Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 27

Dozvuky večerního představení planet završí Venuše s Měsícem. Týden je ve znamení srážky s kometou, ale i skvrn na Slunci. Cassini odhalila Titanův jižní pól.

Neuvěřitelné Slunce

Ilustrační foto...

Slunce 3. července 2005 kreslil Martin Mašek

Ilustrační foto...

Slunce 6. července 2005, Psion

Na povrchu Slunce se opět naprosto nečekaně a rychle vyrojila řada skvrn. Ty největší hrozí i silnější erupcí, jako například oblast č. 786, která je nyní poblíž středu Slunce (na snímku výše vlevo nahoře). První větší erupce nastala až 7. července večer.

Venuše (Merkur) - Měsíc

Ilustrační foto...8. červenec by stál za poznámku, jen to klasické ošklivé červencové počasí, které k nám dorazilo, může znamenat problém.V porovnání se setkáním o měsíc dříve bude toto o něco zajíavější, protože Venuše bude pouze něco málo přes dva stupně od Měsíce. Navíc ještě níže k obzoru je stále možné vyhledat Merkur, Ten bude již poměrně dost slabý (0,5 mag), k jehovyhledání bude tedy potřeba dalekohled. Celé seskupení by mohlo být ideálním cílem pro fotografy.

Ilustrační foto...

Inspirací jak bude zhruba možné vidět Merkur a Venuši v pátek lépe naznačuje záběr z 6. července od Aleše Majera,kde je Merkur stále viditelný jako slabá hvězdička.

Ilustrační foto...

Merkur a Venuše - obj. 135 mm u Kořenova v Jizerských horách

Jak si žije Tempel?

Kometa se nám z pohledu českého astronoma vůbec nezměnila. Ze světa přišly zprávy, že těsně po srážce s impaktorem Deep Space k nějakému zjasnění došlo, nyní se ale kometa zdá stále velmi slabá jako před srážkou. Osobně jsem ji ještě neviděl,přestože okolo jsme se dostali v nepříliš ideálních podmínkách až na 12,5 mag. Za těchto podmínek to v zorném poli vypadalo, že kometa tam snad někde je, ale nic určitého. To mi přijde v ostrém kontrastu s možnostmi, že zjasní o 2 - 3 mag, či že takto dokonce zjasnila, jak bylo někde na webu uvedeno. Uvidíme ještě, jaký bude další vývoj. Srážka se sondou samozřejmě kometě nijak výrazně neublížila a ani ji nevychýlila z její dosavadní dráhy.

Ilustrační foto...

Jádro komety 67 sekund po impaktu, NASA/JPL-Caltech/UMD

Každopádně asi hodně dlouho se neudálo něco tak zajímavého a výsledky mise Deep Impact jsou obdivuhodné a zřejmě ivelice cenné, jak je z prvních údajů patrné. Zaujal mně i dopad na veřejnost, kdy úvodní stránka mise prý zaznamenala v denimpaktu kolem 1 miliardy přístupů, což je neuvěřitelné číslo i ve srovnání s přistáním na Marsu v lednu loňského roku (400 mil.přístupů).

Zajímavý jižní pól Titanu

Ilustrační foto...

Jižní pól Titanu, snímek Cassini, NASA/JPL

Tento nový pohled na oblast kolem jižního pólu Saturnova měsíce Titan odhaluje záhadný tmavý útvar, který může být místem dřívějšího či současného jezera kapalných uhlovodíků. Jezero má rozměry 234 x 73 km, což je srovnatelné například s jezerem Ontario na kanadsko-amerických hranicích. Skutečná podstata tohoto útvaru, který je vidět vlevo od středu obrázku, není doposud známa. Avšak hladké pobřežní linie po obvodu jezera a jeho přítomnost v oblasti, kde se často vyskytují konvektivní bouřková oblaka, která byla již dříve pozorována sondou Cassini i pozemními dalekohledy, vede astronomy k vyhlášení této oblasti za nejvážnějšího kandidáta na výskyt přírodních nádrží nějaké kapaliny na Titanu.
Výtah z článku, který podle http://ciclops.org/view.php?id=1161 upravil F. Martínek.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 20
Ilustrační foto...
IAN astrologická poradna
Ilustrační foto...
Příběh nepolapitelných neutrin -- díl první
Ilustrační foto...
První skutečný snímek exoplanety?!
Ilustrační foto...
Chicxulub a konec dynastie
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691