Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 23

Pozorujte Slunce! Opět tu máme ISS před Sluncem, tentokrát poněkud výhodněji. Podíváme se na Mars a Saturn. Zaměříme se na Jupiter a přidáme upozornění na možný meteorický roj..

8. červen večer - Venuše a Měsíc u sebe. Bude někde vidět??

Slunce opět hezky skvrnité

Tak tedy oblíbený denní cíl. Když už k nám dorazilo klasické červnové ochlazení, musíme se zahřát alespoň myšlenkouna hezky skvrnité Slunce. Však jakmile vykoukne, jistě nás zahřeje i ve skutečnosti. A pohled dalekohledem přes speciálnífiltr odhalí krásu skvrn. Jsou důkazem komplikovaného magnetického pole, které zamezilo průniku tepla z podpovrchových vrstev a hle, jak je to znát na kontrastu barev. Skvrna není ve skutečnosti zdaleka tak tmavá, to jen naše oči nás opětklamou..

Ilustrační foto...

Takto nějak může vypadat Slunce při pohledu přes fólii Baader. Zde na snímku SoHO.

Jak již bylo řečeno, nejlepší pohled nám poskytne dalekohled s filtrem. Tím může být např. fólie Baader Astrosolar, s kterou mám vůbec nejlepší zkušenost, díky kvalitě obrazu i nízké ceně. Metoda projekční by mohla poškodit optiku a u některých dalekohledů není příliš vhodná. I na velkém dalekohledu se vyplatí přiclonit a tak stačí i malá fólie např. 10 cm průměru.

ISS a Slunce

Takže zase tu máme nějaký přelet. Z těch které jsem vyhledal stojí za zmínku dva nedělní přelety. Jeden protíná severní Čechy, druhý škrtá o jižní Čechy. První nastává poměrně brzy ráno před půl osmou a je tedy relativně dlouhý (2,2 s), druhý nastává dopoledne (po půl jedenácté a trvá tedy jen necelou sekundu).(Ve středu 8. jde pás 0,55 s přeletu přímo přes Prahu kolem 11:59. Velmi nevýhodný časově, ale stanice bude velká. Další poměrně nevýhodný - 0,6 s - přelet ISS je i v pátek kolem 11:16 přes jih Čech).

Podrobnosti opět hledejte na serveru Calsky.com.

Opportunity je venku! Spirit míří dál..

Sol 500! Ano je to již nějaký ten týden zpět, co dosáhl Spirit bájné mety 500 dnů strávených na Marsu. To jefamózní výsledek ve srovnání s 90 soly základní mise. Podobně je na tom i Opportunity, který této mety dosáhne příští týden.

Opravdu radostná novina, že Opportunity konečně vjel na pevný podklad a kola se vyprostila z hlubokých nánosů nedaleké duny, dorazila v sobotu 4. června. Nyní je již jisté, že od původního cíle, kterým je kráter Erebus není upuštěno, jenzpůsob jízdy bude pozměněn, aby nedošlo k dalšímu zapadnutí. Vozítko bude střídavě jezdit "cik-cak" vpravo a vlevo a tím by se mělo vyhnout potížím. Nejbližším cílem je výspa světlých hornin severně od kráteru v podobě jakési "dálnice".

Ilustrační foto...

Hluboká je brázda, kterou Opportunity vyhloubil při svém uvíznutí..

Ilustrační foto...

Pohled na okolí Opportunity z Mars Global Surveyoru, NASA, MSSS

Spirit dokončil výzkumy v oblasti Larryho vyhlídky a míří k novým lokalitám. Nejspíše se vydá ve směru Cumberlandskéhohřbetu a objede vrchol Husband zprava. Na druhé straně již čeká zajímavé údolí Abbys. Uvidíme zda i tam se jednou robot dostane.

Ilustrační foto...

Cestování a výzkumy v oblasti Larryho vyhlídky

Ilustrační foto...

Nádherný západ Slunce, sol 489, kompozice "Deeman"

Dodatek k zvláštnímu větrnému jevu zmiňovanému minulý týden (sol 495 - Spirit) - v diskuzi se objevila animace a popis k tomuto jevu.

Dodatek na závěr k MARSIS - právě byla vydána zpráva, že vyložení druhého prutu tohoto radaru sondy Mars Expressmá zelenou (mezi 13. a 21. červnem).

Saturn, Cassini

Nikoli sondu Cassini, nýbrž člověka, po němž byla pojmenována, stojí za to si tento týden připomenout. 8. června před380 roky se narodil Giovanni Domenico Cassini. Pro nás je znám jako objevitel známé mezery v Saturnově prstenci, patrnépři vizuálním pozorování. Jinak je však také objevitelem měsíců Iapetus (1671), Rhea (1672), Tethys a Dione (1684).
Více o tomto výročí je na webu Hvězdárny Uherský Brod.

Ilustrační foto...

Světlý kráter na měsíci Rhea a Dione se světlými pásy vpravo

Ilustrační foto...

Rhea a prstence. Vše z produkce sondy Cassini, JPL, NASA

Jupiter

Pokud planetu zahlédnete, pak se zaměřte na tyto večery:

Měsíčky:
11. 6.: zákryt Ganyméda a Európy. Přechod Ió (začátek).
12. 6.: zákryt Ió.

Velká skvrna na středu kotoučku:
8. 6. zvečera, 10. po půlnoci a večer, 12. před půlnocí.

Možný meteorický roj?

Na Astrofóruproběhlo upozornění na možný průchod Země oblakem částic zanechaných kometou P/2005 JQ5 (Catalina).

Pokud by se tato předpověď splnila, pak je tu naděje něco zpozorovat v noci z 12. na 13. června. Země projde poblíž dráhy komety (ve vzdálenosti 0,024 AU - 3,6 mil. km). Protože to je již poměrně daleko, nelze očekávat nějakou zvýšenouaktivitu, navíc kometa je malá. Přesto se doporučuje toto sledovat. Možná již bude hezky. I negativní pozorování má velký význam.

Radiant by měl mít souřadnice RA=242°, DEC=-9° (na pomezí souhvězdí Štíra a Hadonoše). Případné meteory by byly velmipomalé. Geocentrická rychlost je pouze 16 km/s. Radiant kulminuje okolo půlnoci místního času.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pegas
Ilustrační foto...
Velmi blízký gama záblesk
Ilustrační foto...
Planety zvou na ranní kávu
Ilustrační foto...
Vážený pane prezidente,
Ilustrační foto...
Sonda Smart-1 míří pozvolna k Měsíci
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691