím, že se jedná o binární systém a podařilo se tak určit celkovou hmotnost soustavy jako 30% hmotnosti Pluta.

Ilustrační foto...

Dráha tělesa 2003 UB313

Stránky novin však zaplnila zpráva o objevu 10. planety Sluneční soustavy. Na mysli máme objekt objevený před dvěma lety,označený 2003 UB313. Proč 10. planeta? Předpokládaná velikost planetky je srovnatelná s Plutem, ne-li o něco větší. Jenžestejně, nebo spíše hůře jak Pluto, i toto těleso Kuiperova pásu planetek (jiný název pro TNO), má nezvyklou dráhu, zcela odlišnou od planetárních drah až po Neptun. Dráhou je velmi výstředná elipsa, planetka se nyní shodou okolností nachází poměrně daleko na ní od Slunce (97 AU = 97-krát dále od Slunce než Země). Elipsa má vůči rovině drah většiny planet takévelký sklon. Vše si můžete dobře prohlédnout na přiloženém obrázku.

Oznámen byl objev tří TNO, takže zmatek je dokonalý. Chcete-li být informování seriózně, nevynechte server Planetky.cz.

Aktualizace: Doporučuji dva články:
Článek od jednoho z objevitelů M. Browna - včetně pěkné srovnávací tabulky.
Výborný článek Jana Veselého - historický aspekt Pluta atd.

Krátké informace

Perseidy se blíží - dokazuje to sem tam spadlá hvězda, zdánlivě vyletující s Persea kdesi nad východem, severovýchodem. Již nyní, kdy nebude svítit Měsíc jich (i dalších meteorů), půjde spatřit dost.
Mimas - Cassini by se měla 2. 8. zaměřit na měsíček Mimas ze vdálenosti 48 842 km.
Messenger - poutník k Merkuru bude nyní urychlen gravitací Země. Průlet je očekáván také 2. 8. 2005
Měsíc a Venuše - 7. a 8. 8. nastanou setkání Měsíce a Venuše ve velmi nevýhodné výšce nad západnímobzorem ještě těsně po západu Slunce. Zákryt Venuše je pozorovatelný ze střední Asie.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 16
Ilustrační foto...
Merkur a prkýnka aneb totální amatérismus v as
Ilustrační foto...
Kometa 8P/Tuttle je jasná!
Ilustrační foto...
O svícení 36
Ilustrační foto...
Obloha v dubnu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691