Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 29

Jak nízká je sluneční aktivita? Start Discovery není ohrožen? Enceladus, Epimétheus. Kolik komet jste viděli pouhým okem za soumraku vedle Měsíce?

Jak nízká je sluneční aktivita?

Vcelku veselá mi přišla záležitost s grafem sluneční aktivity v rentgenovém oboru, tak jak ji měří sondy GOES na geostacionární dráze u Země. Za dobu, co tyto grafy sleduji, nepamatuji tak nízkou aktivitu, hodnocenou dokonce jako A1.

Ilustrační foto...

http://soi.stanford.edu/data/farside/index.html

Souvisí to samozřejmě nejen s tím, že se blíží očekávané minimum sluneční aktivity, ale hlavně s tím, že polokoule natočená k Zemi je prakticky beze skvrn. Ty jak známo vznikají v aktivnějších oblastech a takové nyní nevidíme. Že však na Slunci nějaké jsou nás přesvědčil nejen minulý a předminulý týden, ale také technika přístroje MDI na sondě SoHO, zvaná helioseismická holografie. Díky ní můžeme částečně vysledovat aktivitu na odvrácené sluneční polokouli a ověřit si, že aktivní oblasti, jež byly zdrojem nedávných pozorování, tam stále jsou.

Ilustrační foto...

http://soi.stanford.edu/data/farside/index.html

Start Discovery není ohrožen?

Pokud bychom se vrátili nějaký ten rok zpět, zjistili bychom, že odklady startu raketoplánů byly velmi obvyklé a praktickyjsme si na ně už asi zvykli. Když však přišel odklad startu nyní, po 2,5 letech bez letu raketoplánem, vzbudilo to velký ohlas médií. Mohlo by se zdát, že se jednalo o banální příčinu - nefungoval jeden ze senzorů v palivové nádrži, navíc patřící do série záložních bezpečnostních zařízení. Nicméně chtěli byste obnovit lety raketoplánů byť jen s jednou závadou? Další nehoda, byť asi nepravděpodobná, měla by fatální následky na veřejné mínění i americký pilotovaný program. A tak, i když by jsem nejen já rád už viděl raketoplán "tam nahoře", jistě mi nebude vadit, pokud jej třeba tentokrát vůbec neuvidím, ale uvidím pak řadu jiných letů.

Ilustrační foto...

Noční pohledy na raketoplán. Dobře je vidět nástupní můstek i další detaily. V pozadí prostředního snímku je kulová nádrž na vodík. Zdroj: Return to flight / NASA

Protože článek vychází později, mohu si dovolit poznámku, že NASA nyní plánuje nový start na úterý 26. července v 16:39našeho času. Zajímavé bylo, že se během přestávky prakticky nenašlo nic, co by mohlo vést k špatné funkci jakékoli součástkya tak se jeví jako snad jediná možnost jemné elektromagnetické rušení. NASA se nakonec nerozhodla pro zkušební napouštění paliva s cílem vyzkoušet, jak se bude senzor chovat, ale rovnou naplánovala další odpočet startu, během kterého, jak doufá, se již další chyba nestane. Objevují se dokonce úvahy, že by raketoplán odstartoval pouze se třemi funkčními senzory (k správné funkci stačí dva). Každopádně přípravnou budovu (VAB) už pro sebe zabere Atlantis, který zde začnou chystat na zářijový start.

Enceladus, Epimétheus.

Na úvod nejprve k malému měsíčku Saturna - Epimétheovi. Tento asteroidu podobný souputník byl fotografován jak v červnu,tak i v červenci a máme možnost porovnat podobnou oblast za různého osvětlení.

Ilustrační foto...

Epimétheus v červnu a červenci 2005, Cassini

Hlavním tématem konce července je průlet kolem Encelada, který se odehrál v nezvykle malé výšce nad povrchem, pouze 175 km. Nějaké záběry jsou již na webu, ale doposud jsem neviděl zpracované verze, tak tedy alespoň nějaký náhled toho, co nás čeká..

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

http://ciclops.org/view_event.php?id=22

Výročí

Ilustrační foto...

Kolik komet jste viděli pouhým okem za soumraku vedle Měsíce?

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Čekání na heliopauzu
Ilustrační foto...
Pestře pomalované rakve hvězdných mrtvol II
Ilustrační foto...
O sobotním dění nad Třešňovou ulicí - díl
Ilustrační foto...
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl první
Ilustrační foto...
Bouřlivá historie Mléčné dráhy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691