Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 30

Slunce bouří, není to zatím příliš vidět. Start Discovery v úterý? O Marsu nyní a na podzim. Enceladus stále tajemný?

Slunce bouří..

Ilustrační foto...Na odvrácené polokouli se rozvinula velká aktivita. Projevuje se to díky pozorováním koróny sondou SOHO. Na snímcích bylyopakovaně pozorovány CME, z nich ta poslední v neděli nejjasnější. Máme se tedy na co těšit již tento týden, až se k nám skvrny opět natočí? Uvidíme..

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

CME z odvrácené strany Slunce 24. 7. 2005,
SOHO/LASCO C3, LASCO C2

Na závěr ještě odkaz na animaci (267 kB) z korónografu LASCO C3 (24. 7. 2005)

Start Discovery v úterý?

Otazník ponechávám na místě, otázkou je zda start ohrožuje spíše opakování technického problému či počasí. Přesvědčitse můžete sami. Start je plánován na úterý 26. 7. v 16:39 našeho času.

Oficiální web NASA: Return to flight / NASA
Přímý přenos startu bude na NASA TV
Odpočet sledujte na stránce STS Countdown Portal (třeba Java)
Původně plánovali vysílat start i na ČT24, tak se tam jukněte
Reakce kvalifikovaných odborníků jakými jsou pan Vítek či Přibyl najdete v diskuzi Kosmo.cz (STS 114)

O Marsu nyní a na podzim

Mars vychází již o půlnoci a kolem druhé ráno je ve výšce 20° nad obzorem. Nedaleko Marsu projde ve dnech 27. a 28. července Měsíc ve fázi kolem poslední čtvrti. Na Marsu je nyní dobře patrná fáze (kotouček je neúplný) a také jižní polární čepička, jak je vidět na snímcích pravidelně ukazovaných na Spaceweather.com.Velikost Marsova kotoučku je již 11" a bude se zlepšovat, neboť se blíží výhodná opozice. Ta letošní nastane 7. 11. 2005,ale již 30. 10. bude Mars Zemi nejblíže a to stále dobrých 69,5 mil. km. Průměr kotoučku se v té době bude pohybovat kolem20", maximální výška nad obzorem kolem 55° v souhvězdí Berana.. Protože bude mnohem výše na nebi než v roce 2003, mělo bybýt pozorování podobně výhodné jako při "velké opozici" 2003. (Tehdy 25", výška 23°).

Enceladus stále tajemný?

Vydání plné otazníků bychom mohli doplnit o informace, že snímků Encelada nepřibylo a nových informací na webu také ne.Proč asi, na to bych hledal odpověď mimo jiné v tom, že Saturn právě prochází za Sluncem (při pohledu ze Zěmě) a signálCassini je tedy silně rušen rádiovým vyzařováním Slunce. Za několik dnů by se situace mohla začít zlepšovat a jistě ina oficiálních stránkách mise Cassini přibudou nové informace, na které netrpělivě čekáme. Prozatím jsem si trochu pohrál se staršími záběry ze 14. července.

Ilustrační foto...

Enceladus, nepravé barvy, "tygří oblast", Cassini

Výše uvedený snímek je složen ze tří záběrů pořízených z různé vzdálenosti od měsíce. Bylo tedy nutné je zmenšit na stejnou velikost a pokusil jsem se vybrat snímky přes takové filtry, o nichž skrytě předpokládám, že dávají dohromady přibližně barevný obraz (i když odlišnost od reality bude asi ještě značná). Konkrétně jde o snímky přes filtry CL1 a IR3 ze vzdálenosti 58 171 km, CL1 a GRN filtry ze vzdálenosti 58 670 km a CL1 a UV3 filtry ze vzdálenosti 59 181 km. Na snímkuvpravo je i část osvětlená Saturnem.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl druhý
Ilustrační foto...
Kometa C/2007 F1 (LONEOS)
Ilustrační foto...
Navrtaný Chicxulub
Ilustrační foto...
Pozorujte brašnu s nářadím
Ilustrační foto...
Za humny je ... SO25300.5+165258
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691