Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Instantní pozorovatelna 21

I tentokrát se nám sešla celá řada zajímavých snímků, některé jsme z prostorových důvodů už ani nezařadili. Možná se objeví v některé příští, méně bohaté Pozorovatelně...

ISS na Měsíci

18.3.2005 jsem se na schůzce pardubické astronomické společnosti dozvěděl od našeho nejaktivnějšího pozorovatele Petra H., že bude z Pardubic viditelný přelet ISS přes Měsíc a to zítra (tj. 19.3.).

Trochu jsem podcenil čas a na hvězdárnu se přiřítil poněkud zchvácený necelou půlhodinu před úkazem. V kopuli rychle vybalit nádobíčko (notebook a webku), nasměrovat montáž, webku připevnit a zaostřit, do zorného pole kamery nastavit co největší kus jižní části srpku. Pak už jen čekat a mít štěstí. Petr čekal na terase s Dobsonem 250mm (vše chce vidět na vlastní oči) a dal mi echo, „Už letí!“, výhled jsem měl totiž omezený štěrbinou kopule. Stihnu, nebo nestihnu? S prstem na klávese nahrávání jsem s napětím očekával tu známou zářící tečku. A už je tady, nahrávám! Přesně podle očekávání, ISS přeletěla přes jižní část Měsíce. Už při prvním sběžném prohlédnutí záznamu se dostavuje úleva, ISS se mihla, byl to pátý pořízený snímek, o fous to vyšlo (10 snímků/s). Škoda, že je jen jeden a trochu znehodnocený seeingem, ale to nevadí. Petrovi se jen cosi mihlo zorným polem, bez šance na podrobnosti.

Na obrázku je výše zmíněný snímek obsahující ISS a dále dva výřezy s dvojnásobným zvětšením ukazující stejnou oblast s ISS a bez ISS (z následujícího snímku). Stanice letěla zprava doleva, téměř kolmo na terminátor. Ze stanice lze rozeznat tři proužky, dva světlé (sluneční panely?) a jeden tmavý(?).

Ilustrační foto...

Pavel Štys


Po delší době se mi podařilo „něco zachytit“, a tak posílám snímek dva dny starého Měsíce v sousedství planety Saturn a Blíženců Castora a Polluxe. Fotografováno 9.6.2005 fotoaparátem Olympus C-700UZ kolem 22:30 SELČ. Detaily expozice a snímek v původním rozlišení, kde jsou popsány zmíněné objekty spolu se slabšími, které ve zmenšené verzi snímku nejsou tolik patrné, jsou zde.

Ilustrační foto...

František Klacek


Dobrý den, už dlouho čtu Vaše IAN a předevčírem (19.6.) se mi konečně podařilo vyfotit Měsíc tak, abych se za to nemusel úplně stydět. Foceno přes Newton 250mm, foťák Canon PowerShot S1, expozice 1/60. Místo: Lubná u Rakovníka.

Ilustrační foto...

Roman Bradáč


Vážená redakce, zasílám Vám některé fotografie pořízené 20.6 2005. Všechny fotografie byly foceny přes Canon EOS 300D a objektiv Tair 300/4.5. U sekvence západu Venuše byly jednotlivé snímky pořizovány v rozmezí 60 sekund.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Martin Adamovský


Hala:

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Rudolf Novák


Přeji pěkný den a trochu se zpožděním bych i já chtěl přispět svou troškou do „mlýna“ astronomického dění.... Vyrazil jsem do terénu se svým Olympusem C700UZ a pokusil se udělat pár záběrů z rande Venuše a Merkura. Vaše stránky navštěvuji velmi rád a byly i inspirací pro moji snahu. Pro doplnění uvádím údaje ke snímku:

datum 28.6.2005 čas 22:07 SELČ; místo: Broumov; fotoaparát OLYMPUS C700UZ; ohnisko 58mm (380 pro kinofilm); F 6,3; čas 1s; ISO 100

Ilustrační foto...

Čestmír Černý


A na závěr jedna pozoruhodná hra světel a stínů v atmosféře, nebo, chcete-li, autentická fotografie stínu mimozemské lodi v mracích. Foceno v Lysé nad Labem.

Ilustrační foto...

Edita Kvapilová

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Endeavour opravován nebude
Ilustrační foto...
Jana Tichá o Plutu
Ilustrační foto...
Nový asteroid větší než Pluto?
Ilustrační foto...
Bouřlivá historie Mléčné dráhy
Ilustrační foto...
Kometa Hale-Bopp ještě žije
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691