Venuše a Merkur? Nejlépe ve dne.. Zmínka o kometě Tempel 1. Další podrobnosti připravuji.
Venuše + Merkur - Saturn
Žádný pokus o matematickou rovnici. Zkrátka Merkur a Venuše jsou k sobě nyní velmi blízko, Saturn je opodál. Venuše jenepřehlédnutelná ve dne (v dalekohledu) i po západu Slunce. S Merkurem je to horší, protože jeho jas je podstatně menšínež Venušin a zároveň má tvar stále užšího srpku. Přesto by měl být snadným objektem pro triedr po západu Slunce a zavýborných podmínek, jaké panovaly např. v neděli, i ve dne v dalekohledu. Stačí k tomu brilantně modré nebe. Saturn ve dneneuvidíme, ale dá se vyhledat asi tak před desátou večer, kdy je již dost tma a Saturn stále 3-4° nad obzorem.
Merkur, Venuše a Saturn v deset večer v pondělí a úterýZa poslední týden jsem viděl řadu krásných fotografií tohoto seskupení. Byly umocněny tím, že se nad západem nyní často nacházela vysoká oblačnost, která hrála odstíny červené i žluté barvy. Planety pak zapadaly do duhového oparu nad obzorem. Pro představu přikládám jednu svou fotografii (z 23. 6.) a těším se na vaše :-) (adresa je: pozorovani[zavináč]ian[tečka]cz).
Planeta Saturn je vidět (slabě) vlevo (dvakrát dál od Venuše než Merkur), Venuše jasná uprostřed, Merkur mírně vpravo dolů. Více u mně na webu.Komety
Pomalu bychom se již měli zaměřit na kometu 9P/Tempel 1, neboť k ní směřuje sonda Deep Impact a na její jádro by měla vyslat malý projektil. Přestože očekávaného zjasnění si u nás vůbec nemusíme všimnout, pořád si říkám, že jeden nikdy neví a i tak - bude zajímavé zkusit si vyhledat tuto kometu na vlastní oči jako slabý mlhavý obláček nízko nad obzorem a říct, že tam někde nedaleko je sonda vyslaná lidmi.. Jistě velmi lákavé :-)
Jak už bylo zmíněno, samotný impakt má nastat 4. července v dopoledních hodinách našeho času, takže i když by něco mohlo krátkodobě nastat, u nás to neuvidíme a pokud to bude něco dlouhodobějšího, budeme mít problém s malou výškou komety nad obzorem i tím, že už asi nebude tak hezky.Ke kometě C/2005 K2 (LINEAR) máme také nové informace. Vypadá to, že slabší úlomek, viditelný na símcích okolí jádrapo 12. červnu, se rozplynul. Bude zajímavé přesto sledovat, jak se bude vyvíjet dále. Problém je, že se kometa dostala blízko ke Slunci i k obzoru a u nás je tedy nepozorovatelná. Do konce června by ještě mohla být viditelná z jižní polokoule.
Nad ránem je velmi nízko nad VSV pozorovatelná kometa 21P/Giacobini-Zinner. Zjasnila poměrně neočekávaně a má nyní asi 10 mag.