Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kam kráčí Kosmologická sekce ČAS?

Ten, kdo si uvědomuje náročnost kosmologie a trnitost cest ke správnému chápání současného poznání vesmíru, je si vědom potřeby existence „něčeho“, co poskytne zájemcům o kosmologii ucelený a aktuální přehled ve velice, pro svou interdisciplinaritu a obecnost, složitém oboru.

Je jedině v zájmu astronomické komunity, aby si vytvořila akceschopný osvětový systém, který se bude věnovat kosmologii v celé její šíři – od filozofie, přes astronomii, fyziku elementárních částic, až po jadernou a teoretickou fyziku. Člověk by očekával, že mu něco podobného poskytne Kosmologická sekce České astronomické společnosti. Když však plni entuziasmu a očekávání vkročíte do tohoto spolku, pravděpodobně ztratíte své iluze a přemýšlíte o tom, jak z bláta ven.

Ilustrační foto...

Skromný pohled do útrob Kosmologické sekce České astronomické společnosti vám poskytl jeden z jejích mladých aktivních "členů nečlenů" Petr Valach:

Pověz nám něco o historii Kosmologické sekce.

Abych byl upřímný, z historie toho tedy fakt moc nevím. Sekce je stará nějakých patnáct či více let, vznikala jako odborná skupina, pak se stala sekcí, v 1. polovině 90. let. Od doby vzniku dodneška ji drží Vladimír Novotný, bez něj by sekce již zcela zanikla, on je tahounem, on je spojovacím článkem. V historii sekce se vystřídalo několik hlavních osobností, o tom by ale samozřejmě líp povídal Vladimír.

V jakém stavu Kosmologická sekce podle Tebe v současnosti je?

Myslím, že Kosmologická sekce docela úspěšně pracuje, ale na druhou stranu tak, aby vyhověla spíše dědouškům, nikoliv aktivním nabitým lidem. Všude je co dohánět a sekce není výjimkou. Hlavním problémem je, že KS je jako tvořivý tým mrtvá.

V čem vidíš příčinu její krize?

Nemyslím, že by se sekce nacházela ve zvlášť velké krizi a nejsem vůbec schopný posoudit, zda se její latentnost dá nazvat krizí. V každém případě je zapotřebí rozbít onu "starou konzervu," staré zaběhnuté zvyky, je zapotřebí celou činnost zefektivnit, dopředu naplánovat. To je právě úloha pro ty mladé, nadané, ale nejsem si jist, zda je o ně v sekci zájem. Další věcí je to, že se absolutně vůbec aktivně nepracuje na hrdosti členů, což je atribut, jenž dokáže nadělat divy. Tím, že se flinká i registrace, takže třeba já dodneška nevím, zda jsem či nejsem členem, se sekci daří pouze zájemce ponižovat. Ti, kteří mají v sobě trochu hrdosti a lidské důstojnosti, se samozřejmě pak na to vykašlou. (Což ostatně udělám taky, nebudu-li v dohledné době uznán jako člen.) Stav, kdy nováček musí o členství prosit, je opravdu nedůstojný a vrhá to zatraceně špatné světlo na ČAS, kde ovšem zřejmě podobný, byť ne tak havarijní, stav panuje též.

Co očekává Česká astronomická společnost od KS?

To je třeba se zeptat zástupců vedení ČASu, já mezi ně nepatřím. Ale asi by to mělo být plnění povinností sekce, což se v současnosti neděje. A to nikoliv proto, že by na to nebyly síly, ale prostě z čisté lidské lenory. A to mě nejvíc na celé věci štve.

Co očekává KS od České astronomické společnosti?

Nejsem členem vedení KS, takže spíš svoje pocity. Myslím, že by ČAS měl být pro složky servisní organizací, na kterou je možno se obrátit v případě nějakých potíží (a rozhodně by tím neměly být jen prachy). ČAS by neměla házet složkám klacky pod nohy a konečně by měla zavést centrální vybírání příspěvků a centrální evidenci. Předevčírem bylo deset minut po půlnoci.

Myslíš si, že současná situace je řešitelná?

Situace v KS je trvale neudržitelná, to je fakt. Je do ní zapotřebí dostat ty, kteří mají opravdu o věci kosmologické zájem, ale kteří jsou taky ochotni pro to něco dělat. Dědeček, který si sobecky přijde jednou za měsíc poslechnout pokec, pokývne hlavou a zmizí, je nám k ničemu. A takových je naprostá většina. Potřebujeme aktivní, do věci zapálené lidi.

Jaký by měl být vztah KS s ČASem?

Jednoslovně - partnerský. ČAS může říct: Poskytneme peníze, podporu, blablabla, ale chceme od vás plnění základních povinností, chceme vidět výsledky. ČAS je organizace popularizační, a já můžu vyletět z kůže, když si uvědomím, že KS pro popularizace kosmologie nedělá lautr nic. Na druhou stranu, ČAS nemůže zaujmout stanovisko, že složky jsou dojná kráva. Jsem přesvědčený, že by každá složka měla odvádět určitý výkon, naprosto viditelný, měla by podávat jakousi výroční zprávu. Ta absolutní dobrovolnost je k ničemu, ta vede jen k tomu, že se do vedení nasáknou ti, kteří o ČAS moc zájem nemají. A já mám zájem na tom, aby ČAS byl prestižním spolkem, dokonce jsem ochotný přijmout i určitá opatření, aby se do ní nedostal jen tak kdekdo, aby byla určitá splnitelná kritéria, nekončící jen zaplacením příspěvků. Ale to by se musela změnit celá filozofie ČASu a samozřejmě stanovy. No a co - ptám se já. Je to nadlidský úkol?

Čím by se sekce měla zabývat, co se očekává od jejich členů a co očekávají členové od sekce?

KS by se měla zabývat vším z astronomie, co zajímá její členy. To je ale iluze. Nicméně každý by měl mít možnost nějaké své věci prezentovat. Ale to záleží na aktivitě členů, která je, upřímně řečeno, pod bodem mrazu.

Jak vidíš budoucnost KS?

Špatně, velmi špatně, nezmění-li se tam přístup. Odpověď, že tato hibernace tam trvá nějakých deset let, mě jako pseudo-člena neuspokojuje.

Děkuji Ti za rozhovor a hodně štěstí!

Ať se věci mají jak chtějí, nezbývá, než všem smysluplně aktivním zájemcům o kosmologii popřát mnoho úspěchů ve své velice zajímavé činnosti.

Petr Závodský

| Zdroj: www.smallbutterfly.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Svět vědy a víry
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXVII
Ilustrační foto...
Padal písek ze Sahary?
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 6
Ilustrační foto...
Vesmír: zázrak stvoření
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691