Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 24

Měsíc opět dorůstá do úplňku. Noci jsou krátké. Asi budeme pozorovat denní oblohu a večer Měsíc.. Koncem týdne se večer k Venuši a Saturnu přidá Merkur. Zajímavě zjasnila kometa C/2005 K2 (LINEAR). Na závěr opět několik snímků..

Sluneční aktivita

Je poněkud zvýšená, ale žádné významné erupce zatím nenastaly. Alespoň skupiny skvrn jsou velmi hezké, dvě veliké skvrnyv oblastech 775 a 776 budou putovat k západnímu okraji Slunce ještě v tomto týdnu.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Snímky Slunce pořídil 9. a 12. června Psion

Další skvrny zatím na obzoru nejsou. Na závěr ještě odkaz na výborný snímek zapadajícího Slunce a skvrn.

Měsíc a planety

Minulý týden jsme tu měli hezký mladý Měsíc, který navíc 8. června poměrně blízko navštívil Venuši.
Tento týden bude tedy výhodný pro pozorování nejrůznějších povrchových útvarů, zvláště na rozhraní světla a tmy - terminátoru. Měsíc nevystoupí příliš vysoko, což symbolizuje také přiblížení k Jupiteru 15. a 16. června, protože ani největší planeta Sluneční soustavy se nedostane výše než asi 30° nad obzor (po setmění).

Zajímavé seskupení se rýsuje od konce tohoto týdne, kdy se k planetě Venuši přidá Merkur a nedaleko bude i Saturn.To vše bude viditelné v deset nebo i poněkud později.

Ilustrační foto...

Seskupení 19. června ve 22:00 SELČ. Merkur 4° nad obzorem.

Úkazy jupiterových měsíčků:
13.6. večer ještě za soumraku končí přechody Ió a Európy, především jejich stíny bychom měli dobře vidět. Další úkazy skryje denní světlo, nebo je Jupiter příliš nízko (nebo pod obzorem). Těšit se tedy můžeme na dvojúkaz v pondělí 20. června večer, opět v podání Ió a Európy a jejich stínů.

Průchody Velké červené skvrny středem kotoučku:
Možná půjde vidět skvrnu kolem půlnoci z 14. na 15. června, průchod ale nastává až v 1:04 (SELČ). Výhodnější je zřejmě průchod 15. 6. ve 20:56. Jako ideální se pak jeví průchod 17. června (pátek) ve 22:35. V noci z neděle na pondělí připadáprůchod na 20. 6. v 0:13 SELČ.

Pokud se z nějakého důvodu zdržíte až do ranních hodin, pak zhruba stejně daleko od sebe jsou nad jihovýchodem pozorovatelné planety (zleva) Mars, Uran a Neptun.

Kometa C/2005 K2 (LINEAR)

Poněkud záhadnou evolucí vývoje odhadů jasnosti prošla nyní tato kometa. Podle všeho je nyní asi 8,5 až 9 mag jasná aje tedy dostupná větším triedrem. Jestliže za poslední týden stoupl odhad jasu z 10,5 na 8,5 mag, je to nejspíše dánotím, že nyní byly použity k jejímu odhadu menší přístroje, které při odhadu umožnily zahrnout celou komu. Ve větších dalekohledech se koma zdála menší a její příspěvek k odhadu celkového jasu byl tedy také menší. Zjasnění tu tedy nejspíšnějaké je, ale rapidní nárůst odhadů je dán spíše použitou technikou, jak dokazují CCD měření.
Přestože nedaleko svítí dorůstající Měsíc, vyplatí se zkusit ji vyhledat, protože nyní je vysoko nad obzorem a než Měsíckolem 22. června zmizí pod obzor, bude již za soumraku značně nízko a tedy prakticky nepozorovatelná. Kometa se přesouvá velmi rychle od předních nohou Velké medvědice, kde je nyní kolem 12. června, do souhvězdí Raka (právě 22. a 23. 6. budeu Praesepe/Jesliček a je tedy škoda, že již bude tak nízko nad obzorem než se trochu setmí).

Orbitální elementy, mapky a vývoj jasu na stránce SeiichiYoschidy, efemerida ke stažení na stránce CBAT.

Další novinky ke Spirit a Opportunity

Tou nejdůležitější zprávou je, že výzkumy stále pokračují. A to i přesto, že obě vozítka již mají na Marsu za sebou dohromady více než 1000 dnů. Problém v budoucnosti, který bude třeba řešit je zvyšování množství prachu v atmosféře, kterévede ke snížení přísunu energie ze solárních panelů. Problém především nastane, pokud na Marsu poblíž vozítek vznikne prachová bouře, která je typická pro letní období (jež brzy nastane). Nejhorší bouře dokáží zahalit celou planetu a znamenají tak vážný problém. Zatím je to ještě daleko a tak Spirit pokračuje po svahu kopce Husband a bude směřovat dále na jih, Opportunity prozkoumá místo kde zapadl (dunu "Očistec"). Zde ještě malé ohlédnutí.

Ilustrační foto...

Panorama Larryho vyhlídky a okolí s vloženými detaily různých kamenů a také prašného víru z navigační kamery v levém horním rohu. Marco di Lorenzo, snímky JPL/NASA.

Měsíčky a kryovulkán

Malé měsíčky a Dione byly hlavním cílem úzkoúhlé kamery v posledních dnech. Hitem bylo oznámení objevu pravděpodobného ledového vulkánu na měsíci Titan.

Ilustrační foto...

Dione z Cassini 7. června 2005. JPL, NASA

Ilustrační foto...

Velikosti měsíčků nejsou ve stejném poměru jako ve skutečnosti.. RAW, Cassini

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nejstarší kousek Země
Ilustrační foto...
Zápisky z CERNu - díl čtvrtý
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-10 – návrat domů online
Ilustrační foto...
O svícení 1
Ilustrační foto...
Expedice -- druhý týden
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691