I tentokrát se nám sešla celá řada zajímavých snímků, některé jsme z prostorových důvodů už ani nezařadili. Možná se objeví v některé příští, méně bohaté Pozorovatelně...
ISS na Měsíci
18.3.2005 jsem se na schůzce pardubické astronomické společnosti dozvěděl od našeho nejaktivnějšího pozorovatele Petra H., že bude z Pardubic viditelný přelet ISS přes Měsíc a to zítra (tj. 19.3.).
Trochu jsem podcenil čas a na hvězdárnu se přiřítil poněkud zchvácený necelou půlhodinu před úkazem. V kopuli rychle vybalit nádobíčko (notebook a webku), nasměrovat montáž, webku připevnit a zaostřit, do zorného pole kamery nastavit co největší kus jižní části srpku. Pak už jen čekat a mít štěstí. Petr čekal na terase s Dobsonem 250mm (vše chce vidět na vlastní oči) a dal mi echo, „Už letí!“, výhled jsem měl totiž omezený štěrbinou kopule. Stihnu, nebo nestihnu? S prstem na klávese nahrávání jsem s napětím očekával tu známou zářící tečku. A už je tady, nahrávám! Přesně podle očekávání, ISS přeletěla přes jižní část Měsíce. Už při prvním sběžném prohlédnutí záznamu se dostavuje úleva, ISS se mihla, byl to pátý pořízený snímek, o fous to vyšlo (10 snímků/s). Škoda, že je jen jeden a trochu znehodnocený seeingem, ale to nevadí. Petrovi se jen cosi mihlo zorným polem, bez šance na podrobnosti.
Na obrázku je výše zmíněný snímek obsahující ISS a dále dva výřezy s dvojnásobným zvětšením ukazující stejnou oblast s ISS a bez ISS (z následujícího snímku). Stanice letěla zprava doleva, téměř kolmo na terminátor. Ze stanice lze rozeznat tři proužky, dva světlé (sluneční panely?) a jeden tmavý(?).

Pavel Štys
Po delší době se mi podařilo „něco zachytit“, a tak posílám snímek dva dny starého Měsíce v sousedství planety Saturn a Blíženců Castora a Polluxe. Fotografováno 9.6.2005 fotoaparátem Olympus C-700UZ kolem 22:30 SELČ. Detaily expozice a snímek v původním rozlišení, kde jsou popsány zmíněné objekty spolu se slabšími, které ve zmenšené verzi snímku nejsou tolik patrné, jsou zde.

František Klacek
Dobrý den, už dlouho čtu Vaše IAN a předevčírem (19.6.) se mi konečně podařilo vyfotit Měsíc tak, abych se za to nemusel úplně stydět. Foceno přes Newton 250mm, foťák Canon PowerShot S1, expozice 1/60. Místo: Lubná u Rakovníka.

Roman Bradáč
Vážená redakce, zasílám Vám některé fotografie pořízené 20.6 2005. Všechny fotografie byly foceny přes Canon EOS 300D a objektiv Tair 300/4.5. U sekvence západu Venuše byly jednotlivé snímky pořizovány v rozmezí 60 sekund.


Martin Adamovský
Hala:


Rudolf Novák
Přeji pěkný den a trochu se zpožděním bych i já chtěl přispět svou troškou do „mlýna“ astronomického dění.... Vyrazil jsem do terénu se svým Olympusem C700UZ a pokusil se udělat pár záběrů z rande Venuše a Merkura. Vaše stránky navštěvuji velmi rád a byly i inspirací pro moji snahu. Pro doplnění uvádím údaje ke snímku:
datum 28.6.2005 čas 22:07 SELČ; místo: Broumov; fotoaparát OLYMPUS C700UZ; ohnisko 58mm (380 pro kinofilm); F 6,3; čas 1s; ISO 100

Čestmír Černý
A na závěr jedna pozoruhodná hra světel a stínů v atmosféře, nebo, chcete-li, autentická fotografie stínu mimozemské lodi v mracích. Foceno v Lysé nad Labem.

Edita Kvapilová