Dne 24. června uplyne 90 let od narození jednoho z nejvýznamnějších astrofyziků minulého století. Fred Hoyle se proslavil mimo jiné tím, že díky své ironické poznámce pojmenoval teorii o vzniku vesmíru. Byl to právě on, kdo v souvislosti s astrofyzikou poprvé vyřkl Big Bang (Velký třesk)…
Fred Hoyle se narodil 24. června 1915 v anglickém Bingley (Yorkshire) jako syn obchodníka. Po vystudování místní střední školy dostává stipendium a nastupuje na Emmanuel College na Cambridžské univerzitě, kde studuje matematiku. V roce 1939 se stává členem vědecké společnosti univerzity. Během války se podílí na vývoji radaru pro britské námořnictvo. V roce 1945 se vrací na Cambridžskou univerzitu, opouští matematiku, které se doposud věnoval a přechází na astrofyziku. K astronomii a astrofyzice jej přivádí jeho kamarád Raymond Lyttleton. Třicetiletý Hoyle se věnuje především studiu vývoje hvězd. Roku 1952 vydává svou knihu „Podstata vesmíru“ a o tři roky později knihu „Hranice astronomie“. Píše se rok 1956 a Hoyle je jmenován členem Královské astronomické společnosti a o další rok později získává profesuru na Cambridžské univerzitě. V roce 1966 je spoluzakladatelem Ústavu teoretické astronomie při univerzitě a stává se jeho prvním ředitelem. Tento ústav, který dnes nese jeho jméno, si velmi rychle získává světový věhlas. V letech 1971 až 1972 působí ve funkci presidenta Královské astronomické společnosti a roku 1972 je povýšen do rytířského stavu. O rok později se stává předsedou Britsko-australské rady o dalekohledech. V osmdesátých letech se Hoyle zabývá především výzkumem komet, je velikým zastáncem domněnky, že právě komety přinesly na Zemi život. Je trochu podivné, že za svůj největší životní úspěch nepovažoval Fred Hoyle svou vědeckou kariéru. Nejvíce byl hrdý na to, že se mu podařilo za život zdolat všech 280 vrcholů Skotska vyšších než 900 metrů. Fred Hoyle zemřel 20. srpna 2001 v anglickém Bournemouthu po sérii mrtvic.

Prázdný sud nejvíce duní:
Na přelomu 40. a 50. let byl Hoyle zastáncem tzv. teorie ustáleného stavu vesmíru. Při jedné rozhlasové přednášce v roce 1950 se vysmívá konkurenční teorii vzniku vesmíru, kterou pojmenovává Big Bang. Teorie podle Hoyleho hovoří o vzniku vesmíru z jakéhosi počátku. Hoyle nazývá teorii Big Bang, což je obdoba českého úsloví „prázdný sud nejvíce duní“ – tím chce vyjádřit, že kolem nesmyslné teorie je mnoho povyku a že je tato teorie v podstatě velmi ubohá. Big Bang byl poté do češtiny přeložen jako Velký třesk. Teorie Velkého třesku je dnes drtivou většinou vědců vnímána jako správná. Jedním z hlavních a klíčových důkazů je pozůstatek Velkého třesku – reliktní záření.
Fred Hoyle – inspirátor:
Pokud bych měl pojmenovat osobnost Freda Hoylea jedním slovem, pak bych řekl „inspirátor“. Skutečně, Fred Hoyle inspiroval svými projevy a především svou literární tvorbou spoustu mladých vědců nejen doma ve Velké Británii. Během svého života napsal na 40 knih z oblasti vědy, techniky i science fiction. Za svou vědeckou i popularizační práci obdržel mnoho cen a vyznamenání – těmi nejvýznamnějšími byla Zlatá medaile Královské astronomické společnosti a cena Kalinga, kterou za popularizační činnost uděluje UNESCO (pozn. Cenu Kalinga dostal také Dr. Jiří Grygar – v Indii roku 1996).
Doporučené a použité odkazy:
www.fredhoyle.com/
www.cf.ac.uk/maths/wickramasinghe/hoyle.html
Další astronomové na IAN:
Carl Sagan - otec Planetární společnosti
Výročí objevení Pluta a C. W. Tombaugh
Zemřel Hans Bethe
Giovanni D. Cassini a Christiaan Huygens