Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 25

Lahůdkové setkání chystají Venuše a Merkur. Již v tomto týdnu budou velmi blízko u sebe a přidá se Saturn. Jupiter je dále od nich nad jihovýchodem, Měsíc bude v úplňku během 1. letního dne. Čeká nás zajímavá mise sluneční plachetnice, dorazil nádherný záběr části Valles Marineris..

Večerní planety

Nyní můžeme večer pozorovat čtyři planety. Těsně po západu Slunce to jsou Merkur, Venuše a Saturn, více k jihu svítí jasný Jupiter. Tento výčet naznačuje cosi mimořádného - dojde k velkému přiblížení těchto planet k sobě.
Merkur bude stoupat výše nad obzor každý den a jeho jas klesne z -0,5 mag na 0 mag. Tvar kotoučku bude připomínat Měsíc kolem čtvrti. Bude však velice malinký - pouze 6".
Venuše se nyní nachází jen pár stupňů vlevo od Merkura a bude docházet ke sbližování těchto planet, které vyvrcholí v příštím týdnu. Na začátku tohoto týdne budou od sebe planety 2° 45', v pátek už jen necelý 1°.(27. června budou od sebe pouhé 4' 45", což je opravdu výborná konjunkce).
Saturn je poměrně slabý (1 mag), bude tedy viditelný okem jen obtížně (tady jednoznačně využijete dalekohled), zevšech tří jmenovaných planet však má největší průměr kotoučku (17" Saturn, 11" Venuše). Nejblíže k Venuši a Merkuru projde koncem týdne.

Ilustrační foto...

Pozice Venuše (červeně), Merkura a Saturna v následujících dnech.
V programu Starry Night připravil Marek Piga

Mohlo by se zdát, že vidět Merkur bude snadné. Kolem 22. hodiny letního času je stále ve výšce přijatelných 5° nad obzorem, je poměrně jasný (lehce záporná magnituda) a navíc je hned vedle něj Venuše, která nejde přehlédnout. Zdaní klame - červnové nebe není to nejvhodnější k pozorování Merkura, protože bývá dosti teplo a v atmosféře se často vznáší více prachu. Nicméně tím netvrdím, že jej okem neuvidíme. Naopak, jsem přesvědčen, že jej za dobrého počasí uvidí i notoričtí smolaři i méně zkušení lidé, protože Venuše je příliš jednoduchým vodítkem k jeho vyhledání.. Koneckonců, správně bychom si měli zároveň s sebou vzít alespoň triedr pro lepší orientaci.

Jupiter - měsíčky
20./21.6. - přechod Ió, Európa a jejich stíny
21.6. večer - zatmění Ió konec
22.6. večer - Ganymédés - stín - přechod

Jupiter - skvrna - průchod SELČ
22.6. 21:45, 24.6. 23:22

Kometa C/2005 K2 (LINEAR)

Na komety není příliš vhodné období. Ne že by jich na obloze pár jasnějších nebylo, ale sledovat je ve svitu Měsíce jemnohem obtížnější. Přesto je tu zrak, či spíše CCD kamera mnoha amatérů upřena na kometu K2 LINEAR. Během posledních dní totiž bylo spatřeno sekundární zjasnění v okolí jádra. Pravděpodobně se tedy kometa rozpadla na minimálně dvě části a možná tento rozpad může i za zvýšení jasu. Dění kolem této komety můžeme naštěstí sledovat také prostřednictvím internetu, případně sami pomocí výkonné techniky. Odkaz na podrobné mapky a další údaje.

Ilustrační foto...

Snímky z 13. a 15. června 2005, E. Guido, G. Sostero.

Ilustrační foto...

Detaily jádra a okolí ze tří snímků 12. - 16. 6. 2005.
Snímky laskavě poskytl G. Sostero, pořízeny v Novém Mexiku E. Guidem.
Podrobnosti na webu italské UAI.

1. letní den

Letní slunovrat nastává 21. 6. v 8:46. Bereme-li to v rámci 24 hodin = 1 den, pak v prvním letním dní bude v úplňku takéMěsíc. Přesněji tedy úplněk nastane až 22. června v 6:14. Superlativem bude například to, že Slunce vyjde v nejsevernějším bodě obzoru, nebo že budou kolem 13. hodiny nejkratší stíny v roce. A podle všeho bude opravdu letní den i podle teplot.

Ilustrační foto...

Předpovědní mapa teplot pro 14:00 SELČ podle modelu GFS.

Odkazy na předpovědní modely Evropy naleznete na webu Wetterzentrale. Za povšimnutí stojí např. model GFS (americký Global Forecast System). Odkaz pro celou Evropu a pro střední Evropu.

Drobky

Cosmos 1 / Solar Sail - start sluneční plachetnice - dlouho očekávaný, několikrát oddalovaný. Poslední termín startu, jenž byl stanoven, připadá na úterý 21. 6. 2005. Jedná se o významný mezník ve vývoji sond poháněných pouze tlakem slunečního záření. Doufejme, že mise proběhne úspěšně. Je možné, že jako jasnější družici ji uvidíme i od nás.
Podrobnosti v archívu Hvězdárny Uherský Brod. Teorie slunečního plachtění v Malé encyklopedi kosmonautiky.

Ilustrační foto...

Kresba Cosmos 1 odrážející Zemi a její start na raketě Volna z ponorky. Credit: The Planetary Society

Coprates Chasma a Coprates Catena z Mars Express - tak tady je opravdu jeden z nejlepších anaglyfů krajiny na Marsu, jaký jsem asi kdy viděl. Nejen, že zabírá velmi zajímavou část Valles Marineris, ale ještě ke všemu jej máme při pohledu z boku, což dojem jedině umocnilo. Originál na webu ESA má přes 4 MB, tady máte malou a střední verzi (400 kB).

Ilustrační foto...

Snímek ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum)

Mars Express má jinak už k dispozici také oba dlouhé pruty radaru MARSIS a máme se v budoucnu rozhodně na co těšit!

Týždeň objavov - Zajímavou akci koná v létě Slovenské národní muzeum pod názvem Týždeň objavov. Podobné akce jsou vždy určitě vítány.

Giovanni Sostero mi ještě poslal odpověď, v níž mi potvrzuje doměnku, že kometa K2 LINEAR zjasnila kvůli rozpadu jádra.Dalo se předpokládat, že v důsledku rozpadu došlo k aktivaci nové oblasti výronu hmoty.. A jako bonus posílá ještě snímekz 19. června.

Ilustrační foto...

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Náhodné setkání
Ilustrační foto...
Stardust
Ilustrační foto...
Obloha v září
Ilustrační foto...
Jules Verne
Ilustrační foto...
Obloha nad digitálním foťákem -- díl první
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691