Dozvuky večerního představení planet završí Venuše s Měsícem. Týden je ve znamení srážky s kometou, ale i skvrn na Slunci.
Cassini odhalila Titanův jižní pól.
Neuvěřitelné Slunce
Slunce 3. července 2005 kreslil Martin Mašek
Slunce 6. července 2005, PsionNa povrchu Slunce se opět naprosto nečekaně a rychle vyrojila řada skvrn. Ty největší hrozí i silnější erupcí, jako například oblast č. 786, která je nyní poblíž středu Slunce (na snímku výše vlevo nahoře). První větší erupce nastala až 7. července večer.
Venuše (Merkur) - Měsíc
8. červenec by stál za poznámku, jen to klasické ošklivé červencové počasí, které k nám dorazilo, může znamenat problém.V porovnání se setkáním o měsíc dříve bude toto o něco zajíavější, protože Venuše bude pouze něco málo přes dva stupně od Měsíce. Navíc ještě níže k obzoru je stále možné vyhledat Merkur, Ten bude již poměrně dost slabý (0,5 mag), k jehovyhledání bude tedy potřeba dalekohled. Celé seskupení by mohlo být ideálním cílem pro fotografy.

Inspirací jak bude zhruba možné vidět Merkur a Venuši v pátek lépe naznačuje záběr z 6. července od Aleše Majera,kde je Merkur stále viditelný jako slabá hvězdička.
Merkur a Venuše - obj. 135 mm u Kořenova v Jizerských horáchJak si žije Tempel?
Kometa se nám z pohledu českého astronoma vůbec nezměnila. Ze světa přišly zprávy, že těsně po srážce s impaktorem Deep Space k nějakému zjasnění došlo, nyní se ale kometa zdá stále velmi slabá jako před srážkou. Osobně jsem ji ještě neviděl,přestože okolo jsme se dostali v nepříliš ideálních podmínkách až na 12,5 mag. Za těchto podmínek to v zorném poli vypadalo, že kometa tam snad někde je, ale nic určitého. To mi přijde v ostrém kontrastu s možnostmi, že zjasní o 2 - 3 mag, či že takto dokonce zjasnila, jak bylo někde na webu uvedeno. Uvidíme ještě, jaký bude další vývoj. Srážka se sondou samozřejmě kometě nijak výrazně neublížila a ani ji nevychýlila z její dosavadní dráhy.
Jádro komety 67 sekund po impaktu, NASA/JPL-Caltech/UMDKaždopádně asi hodně dlouho se neudálo něco tak zajímavého a výsledky mise Deep Impact jsou obdivuhodné a zřejmě ivelice cenné, jak je z prvních údajů patrné. Zaujal mně i dopad na veřejnost, kdy úvodní stránka mise prý zaznamenala v denimpaktu kolem 1 miliardy přístupů, což je neuvěřitelné číslo i ve srovnání s přistáním na Marsu v lednu loňského roku (400 mil.přístupů).
Zajímavý jižní pól Titanu
Jižní pól Titanu, snímek Cassini, NASA/JPLTento nový pohled na oblast kolem jižního pólu Saturnova měsíce Titan odhaluje záhadný tmavý útvar, který může být místem dřívějšího či současného jezera kapalných uhlovodíků. Jezero má rozměry 234 x 73 km, což je srovnatelné například s jezerem Ontario na kanadsko-amerických hranicích. Skutečná podstata tohoto útvaru, který je vidět vlevo od středu obrázku, není doposud známa. Avšak hladké pobřežní linie po obvodu jezera a jeho přítomnost v oblasti, kde se často vyskytují konvektivní bouřková oblaka, která byla již dříve pozorována sondou Cassini i pozemními dalekohledy, vede astronomy k vyhlášení této oblasti za nejvážnějšího kandidáta na výskyt přírodních nádrží nějaké kapaliny na Titanu.
Výtah z článku, který podle http://ciclops.org/view.php?id=1161 upravil F. Martínek.