Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Až vás zmůže odpolední dřímota…

…pomyslete na to, jak se asi spí astronautům na oběžné dráze. NASA nedávno financovala výzkum, který by měl v budoucnu vést k matematickému modelu „šlofíků“, tedy krátkodobých zdřímnutí v průběhu dne. Proč?

Ačkoli mají astronauti na oběžné dráze vyhrazeno na spánek minimálně 8 hodin denně, bývá jejich spánek ve vesmírném prostoru kratší. Oproti své obvyklé délce spánku na Zemi spí astronauté v kosmu každodenně o 0,5 až 2,5 hodiny méně. Ačkoli řada astronautů tvrdí, že je v kosmu již po šesti hodinách spánku plně odpočata, je všeobecně známo, že nedostatek spánku vede k podrážděnosti, zapomnětlivosti a únavě. A s ničím takovým se astronauti na oběžné dráze nesmí potýkat, když pilotují raketoplán, který se řítí prostorem rychlostí desítek tisíc kilometrů za hodinu.

Řešení se zdá být snadné. Ať si astronauté během dne zdřímnou. Jenže to je dvojsečná zbraň. Někdy vás takové zdřímnutí učiní ještě malátnějšími. Vědci zatím nevědí, co způsobuje tuto malátnost, ale byli by rádi schopni alespoň předpovědět, kdy se tato pospánková netečnost dostaví. To by bylo vysoce užitečné nejen pro astronauty, ale i pro další profese, které vyžadují vysokou míru soustředění.

Ilustrační foto...

Výzkum ukázal, že delší zdřímnutí jsou lepší. Také vyšlo najevo, že „dát si přes den dvacet“ zlepšuje některé kognitivní funkce. To je obzvláště důležité, protože pilotovat raketoplán či kosmickou loď vyžaduje jak schopnost soustředit pozornost na jeden úkol, tak schopnost zároveň zachovat v paměti i další úkoly. Ukázalo se rovněž, že pro udržení vysoké míry pozornosti a bdělosti je stěžejní celková doba spánku v průběhu 24 hodin. Dalším zajímavým výsledkem výzkumu je, že lidé, kteří si obrátí denní rytmus, tj. bdí v noci a spí ve dne, mají po zdřímnutí daleko větší potíže. Hlavní spánek se pak totiž odehrává v době, kdy si tělo myslí, že je den, zatímco zdřímnutí se odehraje ve chvíli, kdy biologické hodiny ukazují noc. V takovém případě trvá pospánková malátnost mnohem déle. To poukazuje na to, co by se mohlo stát, nebudou-li astronautovy biologické hodiny sladěny s rozvrhem pracovního dne na kosmické lodi. Navíc zdřímnutí je jen krátkodobá pomoc, která jen dočasně zvýší mentální schopnosti. V žádném případě nevyrovná nakumulovaný spánkový deficit.

A proč astronauté ve vesmíru méně spí? Na to prozatím neexistuje uspokojivá odpověď. Může se na tom podílet stav beztíže. Navíc na oběžné dráze Slunce vychází a zapadá každých 90 minut. Přitom biologické hodiny jsou ovlivňovány působením světla. Při úbytku světla se v těle uvolňuje hormon melatonin, který navozuje spánek, a při zvyšování intenzity světla se vyplavuje kortizol, který vyvolává bdělost. Co se děje v těle astronauta, pro kterého vyjde Slunce 16krát za 24 hodin? Nepochybně se na zhoršené kvalitě spánku může podílet hluk z přístrojů a nadšení z letu. Více než polovina astronautů bere na oběžné dráze pilulky na spaní. Před spaním se musí vždy připoutat, aby nepoletovali volně prostorem a nezranili se. Někteří z astronautů sdělili, že právě možnost spát téměř kdekoli, třeba na stropě, bylo pro ně velmi příjemnou stránkou letu. Zato když byli zpátky na Zemi, tak si nemohli zvyknout na postel. Stále měli pocit, že je postel zespodu neustále tlačí.

Jiří Holuša

| Zdroj: E-mailový bulletin Planetárium ostravské hvězdárny IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmír je sladký!
Ilustrační foto...
Vánoční hvězda Kamila Hornocha
Ilustrační foto...
Jak to bude s viditelností komety?
Ilustrační foto...
Čína u Měsíce
Ilustrační foto...
Zasypaný Marco Polo
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691